נחל בצת

תעודת זהות
מקור: נכנס לשטח ישראל מלבנון בין הישובים שתולה וזרעית.
נשפך לים: בקרבת ראש הנקרה.
שטח אגן הניקוז: 60 קמ"ר.
מקורות: נחל שרך, גליל, נמר, חניתה ומצובה.
בעבר: נחל איתן
הנחל כיום: יבש ברובו חוץ ממקומות שמקבלים מים ממקור חיצוני. בקטע בו זורם הנחל ניתן לראות שיחי הרדוף, עצי דולב מזרחי, ערבה מחודדת ופטל קדוש. בין בעלי החיים השורדים במקום: סרטני נחלים, שבלולים וחרקי מים.

הקצאת המים לנחל זעומה. בעבר היה אחד מנחלי הצפון השופעים ביותר. באפיק הנחל, שבזמן שיטפונות הגיע רוחבו ל-15 מ', צמחו עצי דולב ענקיים והרדופים. עם ייסוד קיבוץ אילון, ב-1942, הוקם מכון שאיבה שתפס את מי הנחל. קידוחים נוספים שנעשו באזור גרמו להתייבשותו. כיום מקבל הנחל הקצאת מים זעירה  ממקורות, המוזרמים אליו באמצעות צינור. מטרת ההזרמה היא למנוע התייבשות מוחלטת של האפיק ומות כל החי והצומח שבו. בקטע הזורם של הנחל ניתן למצוא עדין עצי דולב, עצי ערבה ושיחי פטל קדוש. הנחל, למרות מצבו, משמש כאתר טיולים מבוקש. אפשר רק לתאר לאיזו פופולריות היה זוכה האזור לו מצבו של הנחל היה טוב יותר.

בסמוך לשפך הנחל לים, בחוף בצת, מתכננים המועצה האזורית ויזמים פרטיים להקים כפר נופש. לתוכנית מתנגדים החברה להגנת הטבע וארגוני תושבים באזור. אלה ארגנו במהלך חורף 2009 מספר הפגנות וצעדות מחאה, שנועדו לעורר את תשומת לב הציבור למען השמירה על אפיק הנחל ולשמירה על חוף בצת מפני פיתוח נדל"ני.

חדשות


נחלי ארצנו