שמירה על הסביבה אינה מותרות/ יהודה גנוט, מנכ"ל "חרדים לסביבה"

כיום רובינו כבר מיודעים שבכל מה שאנו עושים יש טביעת אצבע לסביבה. כל מפעל או רכב שמוציא עשן גורם לתחלואה רבה בסביבתו. לאחרונה דובר רבות על נושא השימוש המוגבר שיש לנו הישראלים בשקיות הניילון (שהן למעשה שקיות פלסטיק).אם רק נסתכל סביבנו נראה בכל פינת רחוב וצידי הדרכים מתעופפות להן שקיות נושאות פרסומות מחנויות ומרכולים שונים.

מלבד הנזק הראשוני בייצור הפלסטיק, הנתונים שמצאתי הם מבהילים ביותר: רשתות המזון מחלקות לבדן 1.6 מיליארד שקיות בשנה. בישראל משווקות רשתות השיווק מדי חודש כ-3,000 טונות של שקיות פלסטיק, מסוג שקיות "גופייה" (HDPE) – כך עולה מתוצאות עבודת מחקר שבוצעה על ידי הטכניון, בהזמנת המשרד לאיכות הסביבה.

אם אנחנו אור לגויים, אז כדאי שתשמעו מה קורה  בעולם. מה עושים עם הכספים שאנו משלמים על השקיות? הכספים נאספים בקרן מיוחדת המשמשת  לתיקון מפגעי השקיות.

כך למשל, אירלנד יישמה באופן גורף ביותר את מס השקיות. כל צרכן משלם $0.15 על כל שקית (למעט חריגים). מאז החלת החוק ירדה צריכת השקיות  ב-90% ונאספו כ-9.6 מיליון דולר בקרן.

בשיחות שערכתי עם חברים, ידידים ולקוחות, מגולדס-גרין, לונדון , מאנסי, ניו-יורק, ולוצרן, שוויץ, עולה, כי הקהל החסידי ובני התורה התרגלו לאורח החיים המקיים והשומר.כאשר הם מגיעים לארץ חורה להם שכאן אנחנו מעט מפגרים אחרי העולם בשמירה על הסביבה. האם ניקיונה של "ארץ הקודש"  לא אמור להיות בראש מעיינו של כל יהודי?

ידוע על גדולי ישראל, שחיבבו את ארץ ישראל, והיו דואגים לטפח בסביבות ביתם את החצר והגינה ולהעיר למקורביהם על הצורך בהקפדה יתירה ניקיון הארץ וברחובה של עיר. סיפר לי הרב אפרים פישל מוטצען, חתנו של הגה"ק הרב יקותיאל יהודא האדמו"ר מצאנז, שגר בשכנות אליי בפתח תקווה: "כשלמדתי בישיבת צאנז, בהיותי בחור שהגיע מחו"ל, קרה פעם שנכנס האדמו"ר לבית המדרש וראה שאריות תפוח תחת הספסל. הוא נחרד מאוד וקרא לכל חברי השיעור להיכנס אליו ללא נעלים לקבל 'נזיפה' ודיבר בהתרגשות על שמירת הניקיון ובפרט בארץ ישראל, ארץ הקודש". הדברים עשו עליי מאוד רושם וביקשתי מהרב שייכנס ויספר את הדברים בפני ילדי החיידר (בית הספר) וכך באמת עשה.

מה אנחנו יכולים לעשות?

לצאת לקניות עם סל, או לשלם 10 אג' שיועברו לקרן שתשפר את הסביבה ואת איכותה.

Save