מפרץ אילת ושונית האלמוגים: המאבק חוזר

presentation1

עמותת צלול מתנגדת לתוכנית משרד החקלאות והמכון לחקר הימים והאגמים (חיא"ל)  להחזיר את גידול הדגים למפרץ אילת."צלול" מבטיחה – עצרנו אותם אז, נעצור אותם שוב.

משרד החקלאות מקדם תוכנית ענק בשטח של כ-1,000 דונם לגידול אצות, דגיגים וכ-5,000 טון דגים בחוות במפרץ אילת. החוות ישאבו מים מים סוף ויזרימו בחזרה פלט מזוהם שיפגע באיכות מי המפרץ ובשונית האלמוגים הנדירה שבו, שהיא הצפונית בעולם.

לדעת העמותה, אם מדינת ישראל מעוניינת לגדל דגי דניס בברכות דגים, מוטב שתעשה זאת לאורך הים התיכון, שהוא רגיש הרבה פחות לזיהומים. גידול דגים לאורך הים התיכון גם כלכלי הרבה יותר, שכן החוות קרובות לריכוזי האוכלוסיה ובכך ניתן לחסוך את מחיר ההובלה היקר.

מי עומד מאחורי התוכנית?

מאחורי תוכנית משרד החקלאות עומדות שתי החלטת ממשלה: החלטה 2429 מיום 14.11.10 לפיצוי  חברות ערדג ודג סוף על הפסקת פעילותן בים סוף, והחלטה  4848 מיולי 2012, לפיתוח תחום הביולוגיה הימית במפרץ אילת. שני מנועים עיקריים הדוחפים להקמת הפרויקט הם משרד החקלאות ומלח"י שעתיד להרוויח מהפרויקט (המכון צפוי למכור לפרויקט טכנולוגיה ודגיגים).

מהי עמדת עיריית אילת?

ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, תומך בפרויקט ופועל להגשמתו. עמדה זו עומדת בניגוד גמור לעמדת העירייה שתמכה בהוצאת הכלובים מהים. עמותת צלול דורשת מראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, לפרסם בפומבי את עמדתו לגבי הפרויקט ולענות על שורה של שאלות שבמרכזן כמה כסף משקיעה העיר בפרויקט? מה היא חושבת להרוויח ממנו ומדוע היא מפקירה את המפרץ לטובת מיזם כלכלי פרטי שסיכויי ההצלחה שלו קלושים.

מה עמדת יתר משרדי הממשלה?

המשרד להגנת הסביבה הקים צוות מומחים עליו הוטל לבחון את כושר הנשיאה של המפרץ. צוות זה קבע, כי כבר כיום מוזרמים למפרץ מזהמים רבים מדי (22 טון חנקן בשנה) ולכן אין מקום לתוספת מזהמים. משהתבררה למשרד החקלאות עמדת המדענים, שלח מנכ"ל המשרד, שלמה בן אליהו, מכתב למנכ"ל המשרד להגנת הסביבה ובו דרישה שלא לקבל את עמדת המדענים, תוך ערעור על מקצועיותם ויושרם המקצועי. עוד דרש משרד החקלאות שלא לקיים את ישיבת הוועדה למתן היתרי הזרמה לים, עד לשינוי עמדת המדענים. בתגובה גייסה "צלול" את כל ארגוני הסביבה, ששלחו מכתב משותף לשר להגנת הסביבה, בו הם דורשים ממנו שלא להיענות לדרישת משרד החקלאות, לאמץ את דו"ח המדענים ולא להתערב בדיוני הוועדה למתן היתרי הזרמה לים. בסוף מרץ 2016 אישרה הוועדה למתן היתרי הזרמה לים, למלח"י לקיים פילוט לגידול 100 טון דגים, תוך הזרמת הפלט לים סוף, זאת למרות שידוע שתוכנית זו היא בסיס לתוכנית הגדולה לגידול כ-5,000 טון דגי מאכל.

מהן הסכנות הסביבתיות של הפרויקט?

בריכות הדגים ישאבו מהים מים ויזרימו לתוכם פלט מזוהם בחומרי הזנה ובהפרשות דגים. אמנם משרד החקלאות מתחייב שהמים המושבים יעברו טיפול מקדים, אך הניסיון מלמד, שלא ניתן להגיע לערכי טיפול מספיקים. משמעות הדבר היא הזרמה קבועה של חומרים מסוכנים לים. במקרה של תקלה (תקלות קורות כל הזמן) יוזרם לים זיהום רב של הפרשות דגים, חומרי הזנה ותרופות. אסור לשכוח, מפרץ אילת הוא ים סגור ורגיש לזיהומים. במפרץ נמצאת שונית האלומגים הצפונית בעולם שהחלה להתאושש רק לאחרונה, ולכן אסור לסכן אותה באמצעות פרויקטים פוגעניים. דוחות של הביולוגים הימיים ד"ר אסתי וינטר וד"ר יחיעם שלזינגר, מוכיחים בוודאות את הנזק הנורא הצפוי לשונית האלמוגים אם גידול הדגים ישוב והזרמת המזהמים תחודש. לדוחות הניטור של המשרד להגנת הסביבה.

כדי לעמוד בתקנות של הועדה הבינמשרדית למתן היתרי הזרמה לים, ידרשו בעלי הפרויקט להשקיע סכומי כסף גבוהים בטכנולוגיה לטיהור המים ובתחזוקה יקרה ועתירת אנרגיה. ברגע שיתברר להם שהענף אינו כלכלי, הם ינסו לחסוך באמצעים ובאנרגיה תוך בקשת הקלות מהוועדה למתן היתרים (כפי שעושים מפעלים חדשות לבקרים). את המחיר תשלם, כמובן, הסביבה ותושבי מדינת ישראל שיאלצו להתמודד עם עוד פרויקט מפסיד ומזהם.

האם לפרויקט יש פוטנציאל כלכלי?

עבודה כלכלית מאת הכלכלן הסביבתי, גדי רוזנטל, "יצור דגים במפרץ אילת",  קובעת שהרווחיות של הפרויקט היא שלילית והמגדלים צפויים להפסיד שני שקל לכל קג' דג משווק. החשש הוא, שיזמים שיחליטו להיכנס לפרויקט ישאפו לנצל את ההטבות שמתכוונת הממשלה להעניק לפרויקט ועד מהרה ינטשו אותו, לא לפני שיגרמו לנזק לאזור ולים סוף.

האם הפרויקט יביא תעסוקה לאזור?

תרומת הפרויקט צפויה להיות קטנה מאוד, שכן גם בפעילות ייצור של 1,500 טון בשנה, היא תניב 50 מקומות עבודה בלבד. מחציתם עובדים זרים. גם אם ימצא יזם לפרויקט, הוא כפי הנראה לא יהיה מיישובי הערבה הדרומית, שהקימו פרויקט לגידול דגים בים התיכון. מכאן, שהפרויקט לא יתרום לכלכלת הישובים בערבה הדרומית ובאילת. לכן, התמיכה התקציבית מצד משרדי הממשלה, תשרת בפועל גורם עסקי אחר. מסקנתו החד משמעית היא, "אין כל טעם במעורבות המדינה במיזם, שפרושו בזבוז כספי ציבור".

האם קיימת טכנולוגיה המאפשרת גידול דגים ללא זיהום הסביבה?

בעקבות התמעטות הדגה הימית בכל העולם, מנסים מדענים לגדל דגי-ים בחוות גידול אינטנסיביות. לפי שעה הפרויקטים סובלים מכלכליות נמוכה. גם בארץ נוסו מספר פרויקטים כאלה, אך רובם נסגרו בעקבות חוסר כלכליות וקשיים תפעוליים. המתקן היחיד הפועל בארץ הוא לגידול 100 טון דניס בשנה בקיבוץ עין המפרץ (באמצעות טכנולוגיה הולנדית). חשוב לציין, כי גם פרויקטים אינטנסיביים מזרימים פלט לסביבה ולכן הסכנה שלהם למפרץ אילת רבה.

מהי עמדת "צלול"?

כדי למנוע את הפגיעה בשונית האלמוגים דורשות "צלול" משרדי הממשלה למשוך את ידיהם מפרויקט שערורייתי זה ולחשוב על השקעות ראויות יותר לאזור הערבה ולאילת. במקביל ממליצה "צלול" למשרד החקלאות לקדם גידול דגי דניס לאורך הים התיכון, שהוא רגיש הרבה פחות לזיהומים. בדרך זו להבטיח אספקת הדגים למשק ולמנוע את הפגיעה בסביבה.

אסור  לסכן את האזור כולו למען גחמה של קומץ עובדים באגף הדיג 
ולמען קומץ חוקרים בחיא"ל, שכל שאיפתם היא להצדיק את מקום עבודתם.

לעמוד המאבק להוצאת הכלובים ממפרץ אילת

תקשורת:

ערב ערב באילת: בריכות הדגים, מה מסתירים ראש העירייה ושר החקלאות? (20.5.16).

ערב ערב באילת: "אסור להפקיר את הים בידי יזמים אינטרסנטיים".

מתחדש המאבק הסביבתי - דגיםמודעה אילת 2

 

חדשות


"צלול" לנסיך וויליאם: סייע במיגור נגע הפלסטיק ובשמירה על האלמוגים

בין שלל פגישותיו של הנסיך האנגלי, וויליאם, בישראל, הוא נפגש גם נציגי ארגוני סביבה. מנכ"ל "צלול", מאיה יעקבס, סיפרה לנסיך… קראו עוד >>

חוף קצא"א נפתח. "צלול" דורשת הגנות לאלמוגים

עמותת צלול שלחה מכתב בהול לשר להגנת הסביבה, זאב אלקין, ולשר האוצר, משה כחלון בדרישה להגן על האלמוגים בחוף קצא"א באילת,… קראו עוד >>

דגים, דגים, דגים – כתבה בירחון טבע הדברים

אחד המשברים הסביבתיים הקשים ביותר שחווה העולם מתחולל במעמקי הים, רחוק מהעין ועוד יותר מכך, רחוק מהתודעה הציבורית. המשבר בא… קראו עוד >>

"צלול" בכנס אילת אילות: "חוות הדגים יהרסו את שונית האלמוגים"

ה "חוות הענק לגידול דגים שמתכנן משרד החקלאות במפרץ אילת יהרסו את שונת האלמוגים הצפונית בעולם", כך אמרה מנכ"ל "צלול"… קראו עוד >>

"צלול" לאורי אריאל: חוות דגים רק לאורך הים התיכון ולא במפרץ אילת

נציגי עמותת צלול נפגשו עם שר החקלאות, אורי אריאל, והציעו לו להקים את החוות לגידול דגי דניס לאורך הים התיכון… קראו עוד >>

 

 

 

 

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save