מי אנחנו?

עמותת "צלול" נוסדה ב-1999 כחלק מהמאבק להוצאת כלובי הדגים של החקלאות הימית ממפרץ אילת.

בהמשך דרכה שמה לעצמה "צלול" למטרה את החתירה לים צלול ולנחלים נקיים באמצעות העלאת נושאים אלה על סדר היום הפוליטי והציבורי. כיום נחשבת "צלול" כשומרת הסף של הים ושל הנחלים בישראל.

"צלול" נתמכת ע"י אנשי עסקים פרטיים, ע"י אזרחים וע"י מספר קרנות מהארץ ומהעולם (קרן משפחת קאהן, הקרן לסביבה ירוקה ועוד). "צלול" מסרבת לקבל תרומות מגופים ממשלתיים במטרה לשמור על עצמאותה ועל אופי פעילותה. לצורך עבודתה מפעילה "צלול" צוות מגוון הכולל אנשי מקצוע מתחומים שונים: אנשי סביבה, אנשי אקדמיה, אנשי יחסי ציבור, עורכי דין, מתנדבים ועוד.

הקמפיינים של "צלול":

♦ הפסקת זיהום הים התיכון על ידי שורה ארוכה של מזהמים, ביניהם רשויות מקומיות ומפעלים.

דרישה לאפשר קידוחי גז ונפט בים התיכון רק לאחר קביעת רגולציה והצטיידות  המדינה למקרה של אסון ימי. התחלת הקידוחים לפני רגולציה ולפני הצטיידות, משמעותם סכנה אדירה לים התיכון ולחופיו.
דרישה מאיגוד ערים דן, המפעיל את מתקן השפד"ן, להפסיק את הזרמת הבוצה לים התיכון, בנפח של 5 מיליון מ"ק בשנה. דרישה מהמשרד להגנת הסביבה והוועדה למתן היתרי הזרמה לים לחייב את הנהלת השפד"ן לשלם היטל הזרמה בעקבות זיהום הים בבוצה.

♦ סגירה מידית של מיכל האמוניה המסוכן של חיפה כימיקלים במפרץ חיפה, בהתאם להתחייבות המשרד להגנת הסביבה ומשרד התמ"ת. על-פי הערכות מומחים תקלה, פגיעת טיל או רעידת אדמה, שיפגעו במיכל, יביאו למותם של 17 אלף איש ולפציעתם של מאות אלפים.

הפסקת זיהום נחלי הארץ והשבת מים נקיים, בהתאם להתקדמות ההתפלה.
הקמת קרן לטיפול בתקלות ביוב, שגורמות רשויות חלשות.
♦ הפסקת הזרמת פלט ברכות דגים מזוהם לנחלים ויישום התקנות, שקבע המשרד להגנת הסביבה בנושא זה על הברכות. באם התקנות לא יאושרו, דורשת צלול לאכוף על המדגים את החוק האוסר לזהם נחלים ומקורות מים.

 הקמת מועצה ציבורית למים ולביוב, כפי שקבעה ועדת השופט ביין המועצה תעקוב אחר החלטות מועצת רשות המים, לייעץ לשר האנרגיה והמים ולייצג את הציבור בכל הקשור למשק המים.
פעילות למען הקמת גוף שינהל את הים התיכון.

הקמת ארגון "מגני הים", שמטרתו לגייס את הציבור הרחב למען השמירה על ים צלול ועל נחלים נקיים.