לא זורקים פסולת לים, קרינה שכטמן "שיא גל"

seagalישראל הינה אחת מתוך 22 מדינות הממוקמות סביב הים התיכון, עם כ – 200 ק"מ קו חוף וכ 3,950 קמ"ר של מים טריטוריאליים. למרות קו החוף הקצר יחסית, ישראל שוקקת פעילות ימית ואנשי ים על כל גווניהם: גולשי רוח, סאפים, גלים, שייטים בכלל וימאים בפרט, כאשר הים נחשב לאחד המשאבים החשובים כיום למדינה.

hotemet2עם כל זאת ולמרות שקיימות תקנות וחקיקה בנושא זיהום מי ים בישראל,  האכיפה על הנושא מתבצעת בצורה רופפת, עובדה שמאפשרת זיהום ימי קשה הן מבחינת פסולת אנושית ישירה והן מבחינת הזרמת כימיקלים. אם נשווה לדוגמא, את המציאות של ישראל מבחינת האכיפה ושימור הים למדינות השכנות לנו, נגלה כי אצלהם הפיקוח הדוק יותר, אם על ידי חקיקה ואם על ידי אכיפה ויוצר גורם הרתעה משמעותי. למשל, בתורכיה, הקנסות על זיהום ים מדלק, פסולת אנושית או אפילו פסולת אנושית אורגנית מגיעות לעשרות אלפי דולרים.

הפגיעות בסביבה הימית בישראל עקב כך הן קשות, חמורות וידועות לכולנו. הרי לא פעם ולא פעמיים שמענו שחופי תל אביב סגורים לרחצה, ולא פעם ולא פעמיים ראינו שקיות ניילון משייטות להן במים, צבי ים ודולפינים מתים, אוכלוסיות ימיות שלמות נכחדות והיד עוד נטוייה. אי לכך, אני כימאית וחובבת ים מושבעת מאמינה שעלינו מוטלת חובה גדולה, כאנשי ים, לשמור על איכותו ועל נקיונו של הים שלנו. אין ספק כי אנו, אנשי הים, מודעים במידה רבה יותר לנושא הזיהום והלכלוך הימיים, מכיוון שנתקלים בכך על בסיס יומיומי. אך האם אנו עושים מספיק על מנת לשמר את הסביבה הימית בא אנו מבלים שעות כה רבות?

כימאים שמבלים זמן רב על סיפון היאכטה עם לא מעט אנשים שמתארחים אצלנו ולו לזמן קצר, מוטלת עלינו האחריות לוודא שאנו לא מזהמים את הים בעצמינו ומלבד זאת ואף חשוב מכך, "לחנך" את המפליגים איתנו לשמירה על הנכס הזה, על הסביבה הימית שלנו. לדוגמא, עוד לפני שאנו משחררים חבלים חשוב להעביר תדריך למפליגים ולהדגיש שלא זורקים פסולת לים. שום פסולת!

מעבר לכך, אפשר להתעניין אילו צבעי אנטי פאולינג יותר ידידותיים לסביבה, הטכנולוגיה מתקדמת בנושא זה מידי יום ביומו ורק על ידי התעניינות מעטה אפשר לגלות עולמות חדשים. להקפיד לעשות שימוש בהולדינג טנק בעיקר בקרבת החוף. להזהר כשממלאים דלק לא לטפטף/ לשפוך שאריות. החלפת שמן, ניקוי בילדג'ים צריך להיעשות בצורה מבוקרת לתוך מיכלי אשפה המיועדים לכך ובטח ובטח שלא לים….

אין לי ספק שכימאים, בוגרי קורס סקיפרים אנו מהווים דוגמא אישית ואפילו מודל לחיקוי, לנוסעים השונים אשר מתלווים אלינו, אם להפלגות קצרות ואם למסעות ארוכים יותר, ולכן ישנה חשיבות אדירה לרושם שאנו משאירים עליהם בכל דבר ודבר שעליו אנו מדברים או שאותו אנו עושים ולכן ניתנה לנו הזדמנות נפלאה לעשות שינוי בכל היחס של אנשים אל הסביבה הימית שלנו.

באחריותנו כאנשי ים בכלל וכימאים בפרט להראות את פועלינו לשימור ושיפור המצב ואת ציפיותינו משאר האנשים להתנהג באותה מידה של רצינות כלפי הנושא.

 

קארינה שכטמן, סקיפרית ומדריכת שייט בשיא-גל, מועדון היאכטות הישראלי, החבר במגני הים. בוגרת תואר ראשון של המכללה הימית במכמורת, ובעל תואר שני בביולוגיה ימית