התפלה

המשבר החמור בו מצוי משק המים מזה שנים רבות, הביא את המדינה להחלטה להקים שורה של מתקני התפלה לאורך חופי הים, מתוך מטרה לספק את הדרישה ההולכת וגוברת למים. כבר כיום (2012) מספקים מתקני ההתפלה באשקלון, בפלמחים ובחדרה, כ-300 מיליון מ"ק מים. ב-2020 יספקו מתקני ההתפלה כ-750 מיליון מ"ק, כצריכת  המשק הביתי . ב-2050 יספק הים-התיכון למעלה 1.7 מיליארד מ"ק מים.

התפלה אינה יכולה להיחשב כתהליך ידידותי לסביבה, שכן מתקן התפלה הוא בעצם מפעל לשרפת אנרגיה. כדי לייצר 1 מ"ק מים מותפלים, יש צורך להשקיע 3-4- קוט"ש חשמל, שייצורו גורם לפליטת תחמוצות חנקן, חומרים מרחפים ועוד. המעבר לגז טבעי אמנם יפחית את הפליטות במחצית, אך גם אז מדובר בתוספת פליטה מיותר. ב-25.4.2010 ערכה עמותת "צלול" יום עיון, ההתפלה והשפעותיה על הים, במהלכו הוצגה לראשונה סוגיית הנזק הצפוי לים מההתפלה.

מתקן ההתפלה שואב מהים מים בהם חיים שלל יצורים, ומשיב לים מים בהם יצורים מומתים. מתקן ההתפלה בחדרה, שהחל לפעול ב-2009, שואב מהים 45 אלף מ"ק מים לשעה ומזרים בחזרה 27 אלף מ"ק מים לשעה, במליחות הכפולה מזו של הסביבה הימית ובטמפרטורה הגבוהה מהטמפרטורה הרגילה של מי הים. מתקני ההתפלה של אשקלון ובפלמחים ובקרוב גם של אשדוד, מזרימים כמות עצומה של רכז, ברצועה שכל אורכה כ- 40 קמ' בלבד. תהליך ההתפלה עושה שימוש בחומרים כימיים: ברזל, חומרי ניקוי, חומצות ובסיסים, שלכולם השפעה על המים. חומרים אלה מתמוססים במי הים או שוקעים על קרקעיתו, גורמים לעכירות ומשפיעים על הרכב המים ועל היצורים החיים בו. המחקרים המועטים שנעשו בסמיכות למתקני התפלה, אמנם טרם מצאו השפעה גורפת של ההתפלה על הסביבה הימית, אך גם החוקרים מודים שמספר המחקרים שנעשו עד כה קטן מדי, וכי יש להרחיבם ולהעמיקם, לפני שניתן יהיה לקבוע מסקנות סופיות. אסור לשכוח, לא רק אצלנו מתפילים מים. התפלה יש גם בקפריסין ובאזורים נוספים בים התיכון. התחממות כדור הארץ, רצף שנות בצורת והעלייה ברמת החיים, יגרמו לעוד ועוד מדינות, לאורכו של הים התיכון, לבחור בהתפלה כאמצעי לפתרון המחסור במים. האוויר, הים והיצורים החיים בו ישלמו את המחיר.

עמותת "צלול" פועלת למען מיקום מתקני ההתפלה באזורים מופרים, שאינם גורמים להפרעה לסביבה החופית. העמותה פועלת למען העמקת המחקר בנושא זה ולמען התחשבות גדולה הרבה יותר בסביבה הימית. עוד קוראת "צלול" לממשלה לשקול בכל כמה שנים את הצורך האמיתי בהתפלה ולא להזניח אמצעים נוספים כגון חסכון במים.

חדשות


תעשיות: אושרה תוכנית מתאר ארצית להתפלת מי ים (9.3.14).

9.3.14 תעשיות עמדת צלול בנוגע לתוכנית מתאר ארצית להתפלה

הסתייגות מהוראות התמ"א – האם צריך כל-כך הרבה התפלה (13.5.13)

צלול הגישה התנגדות  לתכנית המתאר להתפלה בטענה, שהיא חורגת  מהיקף ההתפלה שקבעה הממשלה ב- 100 מיליון מ"ק . לטענת "צלול",… קראו עוד >>

יום עיון: התפלה וכמה זה עולה לים? (25.4.10)

  עמותת צלול  קיימה יום עיון בנושא "התפלה, כלכלה והסביבה ימית" במכון למחקר המים שבטכניון, אשר מטרתו הייתה ליצור דיון… קראו עוד >>