נחלים, לא פחות חשובים מחקלאות

על עובדה אחת אין כמעט עוררין. הקורבן הגדול של פיתוח הארץ ושל פיתוח החקלאות הם הנחלים והמעיינות שמימיהם נתפסו והוטו לצרכי שתייה ולצרכי חקלאות. מגמה זו הולכת ומחמירה על רקע משבר האקלים והירידה בכמות המשקעים הממוצעת אל מול הגידול בכמות האוכלוסייה והשאיפה להרחיב את החקלאות עוד יותר. התוצאות נראות כבר כיום בשטח, נחלי הגליל והגולן איבדו כמעט לחלוטין את שפיעתם, נחל בצת יבש כמעט כל השנה, בנחלי החוף הקישון, תנינים והירקון, שבעבר שפעו מים, זורמים בעיקר קולחים ושפכים וכמות מזערית של מים נקיים.

תמונה עגומה זו בולטת עוד יותר על רקע חשיבותם הרבה של הנחלים, השירות הרב שהם מספקים לציבור והפוטנציאל הכלכלי הרב שלהם, שמשום מה אינם זוכים אצלנו להכרה מספיקה. עד כי אין מנוס מהמחשבה שבויכוח מי חשוב יותר נחלים או החקלאות, סופגים המעיינות והנחלים תבוסה אחר תבוסה.

בדיקות שבוצעו בשנים האחרונות על-ידי שמאי מקרקעין מצאו שמחירן של דירות הפונות לנחל ולפארק גבוה ב-10%-15% ממחירן של דירות שמחלונותיהן נשקף נוף עירוני רגיל. גם נגישות לפארק או לנחל מתרגמת מיד לעליית ערך של ב-5-10 אחוז בהשוואה לדירות שאין בהן נגישות טובה לנחל. הסיבה לכך היא האופציה השמורה לדיירים ליהנות מהשירותים והנוף שמעניק הנחל. על-פי הערכות, מגמה זו צפויה להתגבר עוד יותר, לנוכח  הבינוי והציפוף הרב, המאפיינים במיוחד את מישור החוף, ההופכים את השטחים הפתוחים למוצר נדיר ויקר ערך.

לא רק זאת. נחלים הפכו עם השנים למוקד לבילוי רב ערך לרוב שכבות הציבור. על-פי נתוני רשות נחל הירקון,  מדי שנה מבלים בפארק כ-800 אלף איש, ועוד עשרות אלפים רצים לאורך גדותיו או רוכבים על אופניים, בכל ימות השבוע, ובעיקר בסופי שבוע. על-פי נתוני רשות נחל הקישון, באירועים המונים שנערכים לאורך הנחל משתתפים עשרות אלפים בשנה, וכך גם באירועים לאורח נחל לכיש, נחל תנינים ועוד. עתה לא נותר אלא לתאר לאיזו פופולריות הנחלים היו זוכים אם גם היו זורמים בהם מים נקיים ואיזה פוטנציאל נגזל מהם בשל העובדה שברובם זורמים קולחים באיכות נמוכה. לא רק זאת. נחלים משמשמים כערוצי ניידות לרוכבי אופניים למטרות ספורט ויוממות (בעיקר נחל הירקון). גדות נחלים משמשים כאזורי התכנסות למשפחות, לאירועי תרבות ומוזיקה, לפיתוח עסקים בתחום שיט (קייאקים), אירוח והסעדה. בצפון הארץ נבנו צימרים רבים ומוקדי אירוח המבוססים כמעט לחלוטין על השירותים שמספקים הנחלים.

מעבר לתועלת הישירה לאדם, הנחלים מספקים שירותים אקולוגיים רבים שאת ערכם קשה לאמוד: מקום מגורים לבעלי חיים, שימור מגוון גנטי, האבקה, בקרה וויסות של משטר המים, שמירה על איכות אוויר ועוד. מחקרים ועבודות שונות, שניסו להתמודד עם שאלה זו כימתו את שירותים אלה בכ-16 אלף שקל לכל דונם הסמוך לנחל. הערכה שהיא כפי הנראה ממעיטה. על פי עבודה שהכין הכלכלן בעז ברק עבור עמותת צלול במרץ 2010 קבעה כי כל משפחה בארץ תהיה מוכנה להשקיע 246 שקל לשנה בשיקום נחלים. כ- 415 מיליון שקל בשנה. עוד מצא המחקר, שלקרבתם הפיזית של הנחלים למקום המגורים השפעה רבה. ככל שהנחל קרוב יותר למקום המגורים, עולה הנכונות להשקיע בו. ככל שהנחל מרוחק יותר ממקום המגורים, יורדת הנכונות להשקיע בו.

אין ספק שלחקלאות יש ערכים רבים לא רק כספקית מזון וכשמורת הביטחון התזונתי (בעיקר במדינה קטנה, צפופה ומוקפת אויבים) אלא גם כמי שמספקת נוף ירוק. עובדה זו אינה מפחיתה מחשיבותם של המעיינות והנחלים, שלרשותם לא עומד לובי חזק, כמו הלובי החקלאי.

שבעים שנה אחרי הקמת המדינה ואחרי הנזקים שחוללנו לטבע ולנחלים הגיע הזמן שנכיר בחשיבותם ובתרומתם ונתחיל לנהוג בהם באחריות: לשחרר מעינות אחוזים, להעלות מפלסים לפחות בחלק מהנחלים, לתפוס את מי הנחלים במורד ולא במעלה, למנוע הגעת שפכי וקולחים לנחלים, ובעיקר להתייחס אליהם כאל משאב כלכלי, חברתי ונופי, שחשיבותו אינו נופלת מזו של החקלאות.

 

 

צפייה חובה: אלקין, הגודל כן קובע

קבוצה של מגני ים צילמה בחוף הרצליה סרטון מחאה הקורא לשר להגנת הסביבה, זאב אלקין, לציית לחוק ולהרחיב את חוק הפקדון כך שיחול גם על בקבוקי משקה של גדולים (מעל 1.5 ליטר).

לצפייה בסרטון

לחתימה על העצומה

כמו בכל שנה – שבוע ניקיון החופים יוצא לדרך

כמו בכל שנה, עמותת צלול פותחת את עונת הרחצה בשבוע ניקיון חופים שמטרתו לאסוף את האשפה שהצטברה על החופים במהלך החורף וכדי לעורר את המודעות לצורך לשמור על נקיונם של חופי הארץ למען הציבור ולמען הסביבה, וכדי למנוע הגעת פסולת למי הים.

שבוע הניקיון יתקיים בין ה-2 באפריל ל-7 באפריל וישתתפו בו אלפי מתנדבים מכל חלקי הארץ. נותנת החסות המרכזית היא חברת בילבונג.

Save

Save

קוסטה – מגן הים של דצבמר 2016

קוסטה (קונסטנטין שוליופין) הוא איש הייטק, מגן ים, ספורטאי ימי בחוף הצוק של הרצליה, שנמאס לו לראות פסולת בים ופסולת על החופים והחליט להלחם בתופעה. הוא אוסף פסולת, מרחיב את המודעות לנושא הסביבה הימית בין חבריו ומתנדב ב-"שתי דקות לים נקי" ‪  #‎2minutebeachclean

בנוסף,  הוא מתחזק את קבוצת הפייסבוק "אוהבי ים צלול"  https://www.facebook.com/groups/1790893947799286, בעזרתה הוא מזמין את הציבור לשתף פוסטים חיוביים ויפים על הים ועל האקולוגיה הימית.

מה זה ים בשבילך? בכל סוף שבוע אני עושה ספורט ימי בחוף הצוק.

מהן הבעיות הסביבתיות העיקריות בהן נתקלת לאורך השנים בהן אתה מבלה בים ואיתן נאלצת להתמודד? נמאס לראות פסולת בים והחלטתי להילחם עם זה. אז כשאני הולך לים, אני אוסף פסולת.

מהם השינויים הסביבתיים שאתה חושב שהצלחת לעשות בכל מה שקשור לים? מלבד היותי מגן ים, אני גם מתנדב בתנועה "2 דקות לים נקי״, ומרחיב את המודעות האקולוגית בין החברים שלי. בנוסף, אני מתחזק את קבוצת "אוהבי ים צלול" בפייסבוק, שם אני מזמין אנשים לשתף פוסטים חיוביים ויפים על הים והאקולוגיה.

מסר שלך לאוהבי הים בישראל: למה חשוב לך להיות מגן ים? לצערי אנשים רבים חושבים, שאם יש מנקים או מתנדבים, אז הם אלה שינקו אחריהם. מאוד חשוב שכולם ידעו: זה בלתי אפשרי לאסוף את כל חתיכות הפסולת, לא על ידי מנקים ולא על ידי מתנדבים. אסור לזרוק פסולת לטבע. בואו נשמור את הטבע יפה וחי לילדינו! להתראות על חוף הים!״

רוצים גם להצטרף למגני הים של צלול? הקליקו כאן.

 

הטבה מיוחדת למגני הים – "טבע הדברים" בהנחה

באנר טבע הדברים לאתר ולניוזלטרירחון טבע הדברים יוצא לאור כבר למעלה מ-20 שנה  ועוסק בטבע, מדע, איכות הסביבה, שימור, גיאוגרפיה, חי וצומח, כשמטרתו היא לקדם  מודעות לנושאי חקר הטבע, האדם והסובב – ידיעת הארץ, טיולים ומסעות  ובלעדיהם. בנוסף, מופק ירחון המותאם לילדים ולבני נוער "ילדי טבע הדברים" שמטרתו לחנך את הדור הצעיר לשמירה על ערכי הסביבה הירוקה ולהביא לכל בית את החינוך לטבע, מדע, טכנולוגיה, שמירה על כדור הארץ  מיחזור,  תזונה בריאה, הרפתקאות והיכרות מעמיקה עם הארץ ונופיה.

כחלק מהאג'נדה הסביבתית שלו, חבר הירחון ל"מגני הים" והוא מציע רכישת מנוי בהנחה מיוחדת :

מגזין טבע הדברים: מנוי שנתי  – 380 ש"ח במקום 420 ש"ח. מנוי חודשי – 34 ש"ח במקום 39 ש"ח

מגזין ילדי טבע הדברים: מנוי שנתי  – 310 ש"ח במקום 350 ש"ח. מנוי חודשי – 29 ש"ח במקום 34 ש"ח

לאתר טבע הדברים הקליקו כאן

 

Save

סיירות הסברה בחופים, הכיף של הקיץ

סיירות הסברה בחופים (1)במהלך החופש הגדול, בימי חול ובסופי שבוע, יצאו צוותי הסברה של מגני ים לסיורים בחופים והסבירו למבלים על נושאים הקשורים בים ואת הצורך הדחוף בשמירתו. בתום ההסברים נערך חידון נושא פרסים.  המבלים הרוויחו פעילות מהנה ושוברת שיגרה. הסביבה הרוויחה חוף נקי יותר. תודה רבה למובילי הפעילות.

בסוף, בזכותכם יהיה פה צלול ונקי!

סיירות הסברה בחופים (5)

Save

Save

Save

"זולה" של "מגני הים" בחוף נווה ים

הזולה של מגני הים

ארנון דגן וגאיה מרגלית הקימו בחוף נווה ים "זולת הסברה" של מגני הים, בה הם מסבירים לציבור המבלים על החופים על הצורך לשמור על ניקיון החופים, מחלקים שקיות אשפה למבלים במקום ומוודאים שהחוף אכן נשאר נקי.  הפעילות בזולה תמשך עד לסוף חגי תשרי.

להצטרפות ולפרטים 058-4854867  או במייל dhama288@gmail.com

 

Save

Save

הסיירת הכחולה שבה לפעולה

בלו פלג

הסיירת הכחולה של עמותת צלול שבה לפעולה. הסיירת היא פרי יוזמה משותפת של עמותת צלול ושל בעלי כלי שייט, אשר שמו לעצמם למטרה להגן ולשמור על הסביבה הימית בישראל. מאז הקמתה ב- 2006 מבצעים מתנדבי הסיירת פעילויות מעקב, איתור ודיווח על גורמי זיהום יבשתיים וימיים תוך ביצוע שייט לאורך חופי ישראל.

בראשית יולי 2016 נערך מפגש של הסיירת במועדון השיט במרינה הרצליה, בו נטלו חלק שייטים רבים שהביעו רצון להמשיך ולתרום.

הים בישראל סובל ממחדלים סביבתיים רבים, הנראים לעין רק בלב ים. ניסיון רב שנים מלמד כי למדינה אין תמיד את יכולת לעקוב ולפקח על מחדלים סביבתיים בלב ים, ומכאן מגיע הצורך בהתגייסות ציבורית של בעלי כלי שייט.

חברי הסיירת מסייעים  לגורמי הפיקוח והאכיפה ע"י דיווח בזמן אמת על מוקדי זיהום ו/או כלי שייט המזהמים את הים במוצקים או בנוזלים, תוך ציון קו אורך ורוחב מדויקים. עד היום הצליחה הסיירת לאתר ולדווח על מספר לא מבוטל של גורמי זיהום שונים. חשוב לציין, כי הפעילות נעשית בתיאום ובגיבוי מלא של היחידה לשמירה על הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה.

להרשמה לסיירת הכחולה- הקליקו כאן וציינו  ליד שמכם את המילים – הסיירת הכחולה.

 

Save

הכירו את מגני הים – בר, איתמר ויהלי

מדי חודש, אנחנו שמחים להביא לכם עוד סיפור של אחד ממגני הים שלנו. הפעם, שלושה במחיר אחד! הכירו את בר, איתמר ויהלי:

"אנחנו יהלי, איתמר ובר, סיימנו עכשיו כתה י"ב, לפני צבא ושנות שירות והים בשבילנו הוא הבית השני (אם לא הראשון).
הים הוא הרבה בשבילנו, אנחנו גולשים, צוללים או סתם נהנים בחוף ולכן הוא מאוד חשוב עבורנו.

מהן הבעיות הסביבתיות העיקריות בהן נתקלתם לאורך השנים בהן את מבלים בים ואיתן נאלצתם להתמודד?

54f3bb10-d95a-4beb-8af1-339ddb99fec2
הבעיות הסביבתיות שנתקלנו בהן הן חוסר מודעות או יותר גרוע: חוסר אכפתיות של האנשים סביבנו, השארת זבל אחריהם מבלי לחשוב על ההשלכות של זה על בעלי החיים, נסיעה בטרקטורונים בחוף שלא מאפשרת לצבים להגיע למים, השתלטות אגואיסטית של אנשים על חופים וגביית כסף על רחצה.

מהם השינויים הסביבתיים שאתם חושבים שהצלחתם לעשות בכל מה שקשור לים?
ארגנו כמה ימי נקיון בחוף זיקים, שלא פתרו את הבעיה, אבל אנחנו מקווים שמזערו את הנזק, ואולי הצילו עוד צב או שניים. בנוסף, יצאנו למלחמה נגד גביית הכסף בכניסה לחוף שהייתה לא בצדק. השתתפנו בפעילויות של צלול כמו נקיון בקרקעית הנמל של קיסריה ובמרינה של אשקלון.

מסר שלכם לאוהבי הים בישראל- למה חשוב לכם להיות מגני ים?
חשוב לנו להיות מגני ים, כי הים הוא חלק גדול מחיינו. בעקבות הפעילות באיזורנו הצטרפו הרבה מגני ים, הבנו שהכוח שיש לנו לא כזה קטן ונוכל להשפיע על הרבה אנשים בסביבתנו.

הים הוא המקום אליו אנחנו הולכים מדי יום והוא שם תמיד בשבילנו אז חשוב שנהיה שם בשבילו. אנחנו לא חושבים שהציבור מזהם את הים מרוע או משנאה אלא הכל עניין של מודעות. ככל שיהיו יותר מגני ים, תהיה יותר מודעות בארץ ונוכל כולנו ביחד לשמור על הים נקי ונחזיר לו אהבה – כמו שהוא מעניק לנו אושר!"

רוצים גם להצטרף? הקליקו עכשיו!

ירקון: רוצים שייט ולא SHIT

פעילות ירקוןמגני הים של עמותת צלול הפגינו נגד המשך זיהום נחל הירקון בשפכים המגיעים מתחום המועצה האזורית דרום השרון והישובים מעבר לקו הירוק. השפכים גורמים לזיהום הנחל ולזיהום חופי הרחצה של תל אביב. המפגינים הזהירו את השיטים בנחל לבל ישוטו בו בשל הזיהום הרב. חשוב לציין, כי השיט בנחל אסור אך למרות זאת איש אינו אוסר אותו. התוצאה היא סיכון חיי הציבור.

לצפייה בסרטון המחאה של מגני הים

 

Save

Save

Save

Save

Save

גוני שילר, מגן הים לחודש מאי 2016

20160601_162756בן 13, תלמיד בית הספר הסביבתי "נטעים" ברמת גן. מגן ים של עמותת צלול

ים בשבילי זה הנאה וגם אהבה, אני חותר בקיאק ומשנרקל לפעמים וזה כיף גדול. הבעיה העיקרית שנתקלתי בה היא פסולת רבה שזרוקה בחופי הים. למשל, רשתות דייגים ארוכות שקבורות בתוך החוף

בחוף פלמחים מצאנו רשת ממש ארוכה שהייתה קבורה ליד המים ובתוכה היה המון זבל כמו שקיות, בקבוקי בירה, ומזרקים של חיסונים. הפסולת בחופים היא מלכודת מוות לבעלי חיים ימיים, שגוזלת את מרחב המחייה שלהם או משמשת להם בטעות כמזון שחונק אותם. אני חושב שהצלחתי להגביר בכל בית הספר ובקהילה את המודעות לזיהומים בסביבה הימית.

יחד עם ילדי המנהיגות הסביבתית של בית הספר, בה אני משתתף מזה שלוש שנים, הכנו מצגות, עברנו בין הכיתות וקיימנו פעילויות שממחישות את הנושא. אחת מהפעילויות המעניינות שעשינו הייתה הצגה לילדי הגן בנושא הפסולת בחופים. בקיץ שעבר כתבנו תסריט, הכנו בובות ויצאנו לאשכול גנים נטעים בשכונת בית ספרנו, רמת השיקמה. הצגנו בפני ילדי הגן הצגה שממחישה מה קורה לחיות שנמצאות בחופי הים כאשר הן נתקלות בפסולת, נהנינו וגם ילדי הגן נהנו ולמדו.

החזון שלי מבחינה סביבתית הוא ים נקי יותר. אני אמשיך לפעול לכך ששוניות האלמוגים ישתקמו, שמי השפכים יתמעטו והים שלנו יראה טוב יותר והוא יהיה סביבת חיים ראויה יותר לכל היצורים החיים.

חשוב להיות מגן ים. ככל שאנחנו נהיה כוח גדול יותר ככה נצליח לשפר את מצבו של הים יותר. אני קורא לכולם – ילדים ומבוגרים,להצטרף אלינו! הקליקו והצטרפו גם אתם.

עושים פסח נקי בחוף

מרכז דניאל לחתירהעונת הרחצה 2016 נפתחה באופן חגיגי במשט "קריעת ים תיכון", בו השתתפו  "מגני הים" של עמותת צלול וחותרים ממרכז דניאל לחתירה. אורך המשט 27 קמ',  מתל אביב ועד נתניה.

רגע לפני שכיוונו את החרטום צפונה, עצרו החותרים מול נמל תל אביב ופרשו במים שלט ענק שעליו הקריאה "עושים פסח נקי בחוף". בדרכם עצרו  בחוף השרון, הרצליה ובחוף סירונית ב', נתניה. בכל תחנה הצטרפו חותרים ושייטים ממועדוני חתירה נוספים.

ביום ראשון (17 באפריל) החל שבוע ניקיון החופים של צלול, שנערך זו השנה הרביעית בשיתוף חברת בילאבונג. המבצע שבר השנה שיא במספר המתנדבים. מעל 1,000 איש, חברי מועדוני גלישה, תנועות נוער, סטודנטים ומתנדבים מחברות עסקיות נענו לקריאה ויבואו לנקות עשרות חופים מחוף הבונים בצפון ועד אשדוד בדרום.

מבצע ניקיון החופים ייפרש על פני חמישה ימים ועשרות מוקדים:

  • יום ראשון 17.04: חוף הריווירה עד חוף הדתיים בבת ים; חוף העלייה ביפו; חוף טירת הכרמל בחיפה; חוף סוקולוב בנהריה.
  • יום שני 18.04: חוף שדות ים; חוף דדו (נירוונה); חוף שדות ים; חוף ארטיק נעורים.
  • יום שלישי 19.04: חוף הצוק בת"א; חוף הריוויירה בבת ים; חופי חדרה; חוף מעיין צבי; חוף הבונים; חוף מכמורת.
  • יום רביעי 20.04: חוף שובר הגלים באשדוד; חוף סירונית בנתניה; חוף פלמחים (שפך נחל שורק); חוף הדולפינריום; חוף עתלית.
  • יום חמישי 21.04: חוף פלמחים הדרומי; חוף הסטודנטים בחיפה; חוף שדות ים הדרומי; חוף טירת הכרמל.

ב"צלול" מציינים כי כ-60 עד 70 אחוז מהאשפה בחופים מקורה במתרחצים או בפסולת שמגיעה מאזורים עירוניים. מדובר בדרך כלל בהרבה מאוד פסולת פלסטיק, בדלי סיגריות, שאריות מזון, זכוכית, צמיגים וגרוטאות. פסולת זו פוגעת בסביבה הימית הרגישה, מסכנת את בעלי החיים ופוגעת בהנאת המתרחצים.

האחריות לניקיון החופים מוטלת על הרשויות המקומיות אך הן מתקשות לעמוד במטלה ומשום כך החופים – בעיקר הבלתי-מוכרזים – נותרים מלוכלכים. הסיבות הן תקציב נמוך מדי שאינו יציב וקבוע לאורך שנים, וגם מנגנון חלוקת הכספים שמקשה על רשויות חלשות וגוררת ניקוי רשלני או ניקוי חופים עירוניים מוכרזים בלבד.

עמותת צלול קוראת למשרדי הפנים, הגנת סביבה והאוצר להקים קופה ייעודית שתסייע לרשויות המקומיות במימון הטיפול בחופים, ולא תאפשר המשך הפקרה שלהם תוך פגיעה באינטרס הציבורי, בסביבה ובבעלי החיים.

"קריעת ים תיכון": משט 50 קמ' למען ים צלול

 

קריעת יםשבוע ניקיון פסח בחופים המסורתי של "צלול" ייפתח השנה באופן חגיגי במיוחד במשט "קריעת ים תיכון", שיתקיים ב-15 לאפריל 2016. חותרים ושייטים של מרכז דניאל לחתירה ו"מגני הים" יחתרו 50  ק"מ למען ים צלול – מתל אביב ועד לשדות ים.

מסלול המשט:

ממרכז דניאל לחתירה בנחל הירקון אל הים הפתוח, מול רידינג – כ-1 ק"מ

משובר גלים רידינג עד חוף השרון בהרצליה – כ-9 ק"מ.

מחוף השרון בהרצליה עד חוף סירונית ב' בנתניה – כ-17 ק"מ

מחוף סירונית ב' בנתניה עד מעגן מכמורת – כ-9 ק"מ

ממעגן מכמורת עד שדות ים (חוף דרומי) – כ-10 ק"מ

"מגני ים" שייטים, קיאקיסטים, סאפיסטים ואחרים, מוזמנים לקחת חלק ולחבור למשט בכל אחת מהתחנות הבאות באמצעות כלי השיט הפרטיים שלהם:

מרכז דניאל – 7:00 (בדיוק)

חוף השרון, הרצליה – 8:15 (משוער)

חוף סירונית ב', נתניה –  10:45(משוער)

מעגן מכמורת – 12.00 (משוער)

להרשמה למשט- הקליקו כאן ומלאו את טופס ההצטרפות.

***קיום המשט תלוי בתנאי ים מתאימים.

 

בג"ץ ביטל את המתווה. "צלול" לממשלה: זו הזדמנות לחשוב על הסביבה

אסון מפרץ מקסיקובעקבות ביטול מתווה הגז על-ידי בג"ץ, קוראת עמותת צלול לממשלה לנצל את ההזדמות ולהקדיש מחשבה גם למנגנוני השמירה על הים בתהליך הקידוחים: להוסיף דרישות לביטוח ולערבויות של החברות, שיגנו על הים ועל כלכלת המדינה במקרה של דליפה. במקביל, דורשת "צלול" לזרז את המוכנות לטיפול בדליפות בים באמצעות אישור חוק התלמ"ת וציוד המשרד להגנת הסביבה והרשויות המקומיות בציוד מתאים למקרה של דליפה בים. עוד דורשת "צלול", להפריד בין סמכויות משרד האנרגיה וסמכויות המשרד להגנת הסביבה בנושא הקידוחים. הפרדה זו הכרחית כדי שהגוף המאשר את הקידוחים לא יהיה גם זה המפקח עליהם, כפי שהדבר קורה כיום.

יונתן יעקובוביץ': "הים הוא אהבת חיי"

"

תמונה רשמית - יונתן יעקובוביץ'יונתן יעקובוביץ, עו"ד, בן 33, תושב הרצליה מבטן ומלידה. מכהן כחבר מועצה בעיריית ,הרצליה וכיו"ר החברה העירונית לפיתוח התיירות.

מה זה ים בשבילך?

"הים בשבילי הוא המקום שבו אני מרגיש הכי נוח בעולם ואף יותר מאשר ביבשה. הים הוא מקום שמייצב את הנפש ונותן אנרגיות להמשך הדרך. בחיים הלא פשוטים של היום והיעלמות הטבע העירוני הים הוא מקום המפלט מהבודדים שנותרו. מעבר לכך הוא גם משמש אותי בגלישת גלים שהיא אהבת חיי".

מהן הבעיות הסביבתיות העיקריות בהן נתקלת לאורך שנות הקריירה שלך בים ואיתן נאלצת להתמודד אז וגם היום?

"זיהומי ים ובניה הרסנית בקרבת החוף. הבעיה היא שרוב מקבלי ההחלטות בעניינים אלו גם בממשלה וגם ברשויות המקומיות – הקשר שלהם לים ולסביבה הוא מקרי לחלוטין. ראי ערך שר החקלאות שאמור לדאוג להסדרת הדיג בישראל על מנת שיהיו דגים בים לדורות הבאים.

"מגלומניות של מקבלי החלטות היא גם בעייתית – ראו ערך הרצון להקים שדה תעופה על אי מלאכותי באזור המרכז במקום להקים שדה תעופה ליד באר שבע או ליד בית שאן שיניע כלכלית את האזורים האלו שזקוקים לכך הרבה יותר ממדינת תל אביב.

"הדובדבן שבקצפת הוא קידום בניית שוברי הגלים בישראל למען יצירת שטחי נדל"ן על החוף. הרשויות מתרצות זאת כדי לשמור על חיי אדם וזה מגוחך כי שוברי גלים הרגו פי כמה יותר אנשים מאשר מצוקי כורכר שקרסו. המטרה העליונה היא להרחיב את החופים לרווחת הציבור ואני מקווה למצוא בהקדם פתרון ישים שאינו כולל בניית חומות בים (שוברי גלים).

"הבעיה הגדולה ביותר היא האכיפה והכוח של בעלי אינטרסים שמובילים מקבלי החלטות לפעול בשמם כפי שהגב גרמן פעלה בשם מלון אכדיה בדרך לאשר את תכנית הולילנד של חופי הרצליה. יש צורך בתכנון מעמיק לטווח ארוך במקום תכנון שטחי לטווח קצר".

מהם השינויים הסביבתיים שהנחלת במסגרת עבודתך?

"הצלחנו לצמצם כמעט לחלוטין את ההזרמות החוזרות ונישנות של ביוב לים. בשנתיים וחצי האחרונות הוזרם ביוב לים מהרצליה רק שלוש פעמים ובכל המקרים לא היה ניתן למנוע את המקרה מראש (תנאי מזג אוויר + תקלות בתשתית). מאז כניסתנו לתפקיד גרמנו לכך שעיריית הרצליה מנקה את תעלות הניקוז שלה לפני הגשם הראשון כך שבשנתיים האחרונות מנענו את הזרמת שפכי הניקוז השחורים אל הים בגשם הראשון ואני מאד גאה בכך!

"לגבי הבניה בחופים, ביטלנו את שוברי הגלים שהיו מתוכננים מהחוף הדרומי דרומה עד למנדרין וכעת אנו שוקדים על פתרונות חלופיים לשוברי הגלים מצפון לחוף דבוש. השנה, יחד עם החברה להגנת המצוקים נפעל גם לחיזוק מצוקי הכורכר ואף נעשה פיילוט של הזנת חול ישירות לחוף באזור חוף סינדי עלי שכמעט נעלם. הגברנו מאד את שינוע החולות מהמרינה לחופים הצפוניים ורואים את השינוי עד לצפון חוף השרון שנשאר יציב יחסית בשנתיים האחרונות עם רוחב חוף סביר.

"סגרנו את חוף אופנועי הים בחוף הדרומי בהרצליה ופתחתנו אותו מחדש לכלל ציבור אוהבי הים לרבות העוסקים בספורט הימי והמתרחצים. השנה נחדש את הכניסה לחוף לרווחת הציבור עם שירותים וברזיות ובמהלך עונת הרחצה נפתחת סוכת הצלה נוספת.

"כמו כן וכחלק מהרצון להנגיש את החוף לכולם (ולא בסיסמאות כקודמינו אלא באמת) הכשרנו ונכשיר עוד אלפי מקומות חניה בקרבת חוף הים לרווחת כלל תושבי ישראל. בנוסף, אנחנו מקדמים יוזמות חינוכיות בעניין שמירה על הסביבה, שיתופי פעולה פוריים עם הדגל הכחול המשרד להגנת הסביבה ועמותת צלול. עמידה מול משרדי הממשלה כדי לשנות מדיניות בכל הקשר לחופי ישראל ועוד – היריע קצרה מכדי לפרט את הכל.

מה החזון שלך מבחינה סביבתית- איפה אתה רואה את הים במדינת ישראל בעוד חמש שנים מהיום?

"לדעתי צריך לשלב בין פיתוח אחראי שינצל את המשאב הטבעי האדיר הזה תוך שימורו. חייבים לשמר פארקים חופיים של 300 מטר כדי שלציבור תהיה נגישות לחוף הים ואפשרות להינות מהטבע שיש בו. יתרה מכך, שמירת רצועת פארק חופי של 300 מטר תבטיח את שימור הערכים הסביבתיים בים לצד פיתוח אחראי. יש צורך להגביר את האכיפה בכל הקשר לנושא הדייג וחשוב מכל! חייבים להפסיק את הזרמת השפכים הסינטטיים מהמפעלים בדרום ובצפון שכן הם אלו שיגרמו לים שלנו להפוך לשחור כך שלנכדים שלנו לא יהיה ממה להינות כמו שיש לנו".

מסר שלך לאוהבי הים בישראל- למה חשוב לך להיות מגן ים?

"אני חושב שכל תושב ישראל נהנה מהים בדרך כזו או אחרת ואם אנחנו רוצים לאפשר את ההנאה הזאת גם לדורות הבאים שלהם לא צפויים חיים קלים אז חשוב שנבטיח את השימור הזה. זאת המשמרת שלנו! זאת אחריותנו. כגולש גלים וכמי שמבלה כל דקה חופשית בים, הים נתן לי כל כך הרבה בחיים ומחובתי לשמור עליו ולהחזיר לו טובה באותה מידה".

 

 

עמית ענבר: "גם אני מגן ים של עמותת צלול"

עמית ענבר, גולש רוח אולימפי בעבר ונציג ישראל.  מנהל בתי ספר לגלישה מזה 25 שנה. (סאפאווי בשנים האחרונות) עוסק בפעילות בים כבר 35 שנה.

להמשיך לקרוא

מדריכים בדרכים שומרים על הים

נטעיםשיתוף פעולה בין עמותת צלול לבין ארגון "מדריכים בדרכים" הניב פרויקט חינוכי חדש המותאם לתלמידי כיתות ג'-ו', שבמרכזו חינוך לשמירה על הים ועל החופים.

במרכז הפרויקט הכשרת תלמידים, המלמדים את חבריהם לכיתה על חשיבות השמירה על הים ועל והחופים מתוך כוונה להפכם לשגרירים צעירים של נושא זה בפני חבריהם ובפני יתר בית הספר.

בית הספר הראשון שבחר לאמץ את הפרויקט הוא ביה"ס "נטעים", רמת גן. השיעורים שהעבירו התלמידים זכו להצלחה רבה ולהערכה רבה מצד התלמידים ומצד צוות המורים.

אנחנו בדרך לבית הספר הבא…

 

מנקים (שוב) את חוף פלמחים

פלמחים 2ושוב חזרנו לנקות את חוף פלמים – אחד החופים היפים, אך המזוהמים בארץ, שהרשויות מתעלמות מקיומו ומהצורך לנקותו. גם הפעם, כ-90 תלמידים מבית הספר מקיף ח' בראשון לציון, פשטו על החוף ואספו מאות ק"ג של אשפה – פסולת פלסטיק, חבלים, רשות דיג, מכלי פלסטיק ועוד. הפסולת מושארת על-ידי הנופשים על שפת הים, נסחפת למים עם הרוח ועם הגלים ובת סערה מושלכת בחזרה לחוף. עד שהציבור לא ילמד שלא להשאיר פסולת על החוף ועד שהרשויות לא יבינות שתפקידן לנקותה. החופים שלנו ימשיכו להיות מלוכלכלים.ץ

זה מה שכתבה רכזת המתנדבים, בר עמר:"הבוקר יצאתי שמחה ונרגשת למפגש עם 90 תלמידי תיכון חדורי מוטיבציה ואהבה לים  כדי לנקות את חוף פלמחים. גילוי נאות: חוף פלמחים הוא החוף הביתי שלי, זה שליווה אותי בכל הצמתים החשובים של חיי. הוא היה שם עם המשפחה בילדות, עם החבר הראשון… ואלו שאחריו…עם החברות, והרבה לבד. גם כשעצוב, גם  כששמח. הים ואני הענקנו אחד לשנייה אהבה ללא תנאים.

נחרדתי לגלות כמויות עצומות של פסולת מגוונת: בקבוקים,  שקיות, אוזניות, מנורות פלורסנט, צינורות, מוצרי היגיינה נשית ועוד דברים שמקומם אינו בים.הנערים והנערות עשו עבודה מדהימה, אספו כמויות רבות של שקיות מלאות בפסולת,

אבל אפילו 90 איש לא הצליחו לנקות את כל האשפה שהייתה בחוף, ועבודה רבה עוד לפנינו.הים הוא של כולנו, הוא כאן למעננו. עשו טובה לעצמכם ולים. בפעם הבאה שאתם הולכים לים השאירו ת'פלסטיק  בבית. כדי שכולנו נוכל ליהנות מים צלול.

פלמחים1

 

 

עופר דובנוב: "הים הוא עורק החיים של המדינה"

עפר דובנוב מרינה תל אביבמנהל מרינה תל אביב מזה שמונה שנים. ניהל בעבר חברת כלי-שייט בהרצליה וחבר במגני הים  של עמותת צלול.

מה זה ים בשבילך?

"ללא ים מדינת ישראל לא יכולה להתקיים. אני מאמין שכשגורמים נזק לים ולסביבה, זה חוזר אלינו כבומרנג ובכך אנחנו פוגעים בעצמנו. עבורי, הים בישראל הוא ראשון במעלה מבחינת חשיבותו הכלכלית, האנרגטית והתרבותית. לכן, בשבילי הים הוא הכל.

מהן הבעיות הסביבתיות העיקריות איתן נאלצת להתמודד כשנכנסת לתפקיד?

"כשנכנסתי לתפקיד זיהיתי כשלים רבים בהתנהלות המרינה בתחום הסביבתי: תשתיות מוזנחות שגרמו לזיהום הים, סירות ישנות שהיוו מפגע סביבתי ובזבוז מים רב. נראה כי לנושא איכות הסביבה לא הייתה חשיבות כלל. בתוכנית העבודה שהצגתי הראיתי כיצד ניתן לפתור את הבעיות הקיימות מתוך ראייה סביבתית. האמנתי שכאשר ערכי איכות הסביבה יובילו את מקבלי ההחלטות, ניתן יהיה להפוך אותה למרינה היפה ביותר בישראל".

מהן הפעולות שבהן נקטת על מנת להנחיל את משנתך הסביבתית?

פעלתי לאורם של שלושה עיקרים: חינוך, הסברה ואכיפה מוגברת. בעזרת חינוך והסברה הציבור לומד כיצד יש לנהוג ומה נדרש ממנו. בעזרת אכיפה מוגברת מוודאים שאכן האנשים עומדים בדרישות. אני ידוע כמנהל מרינה 'קשוח' ואין לי בעיה עם זה, כל עוד המרינה נקייה ולא מזהמת את הים והסביבה. אני מאמין במתן דוגמא אישית, בכל בוקר אני מסייר ברחבי המרינה מוודא שנקי ומסודר. במידה ואני רואה כי ישנן הפרות אני לא חוש להעיר לאנשים ולתעד את המקרים בעזרת מצלמה. ב- 2009 החלטתי מיוזמתי להביא לארץ את תקן הדגל הכחול (תקן הניתן למרינות ירוקות) בו מרינה תל אביב עומדת משנת 2012 ובמקביל אני מחויב לתקןISO העולמי".

מהו החזון שלך לחמש השנים הקרובות?

"הגדלת מספר מקומות העגינה, תוך עריכת סקרים סביבתיים מחמירים שמטרתם למנוע פגיעה בים ובחוף. הפיכת נמל תל אביב לירוק (שלוחה של מרינה תל אביב) בו יפעלו כל כלי השייט הבלתי ממונעים- מפרשיות, סאפים, קייאקים ועוד. בדרך זו יוכל הציבור הרחב ליהנות מחוויית ים (ולא רק בתי קפה) כשהוא מגיע לנמל, זה גם יכול לפתור את בעיית הצפיפות בחופים של משתמשי הים (הסאפ). זה גם יתרום למודעות בצורך בשמירה על המשאב האדיר הזה שלנו".

למה חשוב להצטרף למגני הים? למה אני הצטרפתי?

"הים הוא עורק החיים במדינה. חתכת את העורק הראשי- איבדת את המדינה".

רוצים גם להגן על הים? הקליקו והצטרפו!

מרינה תל אביב 2

 

הפגנה כנגד הזרמת הביוב: ים תיכון, ים סרחון

הפגנהלמעלה מ-200 מגני ים של עמותת צלול, מתנדבים וגולשים מתל אביב ומהרצליה, השתתפו בהפגנה מול בניין עיריית תל אביב-יפו, במחאה על הזרמת הביוב לים מול חופי תל אביב. המפגינים קראו לאיגודן (איגוד המים והביוב של גוש דן) להפסיק את ההזרמה ולמשרד להגנת הסביבה ולוועדה למתן היתרי הזרמה לאסור הזרמת ביוב לים גם בעת עבודות על מערכת הביוב. לראש עיריית תל אביב יפו, רון חולדאי, העיר הגדולה באזור, קראו המפגינים לקחת אחריות ולדרוש את הפסקת ההזרמה.

המפגינים נשאו בידיהם שלטים: "ים תיכון, ים סרחון", "מספיק לחרבן לנו את הים", "אל תהרסו לנו את הים", "הים הוא לא אסלה" ועוד.

במהלך ההפגנה אמרה מנכ"ל צלול, מאיה יעקבס, כי ההזרמה פוגעת באלפי משתמשי הים  גולשים, שחיינים ורוחצים, וכי זו בושה שהעירייה הגדולה והחזקה בגוש דן מסכנת את הציבור וגוזלת ממנו את הים.

עוד אמרה יעקבס, כי ניתן פתרונות חלופיים להזרמה הפראית לים: הקמת מעקפים, הסטת הביוב לצינורות אחרים ועוד וכי הגיע העת להפסיק להשתמש בים בפח אשפה רק משום שזהו הפתרון הזול ביותר".

חופי הרצליה ותל אביב נסגרו לרחצה למשך ארבעה ימים (כ-96 שעות), בעקבות הזרמת שפכים לים, כחלק מעבודות תשתית שמבצע איגוד ערים דן בצנרת הביוב. בכל יום יוזרמו לים כ-180 אלף מ"ק שפכים מזוהמים.

לדעת עמותת "צלול", מדובר בשערוריה, שכן לא יתכן שכל עבודת תשתית בקו ביוב תגרור אחריה באופן אוטומטי הזרמה ביוב לים וסגירת חופים. אמנם שדרוג צנרת ותחזוקתה חשובים מאוד, אך הגיע הזמן שהוועדה למתן היתרי הזרמה לים, המאשרת את ההזרמות לים, תדרוש מהשפד"ן, אך גם מהתאגידים האחרים, פתרונות חלופים להזרמה: עבודה רק בלילה כאשר הזרמת השפכים נמוכה עד אפסית, שינוי כיוון הזרימה ושימוש בצינורות חלופיים, הקמת צינורות עוקפים ועוד.

 

תודה לכל מי שעזר: ל מועדון הגלישה הישראלי, ל טופסי-Topsea surfing center, ל ISea Surfing App, לארגון הגלישה הישראלי, ל Galim Surf, ל Country Surf School ולכל מועדוני הגלישה ואוהבי הים ששיתפו ועזרו.

תקשורת:

msn ביוב זורם בתל אביב: מחרבנים לאנשים על הראש.

ראיון עם מנכ"ל צלול, מאיה יעקבס, אולפן   YNET

 

הפגנה2

 

 

למרות המצב – כ-1,000 מתנדבים בשבוע ניקיון החופים

נקיון חופיםלמרות הימים הקשים שכולנו עוברים, כ-1,000 מתנדבים התייצבו לשבוע הניקיון של  עמותת "צלול" ושל תוכנית  "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה. ניקיון החופים נערך בחדרה, בחיפה, בגעש (מועצה אזורית חוף השרון), בהרצליה, בפלמחים ובחוף ארטיק- נעורים (מועצה אזורית עמק חפר). השלל אלפי ק"ג של חלקי פלסטיק, כלים חד פעמיים, אריזות, ציוד חוף ועוד ועוד.

תודה  לכל המשתתפים שפינו מזמנם לטובת שמירה על חופי הים. בזכותכם יהיה פה צלול!

?

?

ניקיון חופים 3

די למריחה – קודם מפסיקים להזרים בוצה לים, אחר-כך חוגגים

שפדן1בשעה שהנהלת השדפ"ן ניסתה לחגוג את סיום העבודה על מעכלי הבוצה, הפגינו אנשי עמותת צלול, מתנדבי "מגני הים" גולשים, כנגד "המריחה" הגדולה.

לטענת "צלול", אין להנהלת השפד"ן כל סיבה ל"חגוג" את סיום העבודות כל עוד הבוצה ממשיכה לזרום לים וכי חגיגות כיום הן סוג של "אחיזת עיניים", שמטרתה ליצור מצג לפיו הזיהום כבר פסק.

המפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב: "ברוכים הבאים למופע המריחה הגדול של השפד"ן", "15 שנים של הבטחות וכלום לא קרה", "מספיק להאכיל אותנו בחרא", "טקס מלא סרחון, תסגרו כבר את השיבר", "קודם שיפסיקו לזהם ואחר כך תחגגו". בנוסף חילקו מתנדבי העמותה פליירים לבאי הטקס, עליהם נכתבה ההסטוריה העגומה של הזרמת הבוצה לים וזיהומו ארוך השנים וכן אזהרה מפני המשך גרירת הרגליים בה נוקטת הנהלת השפד"ן.

הרקע להפגנה היה הבטחות חוזרות ונשנות מזה למעלה מ-15 שנה של הנהלת השפד"ן להפסיק את ההזרמה. הבטחות שלא קוימו עד עצם היום הזה. בנוסף, חוששת "צלול" שגם אחרי השלמת המעכלים ההזרמה לים תמשך בעקבותשפדן11 היעדר העירכות לפיזור הדשן בשדות החקלאיים.

מנכ"ל השפד"ן, מרק אוקון, השפד"ן התחייב לסיים את ההזרמה לים במהלך 2016. עתה לא נותר אלא לחכות, שבניגוד לעבר, ההבטחה תקויים הפעם.

צפו בהבטחת מנכ"ל השפד"ן מרק  אוקון.

עמותת צלול ממשיכה לעקוב.

 

שפדן2

שפדן4

שפדן3

שפדן פלייר 1שפדן פלייר 2

צוללים ומנקים

כ-40 מגני ים צוללנים השתתפו בצלילת ניקיון בקיסריה שמטרתה להוציא מקרקעית המפרץ כמה שיותר פסולת. למרות תנאי הראות הירודים הצליחו הצוללנים להוציא כמות גדולה צלילה1של פסולת, שכללה בקבוקי פלסטיק רבים, שאריות פלסטיק, פרטי לבוש, נעליים וגם כיסא שהושלך למים. הצוללנים צוידו בשקים בהם מילאו את ה"שלל" והוציאו אותו לחוף.

לצלילות הניקיון חשיבות רבה, שכן הן מקטינות את עומס הזיהום על הים ומוציאות ממנו אשפה המצטברת על הקרקעית ומפריעה ליצורים הימיים ומסכנת את בטחונם

 

 

צלילה2

אליפות תל אביב ב-SUP תתקיים ב-17 לאוקטובר, ואתם מוזמנים להירשם

unnamedזו השנה השלישית ברציפות בה נערכת אליפות SUP תל-אביב עם מיטב חותרי הסאפ מכל הארץ.

בתכנית: מסלולי חובבים ומקצוענים לכל הגילאים,הפנינג ע-נ-ק בחוף לכל המשפחה,
שיעורי התנסות, sup & yoga, מוזיקה, אווירה טובה והרבה אקשן.
לפרטים: 054-6804470 | yuval@yamitysb.co.i l

לינק להרשמה:  http://bit.ly/TLVOpenSupRegistration

לינק לדף הפייסבוק: https://www.facebook.com/events/940600599334077/

טור דה ישראל למען נחלי הארץ

מסע אופנייםפרויקט טור דה ישראל, שיצא לאחרונה לדרך, מבקר לאורכם של נחלים מזוהמים ברחבי הארץ, כדי לעורר את המודעות לצורך להפסיק להזרים אליהם שפכים ולהזרים לתוכם מים נקיים.

מטרתו המרכזית  של הפרויקט היא אמנם לבנות מסלול רכיבה לאופני כביש בארץ, אך גם לעורר מודעות ציבורית למיזמים סביבתיים וחברתיים. מאחורי היוזמה עומד אריאל אגרון מרמת גן, מנכ"ל חברת Greenway – שליחויות על אופניים", שלדבריו יש בארץ הרבה כבישונים (רוכבי כביש) אך למרבה ההפתעה אף אחד מהם לא הרים את הכפפה לכך. עוד מאבק הוא  לצמצם את מספר השליחים הרוכבים על אופנועים ולהמירם ברוכבי אופניים. מהנתונים עולה, כי בכל יום מסתובבים באזור תל אביב  כ-2,000 שליחים על אופנועים היוצרים רעש וזיהום. המרתם ברוכבי אופניים תועיל מאוד לסביבה.

המסע "טור דה ישראל" ימשך כשלושה חודשים. תוואי המסלול יעבור מצפון לדרום: ממטולה ועד אילת – דרך הגולן, הבקעה והערבה, ומדרום לצפון: מאילת עד מטולה – דרך מרכז הארץ והחופים – ביחד כ-1200 ק"מ של כבישים שיסומנו על מפת גוגל שתהיה פתוחה לציבור. המסלול  מסומן בקו אדום, וכלול סימון מיוחד ליד חניוני לילה ללא תשלום, גישה למים, מלאכי שביל לאורך הדרך, מקומות להתנדבות ליום-יומיים והוסטלים.

בתמונה: האופניים בסמוך לירדן.

מסע 2 מסע 3

=====

מגן ים דיווח: חוף ניצנים נפתח אחרי 73 יום

nitzanimחוף הרחצה ניצנים נפתח לרחצה לאחר 73 ימים בהם היה סגור בשל זיהום בביוב.

את הזיהום גרמה המועצה האזורית חוף אשקלון, שהזניחה במשך זמן רב את הטיפול במכון טיהור השפכים של הישוב ניצן, שקרס בסופו של דבר וגרם להזרמת השפכים לסביבה.

כדי למנוע את הזרמת השפכים לים ואת סגירת החוף, הורה ראש המועצה האזורית, יאיר פרג'ון, לאגום את השפכים ולמנוע את זרימתם לים, כל זאת ללא היתר. התוצאה הייתה אגם ענק של ביוב בלב הדיונה. משרד הבריאות שחשש מזרימת הביוב לים הורה על סגירת החוף. כמה ימים אחר כך החליטה המועצה האזורית לשחרר את הביוב לים, שוב ללא היתר.

בעקבות דיווח של מגן ים מאזור הדרום פנתה דרשה עמותת "צלול" מהמשרד להגנת הסביבה לטפל בנושא בצורה מידית ולפתוח בחקירה כנגד האחראים. לטענת "צלול",העובדה שהחוף זוהם במשך 73 יום, היא פשע סביבתי ורשלנות קשה. חמורה מכך העובדה, שראש המועצה ניסה  להציג מצג שווא לפיו ניתן להשתמש בחוף, מתוך כוונה שימשיך להניב הכנסות, זאת בשעה שסיכן את בריאות הציבור.

בתמונה: אגם הביוב בחולות ניצנים

כתבה בידיעות אשקלון

 

בעקבות דיווח של מגן ים: הופסק הזיהום ממטמנת חרובית

haruvitמגן ים המתגורר באזור השפלה דיווח לעמותת צלול על תשטיפים הזורמים ממטמנת חרובית לעבר השדות הסמוכים ולנחל האלה. סיור שערכה עמותת צלול במקום גילה המטמנה, שהוסדרה רק לאחרונה, סובלת מליקויים רבים הגורמים לזרימת תשטיפים הגורמים לזיהום קשה של הסביבה. בעקבות חשיפת הזיהום פנתה עמותת צלול למשרד להגנת הסביבה שחייב את בעלי המטמנה לטפל במפגעים הקשים באמצעות הגדלת  נפח בריכות התשטיפים והכנסת מערכת אוטומטית המדווחת על תקלות באתר.

מגני הים פשטו על החופים

ניקיון חוף הרצליהבמהלך פעילות ניקיון פסח בחופים וכהכנה לפתיחת עונת הרחצה, יצאו כ- 300 מתנדבים לנקות את חופי הארץ מצפון לדרום. בין המתנדבים: ילדים, הורים, בני נוער קייטני גלישה ועובדי חברות. בין החופים שנוקו: עמק חפר, געש, אשדוד, תל אביב, חיפה ונתניה.

המתנדבים אספו כמויות אדירות של אשפה שכללה פסולת פלסטיק, בקבוקים, שברי רהיטים, פרטי לבוש, קשי שתיה ועוד.

מגן הים צילם, "צלול" יזמה דיון בכנסת

huldi4הגשם שירד בעיצומו של חג הסוכות, באוקטבור 2014, הזרים לחופי הרחצה של תל אביב זיהום רב שבתוכו פרפרו חולדות. מגן ים צילם את התמונות המזעזעות ושלח ל"צלול". התגובה לא אחרה לבוא. "צלול" הגישה תלונה במשטרה כנגד עיריית תל-אביב ואף יזמה דיון בכנסת בנושא הזיהום שמגיע לחופי הרחצה בעקבות הגשם הראשון.

חותרים בים המלח ותורמים ל"צלול"

sapאירוע חתירת סאפ ראשון מסוגו, "מון פלטין", המשלב בין ספורט ותרומה לסביבה יתקיים בין ה-27-ל-28 בפברואר 2015 בים המלח. האירוע מסוג "ספורט למען", פרי יוזמה של דנה ועמית ענבר, משלב בין שאיפה לאורח חיים בריא ורצון לתרום לקהילה בה. בניגוד לתחריות רגילות באירוע זה אין אלמנט תחרותי, אלא דווקא דגש על חיבור וסיוע הדדי בין חברי הצוותים במטרה לעמוד באתגר המשותף.

מה עושים? מקימים קבוצה, ואם זוכים מקדישים את הפרס ל"צלול". חובבי הסאפ שבינינו, זה הזמן להקים קבוצות צלולות ולחתור למען ים צלול. לפרטים נוספים

 

הקליפ החברתי סביבתי הראשון – כנסו והקליקו

גלויה לאתר- צפייה בקליפנמאס לנו מהחופים המזוהמים? הגיע הזמן שנדרוש: חוף חופשי!

עמותת צלול ולהקת השפן הנכון (The Right Rabbit)שמחים להציג את הקליפ החברתי-סביבתי הראשון בישראל. אתם שלחתם את התמונות, להקת השפן הנכון הביאה את המוסיקה.

 

רוצים לצפות בו ראשונים? לחצו כא

hotemet2

שיא עולם במשחה קפריסין ישראל לים צלול

לשנשךא פשמןצששה מגני ים של עמותת צלול עשו את הבלתי יאומן וקבעו שיא עולם ושיא גינס לשחיה בים פתוח באוקטובר 2014.

במהלך המשחה, שארך ששה ימים, גמעו השחיינים 380 קמ' מחוף לימסול בקפריסין ועד לחופי הארץ, בשיטה של מרוץ שליחים, שבה שחיין נמצא בכל עת במים. כולל בשעות הלילה. במהלך השחייה הצטרפה לשחיינים להקת דולפינים, שליוותה אותם בדרך. אחד השחיינים ננשך על ידי דג גדול, עובדה שלא עצרה את המשחה.

עם הגעת השחיינים לחוף אמרה מנכ"ל "צלול", מאיה יעקבס: "זו התרגשות גדולה. לא בכל יום מקבלים הזדמנות להשתתף בשבירת שיא עולם ושיא גינס. ששת המופלאים הקדישו את ההישג החשוב כל-כך למען שמירה על הים וסייעו להעלות את המודעות למגני הים של עמותת צלול. בזכותם יצטרפו למגני הים אלפי אנשים המבינים את הצורך לפעול למען ים נקי וצלול". בטקס קבלת הפנים לשחיינים נכח גם השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ וכן קהל רב שכלל קרובי משפחה ומגני ים נוספים.

לכתבה ב-YNET

לכתבה בהארץ

לכתבה בלה-פיגרו 

כתבה בג'רוזלם פוסט

od adom2

perets

טקס סיום

ים של עובדות על הסביבה הימית שלנו

קמפ קימאמה גלשןמי אמר ים ולא קיבל? הרביצה על החוף, הטבילה במים, תחושת הרעננות שרק הריח והרוח של הים יכולים לעורר- כל אלה ידועים ומוכרים לכולנו. לפניכם כמה עובדות ומספרים שלא ידעתם על הכחול הגדול ותוכלו לקרוא בכתבה שפורסמה ב-ynet.

שקיות מתכלות בתשלום

עמותת צלול סבורה, שעל המשרד להגנת הסביבה לשפר את הצעת חוק השקיות כך שבנוסף לאיסור לחלק בחינם שקיות פלסטיק, יחייב למכור לציבור שקיות מתכלות

"צלול" והמועצה לישראל יפה פועלות מזה זמן רב לחקיקת חוק שיאסור חלוקה בחינם של שקיות פלסטיק ותחייב את הרשתות למכור לציבור שקיות מחומר מתכלה. בעקבות פעילות זו החליט המשרד להגנת הסביבה לקדם הצעת חוק משלו, שתחייב את הרשתות למכור את השקיות לציבור במחיר 60 אג' מתוך תקווה שהתשלום יצמצם את השימוש. עמותת צלול פועלת כדי שהצעתה תתקבל, שכן צמצום אמתי של השימוש בשקיות יתאפשר רק באם לציבור תוצע חלופה.

 

הצלחנו

נרשמים לקאמפ קימאמה ותורמים ל"מגני הים"

 Kimama Logo Online"קאמפ קימאמה"  מחנה קיץ בינלאומי, היוצר מפגש בין ילדים ונוער מרחבי העולם, שהצטרף לאחרונה לשורות "מגני הים", מעניק ל"מגני ים" המעוניינים להירשם או לרשום ילדיהם, הנחה בלעדית של 500 שקל (!!!). בנוסף להנחה תתרום הנהלת המחנה סכום זהה לעמותת צלול, בשמו של המשתתף, לטובת המשך פעילות שמירה והגנה על הים. (ההטבה מיועדת לנרשמים חדשים לקאמפ קימאמה)

להרשמה: טלפנו ל- 09-9500544 וציינו שאתם חברים ב"מגני הים" של עמותת צלול.

לפרטים על קאמפ קימאמה: www.campkimama.org

קמפ קימאמה גלשן

קימאמה ילדים

שיא עולם בשחייה בחסות "צלול"

gines3משחה קפריסין-ישראל יצא לדרך בפעם השנייה בתולדותיו, באוקטובר 2014, בחסות עמותת צלול. במשחה, שאורכו 180  מייל ימי, (340 ק"מ) ינסו המשתתפים לשבור את שיא גינס בשחייה מלימסול ועד לתל אביב. כל אחד מהשחיינים ישחה למשך 80 דקות ויוחלף על-ידי השחיין הבא, בשיטה של מרוץ שליחים. בדרך זו יצליחו השחיינים  לגמוע את המרחק ב-120 שעות. המשחה מלווה ביאכטות ובסקיפרים המשגיחים על השחיינים כל העת.

מי שמעוניין ללוות את השחיינים במזן האימונים מוזמן.

נפגשים בכל יום חמישי (עד לסוף ספטמבר)  בשעה 5.45 בבוקר.בחוף הצוק צפון, בסמוך לספסל בצידה הדרומי של עמדת המציל.

לאתר המשחה.

 

מבצע ניקיון תת מימי במרינה הרצליה – הזמנה

"צלול" בשיתוף מרינה הרצליה, מועדון צלילה "ריף" הרצליה והמשרד להגנת הסביבה, עורכים ב-6.6.14 מבצע ניקיון תת ימי במרינה הרצליה, לציון יום האוקיינוסים הבינלאומי. אם אתם מעוניינים לקחת חלק בפעילות, כצוללים או כצוות סיוע חופי, אתם מוזמנים להירשם כאן (ההשתתפות מותנית בהרשמה מראש).

מודעה צלילה