ניצחנו, המכל המסוכן נסגר! הקרב על החלופות בעיצומו

ניצחנו! לפני למעלה משש שנים וכנגד כל הסיכויים, יצאה עמותת צלול למאבק ציבורי ומשפטי לסגירת מכל האמוניה המסוכן של חיפה כימיקלים. המאבק הממושך נשא פרי, והשבוע נסגר מכל האמוניה באופן סופי וכל מלאי האמוניה רוקן.

עתה נאבקת "צלול" במשרדי הממשלה, ובראשם המשרד להגנת הסביבה, משרד הכלכלה ומשרד המשפטים, שעד כה לא גילה כל עניין בנושא, שבכוונתם לכפות חלופה מסוכנת ליבוא האמוניה – אוניה בנפח 2,400 טון שתעגון באופן קבוע במפרץ חיפה ותזרים אמוניה ישירות למפעל באמצעות צינור. עיריית חיפה, עמותת צלול, ארגוני סביבה נוספים ושורה ארוכה של מומחים, מתנגדים לחלופה זו ודורשים ליבא אמוניה באמצעות איזוטנקים – מכלים בנפח 12 טון, שהם אמנם יקרים יותר לחיפה כימיקלים, אך בטוחים הרבה יותר לציבור.

לא רק זאת. שרת המשפטים, אילת שקד, הודיעה שאם יהב ימשיך להתנגד לחלופת האוניה היא תפעל לשלילת סמכויותיו להעניק רשיון עסק. לדעת "צלול", מדובר במהלך מסוכן שבו השלטון המרכזי מתערב בצורה דורסנית בסמכויותיהן של הרשויות ללא סמכות.

בערב ראש השנה פתחו עובדי חיפה כימיקלים, בלחץ ההנהלה שלהם, בשביתה מול משרדי עיריית חיפה בדרישה למציאת פתרון. עמותת צלול קוראת למשרדי הממשלה לקבל החלטה הגיונית וצודקת ולהעדיף את האינטרס של כלל הציבור על פני האינטרס של טיקונים שכל מטרתם היא לחסוך בכסף על חשבון חייו של הציבור.