נחל חדרה

תעודת זהות                                                                             

סוג הנחל: אכזב
נביעה: עין ערובות בנחל עירון
שפך: כמה עשרות מטרים דרומי לתחנת הכוח אורות רבין.
אורך הנחל: כ-50 קמ'.
שטח אגן היקוות: כ-600 מ"ר. מנקז את צפון מערב הרי השומרון ושפלת החוף.
יובלים עיקריים: נחל עירון (ואדי ערה), נחל נרבתה, נחל יצחק, נחל חביבה נחל רושרשי.
מקורות המים כיום: עין ארובות בנחל עירון נתפס על ידי המתיישבים החקלאים החל משנות ה-20 כתוצאה מכך אין בנחל זרימה טבעית. את המים הטבעיים תפסו שפכים מי ניקוז חקלאי, עודפי בריכות דגים, וקולחים.
מזהמים עיקריים: מפעל נייר חדרה. קולחים מהמטש"ים הסובלים ממליחות.
איכות המים: משתפרת.

במשך שנים זרם נחל חדרה בתוך ביצה גדולה שכיסתה את האזור כולו. בראשית המאה ה-19, עם תחילת ההתיישבות באזור, הוחלט לייבש את הביצה ולשאוב את מי הנחל למטרות חקלאיות. עד מהרה יבש אפיק ואליו הוזרמו שפכים, קולחים, שפכי מפעלים, פלט ברכות דגים ושאר מזהמים.

כיום משמש הנחל כחצר אחורית של העיר חדרה, כשאפיקו משמש לא אחת כמזבלה. במשך שנים רבות זרמו לנחל שפכי בקה-אל גרביה ג'ת ושפכי המועצה אזורית מנשה וכן שפכים שהגיעו מנחל עירון.  בסוף 2009 הכריזה "צלול" על  קמפיין להצלת הנחל. במסגרת הקמפיין דרשה צלול מהרשויות להקים מכונים לטיהור שפכים, מתוך מטרה להפסיק את הזיהום הקשה. במקביל  החתימה צלול את תושבי האזור על עצומות הקוראות לנקות את הנחלים, עליהן חתמו למעלה מ-10,000 איש. בנוסף  ערכה צלול דוחות דיגום,  שמטרתם להוכיח את מצבו הקשה של הנחל ואת הצורך הדחוף בשיקומו. הקמפיין כוון כנגד ראשי הרשויות באזור, ובראשם ראש עיריית חדרה, חיים אביטן, בו ראתה צלול את אחד האחראים למצב הנחל\  כנגד המשרד להגנת הסביבה וכנגד משרד השיכון,  שלא העביר כספים להקמת מט"ש עירון כפי שהתחייב (משרד השיכון התחייב להעביר את חלקם של הישובים קציר וחריש להשלמת המט"ש). בתום קמפיין שערך מספר חודשים, הכספים הועברו, לא לפני שצלול איימה לעצור את הרחבת הישוב חריש בשל סירוב משרד השיכון להעביר את הכסף. לאחר איום זה ולאחר שפנתה למנהל מחוז חיפה של משרד הפנים, יוסף מישלב, בדרישה שלמנוע את הקמת העיר עד לבניית המט"ש,  הודיע משרד השיכון כי יעביר את הכסף  בעבור הקמת המט"ש.  מט"ש בקה אל גרביה-ג'ת הושלם ב-2010, הקמת מט"ש עירון הושלמה בראשית 2011. ראש עיריית חדרה, חיים אביטן, הכריז שהוא תומך בשיקום הנחל ואף הורה על עריכת סיור כדי לברר את סוגיית הזיהום.

נכון לסוף 2012 המזהם העיקרי של נחל חדרה הוא מפעל נייר חדרה, המזרים לנחל קולחים מטופלים, בכמות של כחמישה מיליון מ"ק בשנה, ככמות השפכים של עיר בינונית, לא תמיד ברמה טובה.  בראשית 2011 ארעה תקלה במכון הטיהור של המפעל, שגרמה להזרמת שפכים גולמיים לנחל ולפגיעה קשה בו. עמותת צלול פנתה למשרד להגנת הסביבה, בבקשה לפעול כנגד המזהמים. לאחר פעולות אלה מצב המים בנחל השתפר, אך אין ספק  ששפכי מפעל מטוהרים ככל שיהיו, אינם מתאימים להזרמה לנחל. בשל סיבה זו דורשת צלול מהמפעל להתחיל בפעולות למיחזור המים, שימנעו את המשך ההזמה לנחל. בקיץ 2012 החלה רשות ניקוז שרון בעבודות לשיקום גדות הנחל, בסמוך לאזור התעשייה של העיר. העבודות כוללות הקמת נפתול, שיחזיר לנחל את צורתו המקורית.

לצלול נודע, כי חברת ההתפלה IDE  הודיעה שתתרום את הכסף לתוכנית להשבת מים לנחל. יש לקוות כי תכנית זו היא הבשורה לראשית השיקום.

ינואר 2013

חדשות


ידיעות חדרה: מה קרה לדגים בנחל חדרה ? (6.12.13).

6.12.13 קול העיר חדרה שיקום נחל חדרה   

ידיעות חדרה: של מי המחדל הזה? (8.2.13)

העיתון מנסה לברר האם ההצפות שפקדו את העיר בעקבות גשמי החורף הן תוצאה של  מחדל הזנחת  הנחל. המאמר מצביע על כל… קראו עוד >>

הודעה לעיתונות – צלול לארדן: על משרדך להתנגד לחידוש צו ההרשאה לנייר חדרה (15.7.12)

עמותת "צלול" מבקשת מהשר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, להתנגד לחידוש צו ההרשאה שמתיר  למפעל נייר חדרה להזרים קולחים לנחל חדרה… קראו עוד >>

יש למצות את הדין עם מפעל נייר חדרה (14.2.11)

עמותת "צלול" ביקשה ממנהל מחוז צפון של המשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ, למצות את הדין עם מפעל נייר חדרה, המזרים… קראו עוד >>

נחלי ארצנו