"צלול" לבג"ץ: את המקשר הימי ליבוא אמוניה יש לתכנן בוועדה המחוזית ולא בות"ל

עמותת צלול עתרה לבג"ץ (3490/18) בדרישה לקדם את תכנון המקשר הימי ליבוא אמוניה באמצעות ההליך התכנוני הרגיל, שהוא קידום התוכנית בוועדה המחוזית, ולא באמצעות הוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל). עוד מבקשת "צלול" מבית המשפט לקבוע שגז האמוניה אינו תשתית לאומית ולכן שום סיבה לקידום התוכנית בהליך מהיר.

בעקבות סגירת מכל האמוניה החליטה המדינה, שהמענה ליבוא האמוניה יהיה באמצעות הקמת מפעל ליצור אמוניה במישור רותם, אך גם באמצעות הקמת מקשר ימי אליו תתחבר אוניה בנפח  6,000 טון. על פי התוכנית, האוניה תחובר למקשר במשך שבועיים, תזרים את האמוניה לחוף באמצעות צנרת ימית, עד להחלפתה באוניה אחרת. משמעות הדבר היא שבפועל האוניה תשמש כמכל צף.

לטענת "צלול", לא רק לא רק שתכנון וביצוע המקשר הימי הופקד בידי חברת חיפה כימיקלים ללא מכרז, אלא שהמדינה החליטה שמדובר בתשתית לאומית, שתקודם בהליך מזורז ומקוצר בוועדה לתשתיות לאומיות. זאת למרות שהאמוניה אינה צורך לאומי, אלא צורך של עסק פרטי הפועל למטרות רווח, ולכן אין כל סיבה שלא יקודם במסלול תכנוני רגיל, שמאפשר לציבור במה הולמת להשמיע את עמדתו ביחס לתכנית, בדיוק כפי שמקודם המפעל האמוניה במישור רותם.

קידום תכנון המקשר הימי במסלול תכנוני רגיל חשוב במיוחד, לאור הסיכון הפוטנציאלי הביטחוני והבטיחותי לציבור בחיפה ובקריות. המקשר מתוכנן בקרבה גדולה לפתח נמל חיפה החדש ולחוף קרית ים ויוצר סיכון לחיי ובריאות התושבים באזור ולסביבה, הן במקרה של פגיעה מכוונת באנייה שתהווה מטרה קבועה ונייחת, והן במקרה של תאונה או תקלה שיגרמו לדליפת אמוניה מהאנייה או מהצנרת שתונח מהמקשר לחוף.

עוד ציינה "צלול", כי בית המשפט העליון קבע שרשויות המדינה התנהלו בכל נושא סגירת מכל האמוניה כ"שבוי רגולטורי" בידי חיפה כימיקלים וכי נראה שהלקח לא נלמד, שכן המדינה מצאה לנכון, פעם נוספת, להעביר את סמכויות התכנון והביצוע של תשתיות האמוניה לידי חיפה כימיקלים., ללא כל ערובות ובטוחות, ובהמשך של אותה התנהלות פגומה ולא תקינה.

את העתירה הגישו עורכי הדין חיה ארז, חגי קלעי ואוהד רוזן.

 

 

"צלול" לח"כים: התנגדו להפקעת סמכות העיריות בנוגע לרשיון עסק

עמותת צלול כתבה מכתב לחברי ועדת פנים והגנת הסביבה, של הכנסת, שלא לאשר את הסעיף בחוק ההסדרים המפקיע את סמכויות ראשי הערים להעניק רישיון עסק ומעביר אותם לממשלה. "צלול" מבקשת מחברי הכנסת להתנגד ליוזמה שהוכנסה לחוק ההסדרים.

לשון המכתב:

ביום ראשון ה-18.2.2018 ייערך בכנסת דיון בסעיף בחוק ההסדרים שמטרתו להפקיע את סמכויות ראשי הערים להעניק רשיון למפעלים בעלי "חשיבות לאומית" ולהעבירם לממשלה, ללא  קריטריונים ברורים לגבי השאלה מהי חשיבות לאומית. סעיף זה נוצר בעקבות המחלוקת בין המשרד להגנת הסביבה ועיריית חיפה, בשאלת החלופות הראויות לייבוא אמוניה (אוניה גדולה או איזוטנקים) והמאבק הציבורי בדבר הציבורי לאמץ חלופה בטוחה, שלא תסכן את הציבור.

אנו קוראים לך למלא חובתך האתית, המקצועית והאזרחית, ולא לתת יד למהלך שיפקיע סמכויות מידי ראשי ערים בישראל.

בעידן בו קיימת הכרה גדלה והולכת בדבר חשיבות העברת הסמכויות לשלטון המקומי, שהוא בעל הכי הרבה מידע והיכרות עם הצרכים והבעיות המקומיות, חובתכם כחברי כנסת לשמור על עצמאות ראשי הערים. אסור ליצור מנגנון שיעקוף התמודדות מקצועית מעמיקה ולגיטימית סביב נושאים במחלוקת, על- ידי הפקעת סמכויות ואחריות של ראשי הערים האמונים על בטחון ובריאות הציבור בעירם ואשר נבחרו על ידי הציבור למלא תפקיד זה.

זאת ועוד. חוק זה מייצר מציאות בה הממשלה תוכל להכריז על כל מפעל כבעל "חשיבות לאומית", ומאותו רגע לא תהיה אפשרות לרשות המקומית להגביל ולאכוף את המפגעים הסביבתיים שהמפעל מייצר.

הצעת החוק, בניסוחה הקיים, מגינה באופן בלתי סביר על האינטרסים של בעלי ההון ומפקירה את מי שפועל להגנה על שלום הציבור. בנוסף, הנוסח המוצע אינו כולל שום מנגנון לערעור על ההחלטה.

חובתך האתית, המקצועית והאזרחית היא להתנגד להצעת חוק זו.

בתמונה: חומרים מסוכנים במפרץ חיפה

 

 

נציגי צלול פרשו מוועדת המומחים: "לא נשמש כעלה תאנה"

עמותת צלול ועיריית חיפה הודיעו על פרישתן מהוועדה הבטחונית שכונסה במטרה לגבש פתרון לסוגיית יבוא האמוניה בעקבות סגירת המכל. הנציגים הודיעו שהם מסרבים לשמש כעלה תאנה לוועדה שתוצאת דיוניה היו ידועים מראש.

במכתב ליו"ר הוועדה, סגן ראש המל"ל איתן בן דוד, כתבו צלול ועיריית חיפה: נציגי עיריית חיפה ועמותת צלול הגישו היום את התפטרותם מהועדה לבחינת חלופות לייבוא אמוניה וזאת בשל טענות קשות על התנהלות הועדה. בין היתר, אי מתן אפשרות להציג חוות הדעת ותרחישים מגורמים שהינם קריטיים לגיבוש המלצות ומסקנות הוועדה, ואי קבלה של דו"ח סיכונים בינלאומי של חברת D.N.V (מהחברות המובילות בעולם בניהול סיכונים). מאחר והועדה קבעה את מסקנותיה עוד בטרם נתכנסה ומאחר ולא התקבלו תמלילים מפורטים של כל דיוני הועדה, הוחלט בעירייה ובעמותת צלול לפרוש מהועדה. במכתב ההתפטרות נטען, כי אי מתן האפשרות לקבלת והצגת המידע המלא והמקיף בפני חברי הוועדה, עלול להביא לקבלת החלטות  שגויות שתוצאתן סיכון חיי אדם ופגיעה בבטיחות ובטחון הציבור.

וועדת המומחים הוקמה בעקבות דרישת "צלול" ועיריית חיפה. על הוועדה הוטל לדון בחלופות ליבוא האמוניה מההיבט הבטחוני. בפני הוועדה הונחו שלוש הצעות – יבוא אמוניה באוניה בנפח 2,400 טון, שלה מתנגדות עמותת צלול ועיריית חיפה, יבוא אמוניה באיזוטנקים בנפח של 12.5 ויבוא משולב הכולל אוניה שתעגון בחיפה ואיזוטנקים שיגיעו לנמל אשדוד.

עמותת צלול ועיריית חיפה מתנגדות לאונית אמוניה בטענה שמדובר במפגע חמור/ האוניה תעגון באופן קבוע בנמל ותשמש כמטרה מדוייקת לטילי החיזבאללה. לדעת "צלול" מוטב ליבא אמוניה באמצעות איזוטנקים לחיפה ולאשדוד וגם זאת כפתרון ביניים עד להקמת פתרון הקבע שהוא מפעל ליצור אמוניה.

בית המשפט העליון קבע בסוף יולי 2017 בפסיקה היסטורית, כי מכל האמוניה המסוכן של חיפה כימיקלים ירוקן עד ה-17 בספטמבר 2017. בכך בא הקץ לאחד המפגעים הסביבתיים והבטיחותיים הקשים ביותר בארץ – מכל ובו 12 אלף טון אמוניה, גז רעיל וקטלני, שפעל במשך 30 שנה, ללא היתר בנייה וללא רשיון עסק, באזור המאוכלס בצפיפות החשוף לרעידות אדמה ולנפילת טילים, תוך סיכון חייהם של מאות אלפים, נסגר ורוקן.

לקריאת ההסטוריה של המאבק במכל לחצו כאן

ניצחנו, המכל המסוכן נסגר! הקרב על החלופות בעיצומו

ניצחנו! לפני למעלה משש שנים וכנגד כל הסיכויים, יצאה עמותת צלול למאבק ציבורי ומשפטי לסגירת מכל האמוניה המסוכן של חיפה כימיקלים. המאבק הממושך נשא פרי, והשבוע נסגר מכל האמוניה באופן סופי וכל מלאי האמוניה רוקן.

עתה נאבקת "צלול" במשרדי הממשלה, ובראשם המשרד להגנת הסביבה, משרד הכלכלה ומשרד המשפטים, שעד כה לא גילה כל עניין בנושא, שבכוונתם לכפות חלופה מסוכנת ליבוא האמוניה – אוניה בנפח 2,400 טון שתעגון באופן קבוע במפרץ חיפה ותזרים אמוניה ישירות למפעל באמצעות צינור. עיריית חיפה, עמותת צלול, ארגוני סביבה נוספים ושורה ארוכה של מומחים, מתנגדים לחלופה זו ודורשים ליבא אמוניה באמצעות איזוטנקים – מכלים בנפח 12 טון, שהם אמנם יקרים יותר לחיפה כימיקלים, אך בטוחים הרבה יותר לציבור.

לא רק זאת. שרת המשפטים, אילת שקד, הודיעה שאם יהב ימשיך להתנגד לחלופת האוניה היא תפעל לשלילת סמכויותיו להעניק רשיון עסק. לדעת "צלול", מדובר במהלך מסוכן שבו השלטון המרכזי מתערב בצורה דורסנית בסמכויותיהן של הרשויות ללא סמכות.

בערב ראש השנה פתחו עובדי חיפה כימיקלים, בלחץ ההנהלה שלהם, בשביתה מול משרדי עיריית חיפה בדרישה למציאת פתרון. עמותת צלול קוראת למשרדי הממשלה לקבל החלטה הגיונית וצודקת ולהעדיף את האינטרס של כלל הציבור על פני האינטרס של טיקונים שכל מטרתם היא לחסוך בכסף על חשבון חייו של הציבור.

איזוטנקים לחיפה כימיקלים דרום. הפתרון לצפון טרם ברור

אחרי ישיבה סוערת  במשרד הכלכלה בה לקחו חלק שר הכלכלה, אלי כהן, נציגי המשרד להגנת הסביבה, עיריית חיפה, עמותת צלול, נצגי ההסתדרות וגורמי ביטחון, הוחלט לאפשר יבוא אמוניה באיזוטנקים  (12.5 טון) למפעל חיפה כימיקלים דרום ולהמשיך ולבדוק את האופציות לגבי המפעל בחיפה:  אוניה בנפח 2,500 טון המזרימה אמוניה בצינור למפעל ושוהה כל העת בנמל, או חלופת האיזוטנקים, בדומה למפעל הדרומי.

המשרד להגנת הסביבה הודיע לא מכבר שהוא תומך בחלופת האוניה, שהיא החלופה המועדפת על חיפה כימיקלים. עיריית חיפה ועמותת צלול המגובות בחוות דעת של שורה ארוכה של מומחים, תומכות בחלופת האיזוטנקים.

הצדדים התבקשו למסור הערות למשרד להגנת הסביבה בתוך 72 שעות, לאחריהן יבחן המשרד את עמדתו.

 

שתפו בכל הכוח, עזרו להפיץ את הדרישה לבחור בחלופה לטובת הציבור ולא לטובת חיפה כימיקלים

 

 

הגענו לרגע מכריע במאבק להגנה על שלומם של תושבי חיפה והקריות מפני איום האמוניה, ואנחנו מבקשים את עזרתכם בהקמת קול ציבורי חזק וברור, שדורש לשים סוף לקשרי הון-שלטון-אסון לבטחון.

בימים אלה ניטש קרב איתנים בין ממשלת ישראל לבין ראש עיריית חיפה, יונה יהב, ועמותת צלול. בעיקר מול יהב. כן, כן, לא להאמין איך הוא שינה את עורו. בין אם זה בגלל הבחירות או לא, כפי שמתנגדיו אומרים, לנו כרגע זה לא משנה. לא היינו יכולים להביא לסגירת מכל האמוניה בלי הצטרפותו למאבק (יהב, כשנסיים עם האמוניה נשמח לשבת איתך על רשימה ארוכה של דברים נוספים, שאנו מאמינים שאם תעשה, חיפה תהפוך למקום שמדהים לגור בו).

מהרגע שניצחנו ובית המשפט קבע כי יש לסגור את מכל האמוניה בגלל מסוכנותו הרבה, החל דיון שראוי היה שהממשלה תקיים לפני שנים ולא רק לאחר סגירת המכל, בשאלה מה החלופה המיטבית לאספקת אמוניה למשק. המכל שנסגר החיל 12,000 טון מהגז הרעיל והקטלני הזה, הוא לא היה ממוגן מפני טילי חיזבאללה ומפני רעידות אדמה, והאוניה שהובילה אליו אמוניה מדי חודש נחשבה מסוכנת מאוד בפני עצמה.

לאחרונה, ממשלת ישראל הצביעה כאיש אחד, כמו תוכי, בלי הבנה אמיתית של הנושא ועל בסיס המלצת המשרד להגנת הסביב בלבד ותחת לחץ כבד ביותר מצד חיפה כימיקלים, בעד חלופה שבה כל שבוע תגיע לחיפה אוניה לא ממוגנת ובה 2,400 טון אמוניה, ותעגון שם כל השבוע, ממש ליד איפה שהמכל כיום. במהלך שנות הקמפיין שלנו, כדי לא לייצר פניקה ממספרים גדולים מדי שהציבור לא יידע להתמודד איתם, דיברנו על כך, שאם רק 2000 טון אמוניה מתוך ה-12,000 שבמכל ידלפו, ימותו עשרות אלפי אנשים. ועכשיו, ראו את צחוק הגורל, זאת הכמות הלא ממוגנת שהממשלה רוצה שתשכון דרך קבע על פני המים. אמנם 12,000 טון מסוכנים יותר מ-2,400, אבל גם אוניה "קטנה" כזאת יכולה להרוג בתוך שניות עשרות אלפי אנשים ולפצוע מאות אלפים.

החלופה שעיריית חיפה ו"צלול' דורשות שתיבחר, היא של יבוא אמוניה במכלים קטנים ובטוחים יותר, שנקראים איזוטנקים, שיגיעו באונית מטענים רגילה וישונעו למפעלי חיפה כימיקלים בצפון ובדרום.

לפני שהודענו שזאת עמדתנו, פנינו לשורת מומחים, כדי לקבל חוות דעתם המלומדת. לצערנו הרב, כל המומחים חששו מעימות עם חיפה כימיקלים ועם המשרד להגנת הסביבה, ולכן סרבו לכתוב לנו את חוות דעתם. אבל, רבים וטובים מהם דיברו אתנו, בחלק מהמקרים מיוזמתם, ועל-כך, אנחנו מודים להם מכל הלב. הרוב המכריע של המומחים קבע נחרצות, ששתי החלופות – גם האיזוטנקים וגם האוניות ה"קטנות"– הן לא משהו, ואסור בשום אופן שיהפכו לפתרונות הקבע. אבל, מבין השתיים, איזוטנקים הם החלופה הטובה יותר והמסוכנת פחות. אלא שחלופה זאת יקרה פי חמישה מחלופת האוניה הקבועה בנמל. לא נעים.

 

מה שעוד לא נעים, זה לראות את הלחץ הכבד והלא מובן של המשרד להגנת הסביבה, של שרת המשפטים, אילת שקד ושל שר הכלכלה, אלי כהן, לטובת חלופת האוניה הקטנה. הזולה יותר והמסוכנת יותר.

 

כל המומחים קבעו, שהפתרון הכי בטוח לאספקת אמוניה למשק, הוא הקמת מפעל לייצור אמוניה במישור רותם, הרחק מאוכלוסיה צפופה. מלבד הסיכון שבאוניה ה"קטנה", יש חשיבות גדולה ליצור תמריץ לכך שיוקם מפעל. בחירת החלופה היקרה יותר, של האיזוטנקים, היא התמריץ היחיד שיעבוד. רק אם יכאב לחיפה כימיקלים בכיס, הם יזדרזו לקדם חלופה בטוחה יותר לציבור.

כלומר, הדאגה שלנו כפולה: שיבחרו בחלופה זמנית לא בטוחה, וגם שהחלופה ה"זמנית" תהפוך לקבועה.

אנחנו מבקשים לנצל את הזדמנות זאת, כדי לפנות אליך, הנהלת חיפה כימיקלים.

בינינו, הרווחתם יפה כל השנים, ובאותה עת הצלחתם לשבור שיא – הפעלתם מכל רעיל, קטלני ולא ממוגן בלב אוכלוסייה צפופה במשך 30 שנה (הבעלים הנוכחיים הם מ-2008), בלי רישיון עסק ובלי היתר בניה! איפה נשמע כדבר הזה?? לא פלא שחשבתם שאף אחד לא יכול עליכם. איפה עוד היו מטפלים כך בפצצת המתקתקת בלב אוכלוסייה צפופה? (ומה זה אומר על איך כל השאר מנוהל ולא רק בתחום החומרים המסוכנים?).

הצלחתם להעביר שנים במעבר בין כל ערכאות ביהמ"ש, איימתם על אנשים שלא יתלוננו בצורות כאלה ואחרות. חיבקתם יפה, את מי ששיתפו פעולה. אינספור סיפורים.

היום, אתם ניצבים בפני צומת שהוא הזדמנות עבורכם לעשות תיקון. תפסיקו ללחוץ על הממשלה לבחור בחלופה המסוכנת יותר. תפסיקו להיצמד לאינטרס הכספי שלכם על-פני האינטרס הלאומי של בטחון הציבור.

אין סיבה אמתית לכך שנהיה בשני צדי המתרס. תראו שגם אתם חלק מהציבור. שחשוב לכם מה קורה פה במדינה שלנו. שאתם מוכנים לשלם את המחיר. ותרו על ההתעקשות על האוניות ועל הטרפת שהכנסתם לממשלה. לכו על איזוטנקים לטווח הקצר ועל מפעל לייצור אמוניה לטווח הארוך. אתם הרי יודעים, שגם פתרון המקשר הימי, שאתם מקדמים לטווח הארוך הוא מסוכן, שאין לו אח ורע בעולם ושהוא יחסל את רעיון המפעל ליצור אמוניה, שכולם מסכימים שהוא המיטבי.

אנחנו מאתגרים גם אתכם, נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, ויו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן. המשיכו לדחוף לפתרון, אבל תדאגו שיהיה פתרון מיטבי, מוסרי ומצפוני.

לחיפה כימיקלים היסטוריה ארוכה של הפעלת לחצים. זה מה שמאפשר לכם לזהם את האויר באופן כבד כל כך כל השנים, וזה מה שאפשר להפעיל את המפגע הבטחוני בדמות המכל. גם עלינו ניסתם ללחוץ, וכבר בתחילת 2012 פנה הבעלים של חיפה כימיקלים, ג'ולס טראמפ, אל מוריס קאהן בבקשה שיוריד את "צלול" מכם. מוריס, האיש היקר שתרומתו הנדיבה היא שאפשרה לנו לנהל מאבק ארוך וחסר פשרות, סרב בנימוס. יו"ר צלול, בנג'י קאהן, הכוח המניע הראשי מאחורי המאבק נגד מכל האמוניה, שלא הרפה מאתנו גם כשהתייאשנו לפעמים מהסחבת הממשלתית, היה נחוש שלא לוותר אל מול העוולה הציבורית החמורה.

יאnר לזכותכם, נתתם "פייט טוב". אבל אנחנו הפכנו כל אבן וחשפנו את הציבור בפני המחדל הבטיחותי הגדול המאיים על חייו. הפכנו את הסיכון ממכל האמוניה לנושא שכל המדינה הכירה. שמנו סוף לגרירת הרגליים. בדיוק שש שנים אחרי שלקחנו על עצמנו את הובלת המאבק, איום מכל האמוניה הוסר מעל הציבור.

לא רק מכל האמוניה נגמר. גם הזמנים בהם הציבור מקבל התנהגות כוחנית של בעלי הון ותעשיינים נגמרו. הציבור רוצה משהו אחר. ותרו, צאו גדולים. תראו שאתם רוצים שהמדינה שלנו תהיה מקום שטוב ובטוח לגור בו היום ובשנים לעתיד.

שלכם, בתודה ובברכה,

בשם הציבור במדינת ישראל,

עמותת צלול

בהזדמנות זאת, כשאנו מציינים מאורע חשוב של ניצחון סביבתי ראשון ופורץ דרך במפרץ חיפה, אנחנו מבקשים להודות לכל החברים והקולגות שלנו מארגוני הסביבה האחרים ופעילים פרטיים בולטים, ששותפים אתנו לדרך הארוכה וחסרת הפשרות בדרישה לשמור על המדינה שלנו נקיה ובטוחה, לחיים טובים יותר שלנו ושל ילדינו.

אחינו למאבקים ולהצלחות: מגמה ירוקה, החברה להגנת הטבע, אדם טבע ודין, המועצה לישראל יפה, אקואושן, גרינפיס, רשות הטבע והגנים, כלכלה בת קיימא, אקופיס, הקואליציה לבריאות הציבור, ירון חנן ופורום  עזרא, חיים וסביבה, התנועה לאיכות השלטון, התנועה לחופש המידע, המשמר החברתי, רואים שחור בעיניים, רוצים לחיות בלי מכרות, עמותת אל אמל, הפורום הישראלי לאנרגיה, עמותת חרדים לסביבה.

ניצחון ל"צלול": בית המשפט העליון קבע: מכל האמוניה ירוקן. עתה יש לדאוג לעובדים

בית המשפט העליון פסק היום (27.7.17): מכל האמוניה ירוקן עד ל-18 בספטמבר 2017.

עוד קבע בית המשפט כי כל חלופה ליבוא האמוניה תאלץ לקבל היתר בנייה, רשיון עסק והיתר רעלים כחוק.

לדעת עמותת צלול מדובר ביום חג היסטורי. עמותת צלול גאה על חלקה בהובלת המהלך שהסתיים היום היום בפסיקת בית המשפט שקבע שיש לסגור את מכל האמוניה המסוכן באופן סופי לא יאוחר מספטמבר 2017. עוד דרשה צלול שלא לאפשר הכנסתן של אוניות אמוניה למפרץ חיפה. חלופה מסוכנת שקדמה חיפה כימיקלים ואשר תמשיך לסכן את חיי תושבי חיפה והצפון.

לצד שמחת הניצחון על ההישג ההסטורי, צלול ניצבת לצד עובדי חיפה כימיקלים. לכל שנות המאבק צלול לא ביקשה לסגור את המפעל, אלא להסיר את האיום מעל לחייהם של מאות אלפים מתושבי חיפה והצפון.

במשך 10 שנים, מאז מלחמת לבנון השנייה, ידעה חברת חיפה כימיקלים, שעליה למצוא חלופה לאספקצ האמוניה. בניגוד למפעלים אחרים שדאגו לחלופות עסקה הנהלת החברה בהתכחשות לאיום שהיא יוצרת ובהתשת בתי המשפט בניסיון להשיג היתר בנייה למכל מסוכן, למרות התנגדות הרשויות. אין להנהלת החברה אלא להלין על עצמה.

עמותת צלול מקווה שחברת חיפה כימיקלים והממשלה ימצאו פתרון בימים הקרובים שימנע את סגירת המפעל ואת פיטורי העובדים. פתרון כזה הוא יבוא אמוניה באיזוטנקים. חלופה שהיא אמנם יקרה יותר מיובא באמצעות אוניה, אך בטיחותית וחושב מכל תאפשר את המשך עבודת החברה.

פסק הדין המלא

 

צלול מתנגדת לחלופת האוניה ולחלופת המקשר הימי

בעקבות החלטת הממשלה בדבר החלופות ליבוא האמוניה לטווח הקצר ולטווח הארוך, הודיעה המדינה לבית המשפט בהודעה מעדכנת,  כי בעקבות ההחלטה לסגור את מיכל האמוניה, היא סבורה שאין זה מתפקידו של בית המשפט להמשיך ולדון בחלופות ליבוא האמוניה. עוד הודיעה המדינה, כי יש להפקיע את הליכי האישור של הצנרת המוליכה למיכל מעירית חיפה ולהעביר לועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל). "צלול" מתנגדת לשתי בבקשות אלה.

החלטת הממשלה כוללת הבאת אוניה בנפח 2,500 טון שתעגון באופן קבוע בנמל ותספק אמוניה ישירות לחיפה כימיקלים באמצעות הצינור שהוליך את האמוניה למיכל. משמעות הדבר היא עיקוף של המיכל.

באשר לטווח הארוך מציעה הממשלה למסור קרקע ללא מכרז לחברה פרטית שתחל להקים מפעל ליצור אמוניה בכמות של 70 אלף טון בשנה (הצריכה כיום עומדת על כ-120 אלף טון בשנה). במקביל מוצע שחברת חיפה כימיקלים תקים מקשר ימי שבו תעגון אוניה באופן קבוע ותזרים את האמוניה למפעל. באם המקשר לא יקום תוכל חיפה כימיקלים לבקש מהמפעל להגדיל את התפוקה.

לדעת עמותת "צלול", תוכניות האוניה הקבועה בנמל ותוכנית המקשר הימי  מהוות סיכון קשה לאוכלוסיית חיפה, שכן על פי ניתוח של מומחים לסיכונים טווח הסיכון שיוצרת פגיעה באוניה גבוה מ-10 קמ', עובדה המהווה סכנת חיים גדולה לציבור.

"צלול" דוחה את עמדת המדינה: על בית המשפט להמשיך לטפל בסוגיית האמוניה

עמותת צלול מתנגדת לעמדת המדינה המעדיפה את חלופת האוניה הקטנה על פני חלופת האיזוטנקים ומתנגדת לדרישה לפיה בית המשפט צריך למחוק את הדיון לאחר שהוחלט על סגירת מכל האמוניה. לטענת "צלול": קיים חישש לפיו מטרתה של הבקשה היא להעביר את הדיון לערכאה אחרת.

בתגובתו לבית המשפט קבע המשרד להגנת הסביבה כי בעקבות הפסקת פעילות המכל, הוא דן בשלוש חלופות אותן הגישה חיפה כימיקלים:

יבוא אמוניה באמצעות אוניה קטנה והעברת האמוניה למפעל חיפה כימיקלים באמצעות הצינור ששימש את המכל. חלופה זו כוללת גם אגירת אמוניה באיזוטנקים בשטח המפעל ושינוע אמוניה למפעל חיפה כימיקלים בדרום באמצעות מכליות כביש. על-פי חלופה זו האוניה תעגון במפרץ חיפה, במשך רוב ימות החודש.

החלופה השניה כוללת אוניה  שתספק אמוניה למפעל חיפה כימיקלים בחיפה ואיזוטנקים שיגיעו לנמל אשדוד ויובלו למפעל חיפה כימקילים במישור רותם.

החלופה השלישית כוללת יבוא איזוטנקים – מחצית הכמות לחיפה כימיקלים צפון ומחצית הכמות לחיפה כימיקלים דרום.

אמותת צלול ועיריית חיפה הודיעו לבית המשפט שחיפה שהמשרד להגנת הסביבה לא הוכיח שחלופת האוניה בטוחה יותר וכי היא מהווה העתק כמעט ברור של שיטת יבוא האמוניה באמצעות המיכל.

הודעת המשרד להגנת הסביבה 

הודעת עיריית חיפה 

הודעה לעליון צלול סופי 28.6.17 (6)

 

 

 

 

 

צלול לנתניהו: "אל תאשר הכנסת אוניה. תמוך באיזוטנקים"

עמותת

עמותת צלול דורשת מראש הממשלה, בנימין נתניהו שלא להביא לדיון ולא לאשר הכנסת אוניה למפרץ חיפה, כחלופה למיכל האמוניה. במכתבה לנתניהו כתבה "צלול":  נודע לה, כי בכוונת הממשלה לאשר בישיבתה הקרובה החלטה המאפשרת הכנסת אניות אמוניה בנפח מוקטן לנמל חיפה, שתספק אמוניה באמצעות צינור למפעל חיפה כימיקלים, למפעל דשנים ולאיזוטנקים המובילים אמוניה לדרום הארץ. עמותת צלול מבקשת, כי כי לא תיתן יד לטעות הסטורית זו, המחליפה רעה אחת ברעה אחרת, גדולה עוד יותר, כוי החלטה זו לא תובא לדיון ולא תאושר על-ידי הממשלה בשל חוסר סבירותה

עוד כתבה צלול, כי היא  מובילה מזה כשש שנים את המאבק לסגירת מיכל האמוניה המסוכן במפרץ למען מציאת חלופה בטוחה לאספקת אמוניה, למען ביטחון הציבור ולמען ביטחון העובדים במפרץ חיפה. בשל סיבה זו, עמותת צלול תמהה על-כי הממשלה בחרה לדון דווקא בחלופה המסוכנת ביותר מבין החלופות המוצעות, ומבקשת למנוע את קבלתה.

ל"צלול" ידוע, כי נושא הכנסת האמוניה לא נבחן בצורה רצינית על-ידי משרדי הממשלה וכי כולו יוזמה של חברת חיפה כימיקלים, שלנגד עיניה רווחיה הכספיים ולא שלומו ובטחונו של הציבור. ב-13 ביוני 2017 הפנתה "צלול" שורה ארוכה של שאלות למנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר, בהן ביקשה לדעת על בסיס אילו נתונים התקבלה ההחלטה – האם נערך סקר סיכונים ומה היו תוצאותיו, מהו תרחיש הייחוס, האם הצינור שיוליך את האמוניה נבדק והאם נבדקה חלופת יבוא איזוטנקים (ללא אוניה) מפוצל לנמל חיפה ולנמל אשדוד, שהיא לדעת המומחים, החלופה המיטבית. לפי שעה טרם התקבלה תשובתו של מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה.

עוד כתבה צלול, כי נושא הכנסת אוניית אמוניה מוקטנת לנמל חיפה זוכה לביקורת מצד שורה ארוכה של מומחי הטכניון ומצד מהנדסים בעלי השכלה נרחבת וניסיון רב בנושא, שלטענתם מדובר ברעיון הזוי, המסכן את תושבי חיפה ואת עובדי מפרץ חיפה לפחות כמו מיכל האמוניה, אם לא יותר מכך. עוד ציינה "צלול", כי קיימת חלופה בטוחה יותר להבאת אמוניה, באמצעות הובלתם באיזוטניקים, הנמצאים כבר כיום בשימוש התעשייה. הסיבה בגללה חושש המשרד להגנת הסביבה מחלופה זו היא מחשש איבוד השליטה על מספר המכליות שיסעו בכבישי הארץ, זאת למרות שברור שזו החלופה המיטבית.. מכליות האיזוטנקים מיועדות לנסיעות ארוכות ולכן הן מוגנות ועמידות בנפי נפילות ופגיעות רסיסים. יבוא מכליות איזוטנקים לנמלי אשדוד וחיפה יאפשרו הפחתה משמעותית של הנסועה בכבישי הארץ וייתרו את הנסיעה מנמל חיפה לדרום הארץ.

"לאור דברים אלה" כתבה צלול, "היא מבקשת  לבטל את הדיון בממשלה. החלטה בין חלופות ליבוא אמוניה, שהיא החלטה מקצועית, מן הראוי שהיא תתקבל על-ידי הרגולטור המוסמך לעניין, ותעבור ביקורת של בית המשפט, הדן בנושא מכל האמוניה מזה זמן רב ועל-ידי הרגולטור, ולא על ידי שרים שאין להם הבנה הנדרשת לנושא מורכב ועדין זה".

מכתב לראש הממשלה נתניהו

Save

חלופת האוניה, פתרון הזוי!

עמותת צלול הפנתה למשרד להגנת הסביבה שורה ארוכה של שאלות שמטרתן לברר מה עומד מאחורי הפתרון ההזוי של הכנסת אוניה אמוניה לנמל כתליף למיכל. לדעת "צלול" מדובר בהחלפת מפגע במפגע.

שאלות צלול למשרד להגנת הסביבה

 1. דו"ח המדענים קבע שמכלית העוגנת בנמל מסוכנת. מה היו השיקולים שמנעו את ההסתמכות על חוות דעת זו בקביעת עמדתו של המשרד להגנת המשרד.
 2. האם מכלית אמוניה תעגון באופן קבוע בנמל חיפה? האם בוצע סקר סיכונים למצב זה, על ידי מי נערך, והיכן ניתן לעיין בו?
 3. מיהם היועצים אתם התייעץ המשרד בגיבוש חוות דעתו והיכן ניתן לעיין בחוות דעתם?
 4. מדוע אין שום התייחסות לחלופת האיזוטנקים, שלדעת מומחי הטכניון וגורמים רבים נוספים, היא בטוחה הרבה יותר מחלופת האוניה הקבועה בנמל. במה עולה חלופת האוניה על חלופת האיזוטנקים?
 5. מהן החלופות הנוספות שנדונו בטרם הוחלט לאמץ חלופה זו כעמדת המשרד לאיכות הסביבה, ומה היו השיקולים ומערך הניקוד שהביא לבחירה בה?
 6. עפ"י חלופת ירום אריאב, חלופת האנייה כוללת בתוכה גם שימוש באיזוטנקים. היכן הם יאוחסנו וכיצד ימוגנו?
 7. האם בוצעה בדיקה של מרחקי הפרדה מרצפטורים ציבוריים – נמל חיפה, בית חולים רמב"ם וכו' ומה תוצאות הבדיקה?
 8. מהי עמדת פיקוד העורף, האם ניתנה בכתב והיכן ניתן לעיין בה?
 9. מה עמדת עיריית חיפה, האם ניתנה בכתב והיכן ניתן לעיין בה?
 10. מהי עמדת חנ"י לנוכחות קבועה/כמעט קבועה של אוניה מסוג זה בשטח נמל חיפה והיכן ניתן לעיין בעמדתה?
 11. האם נקבעו סידורי האבטחה ובטחון לאוניות ומהם?
 12. האם תעגון האוניה דרך קבע בנמל, ואם לא, מהם סבבי ההחלפה שלה?
 13. היכן צפויה האנייה לעגון ובאיזה מרחק מהחוף?
 14. מהם התנאים של המשרד להגנת הסביבה לרישיון העסק עבור האוניה?
 15. האם לצנרת האמורה להוליך את האמוניה מן האוניה למפעל חיפה כימיקלים יש היתר בנייה ורישיון עסק?
 16. האם הצנרת האמורה להוליך את האמוניה מן האוניה למפעל חיפה כימיקלים בנויה לכך מלכתחילה? האם נערכו או יערכו בה התאמות? ואם כך, מתי ועל פי אלו אמות מידה?
 17. מתי נבדקה הצנרת האמורה להוליך את האמוניה מן האוניה למפעל חיפה כימיקלים, לאחרונה?
 18. האם מפעל חיפה כימיקלים יזדקק/יידרש למיכל/ריכוז אמוניה סמוך לשטחו בחלופה זו? אם כן, איזה מיכל ומהם התנאים להפעלתו מבחינה בטחונית ובטיחותית?
 19. האם חלופה זו עומדת בתקני BAT ועל פי אילו תקנים נבחנה והיכן ניתן לעיין בתוצאות הבחינה?
 20. האם קיים מודל הפעלה דומה במדינה אחרת, והיכן?
 21. האם מפעל חיפה כימיקלים יהיה אחראי לביטחונה ולבטיחותה של האנייה ואם לאו, מי האחראי לכך?
 22. כיצד ניתן לוודא שבעלי האנייה מבוטחים בביטוח מתאים לעגינה ממושכת בנמל?
 23. האם מטען האמוניה שיובא לנמל חיפה באמצעות האוניה ישרת אך ורק את מפעל חיפה כימיקלים בצפון או חלקו ישונע גם למפעל בדרום ואם אכן כך, מדוע?
 24. האם הממשלה תשא בהוצאות חלופה זו ואם כן בכמה?
 25. מדוע לא מקויים שימוע ציבורי, כנדרש וכראוי, להצגת ובחינת הפתרון המוצע על-ידי המשרד להגנת הסביבה?

המשרד להגנת הסביבה – הסטוריה של זגזוגים

יוני 2015 –  בעקבות לחץ ציבורי רב והחלטת ממשלה, המשרד להגנת הסביבה מודיע שהוא מפרסם מכרז להקמת מפעל ליצור אמוניה שיאפשר את סגירת המכל בראשית 2017.

ינואר 2017  לאחר שבע דחיות, המשרד מודיע על כישלון המכרז. מחוז חיפה עורך שימוע לחיפה כימיקלים.

פברואר 2017 המשרד להגנ"ס מחליט להאריך את היתר הרעלים של המפעל עד לסוף יוני 2017 בלבד, בטענה שהמכל מסוכן.

פברואר 2017 – נציג המדינה טוען בבית המשפט המחוזי שלמדינה אין צורך אמתי באמוניה וכי ניתן לסגור את המכל.

מרץ 2017 –  נציג המדינה בבית המשפט מביע עמדה מבולבלת, שלא ניתן להבין ממנה מה עמדת המשרד להגנת הסביבה. השופטים מגיבים בכעס.

בית המשפט המחוזי בחיפה מטיל על המשרד להגנת הסביבה לקבוע תכנית לריקון המכל. המשרד טוען שאין לו מומחיות בנושא.

אפריל 2017  המשרד להגנת הסביבה משיב למחוזי כי ניתן לרוקן את המכל בתוך 54 יום. בבית המשפט העליון טוען המשרד להגנ"ס, כי ניתן להכניס מכלית נוספת כדי למלא את המכל.

מאי 2017  המשרד מודיע כי המכל אכן ייסגר ב-1 ביוני, אך מוסיף הסתייגות לפיה יתכן ויאריך את היתר הרעלים כדי לאפשר כניסת מכלית ולמלא את המכל מחדש. בית המשפט העליון מותח ביקורת על המשרד שמשנה את דעתו כל העת.

יוני 2017 המשרד להגנת הסביבה מפרסם הודעה לפיה הוא תומך בכניסת מכלית קטנה לנמל ולספק אמוניה באמצעות צינור ישירות למפעל. הודעה זו באה למרות שהמשרד לא ביצע סקר סיכונים לגבי אפשרות זו.

 

 

 

Save

Save

Save

Save

"צלול" לטראמפ ולנדב שחר: העובדים באחריותכם

חברת חיפה כימיקלים, הבעלים, ג'ולס טראמפ והמנכ"ל, נדב שחר, יודעים מזה למעלה מ-10 שנים (מאז מלחמת לבנון השנייה) שהמכל מסוכן והגיע הזמן שיסגר. למרות זאת, הם לא עשו דבר כדי למצוא חלופה ליבוא האמוניה. עמותת צלול דורשת מהם לסגור את המכל לאלתר, למצוא חלופה בטוחה ליבוא, שלא תסכן את הציבור ולדאוג לעובדיהם.

Save

Save

Save

Save

בית המשפט קבע: מכל האמוניה יסגר ב-31 ביולי 2017. "צלול": עקרון הזהירות המונעת ניצח

בית המשפט העליון הורה על ריקון סופי של מכל האמוניה ב-31 ביולי 2017. עוד קבע בית המשפט כי הוא נותן אורכה אחרונה להבאה חד פעמית של מכלית אמוניה, וגם זאת בתנאי שהמשרד להגנת הסביבה והגורמים הביטחוניים יאשרו כי המילוי יעשה בדרך בטיחותית ובמגבלות הביטחוניות המתחייבות. עוד קבע בית המשפט כי הריקון.

עוד דרש בית המשפט כי חיפה כימיקלים תמסור הועדה לבית המשפט עד ל-6 ביוני 2017 ובה תתחייב כי לא תגיש כל בקשה נוספת למילוי המכל וכי היא מתחייבת לרוקן אותו סופית.

בדבריו מתח בית המשפט ביקורת על חברת חיפה כימיקלים והבהיר כי המצב אליו נקלע המשק נוצר עקב אי הערכות החברה זאת למרות שידעה שמועד הסגירה של המכל הוא 1.3.17 וזאת בעקבות החלטת הממשלה מאפריל 2013.

בית המשפט מתח ביקורת גם על המשרד להגנת הסביבה, שלא פיקח על מימוש ההחלטות והשלים עם מעמדה של חיפה כימיקלים כמונופול. עוד קבע בית המשפט כי המשרד להגנת הסביבה שינה את עמדותיו מעת לעת בהליכים המשפטיים.

בית המשפט הדגיש, שלמיכל אין היתר בנייה ואין רשיון עסק וכי הנזק שעלול להיגרם מהתממשות הסיכון הוא בלתי נסבל, שכן מדובר באובדן של חיי אדם ובפגיעה בבריאותם של רבים וכי גישתו העדכנית של המשרד להגנת הסביבה גורסת, כי קיים סיכון לא קביל לרצפטורים ציבוריים שנבחנו בתרחיש שגרה של פריקת האמוניה וכן בתרחישי חירום ואסון טבע מהמכל ומהאונייה.

צלול הודיעה בתגובה, שהיא מברכת על החלטת בית המשפט, שאימץ את עמדת "צלול" וקבע שעקרון הזהירות המונעת מחייב את ריקונו המוחלט של המכל. בית המשפט ביקר בחריפות את חיפה כימיקלים ואת המשרד להגנת הסביבה, שלא פעלו כמצופה מהם והבהיר כי כל הסדר עתידי חייב לכלול לפחות שני ספקים וזאת כדי שחיפה כימיקלים לא תוכל להמשיך ולשמש כמונופול.

לדעת "צלול", להחלטת בית המשפט קיימת חשיבות רבה דווקא ביום בו פרסם משרד האוצר שבכוונתו לפעול להכשרת מקשר ימי שימשיך את יבוא האמוניה באמצעות מכלית לנמל חיפה, כאשר משמעות הדבר היא המשך השימוש במכל עד להקמת מקשר זה (אישור והקמת המיקשר תארך לפחות שלוש שנים). "צלול" הדגישה, כי על ממשלת ישראל להפנים את העובדה שהמשך קיום המכל מסכן את חייהם של מאות אלפים בחיפה ובצפון ולכן יש לסגור את המכל באופן מידי ולא להמתין לפתרונות שכל מטרתם למשוך זמן

החלטת בית המשפט 28.5.17

 

Save

Save

Save

Save

Save

המדינה: המכל יסגר ב-1 ביוני 2017, אך יתכן ונבקש הארכה

המדינה ביקשה מבית המשפט להותיר את עיכוב ביצוע פסק דינו של בית המשפט המחוזי, (שקבע שיש לסגור את מכל האמוניה של חיפה כימיקלים ב-1.4.17) עד ל-1.6.17 במטרה לאפשר תקופת התארגנות לצרכני האמוניה – יצרני הדשנים ושאר החברות.. בנוסף ביקשה המדינה מבית המשפט העליון זמן נוסף שיאפשר לה לבחון אפשרויות נוספות לטובת מתן פתרון מקיף למערך ייבוא האמוניה – לטווח הקצר ולטווח הארוך, וזאת טרם הפסקה אפשרית של פעילות תעשית הדשנים. לטענת המדינה, "בחינות אלה טרם מוצו והמדינה סבורה כי יש מקום לאפשר השלמתן". עוד ציינה המדינה, כי ייתכן ותישקל תקופה נוספת של שימוש במכל האמוניה וזאת במטרה למנוע פגיעה בתעשיית הדשנים.

לבקשת המדינה צורף תצהיר של המל"ל ושל פיקוד העורף הקובעים שאין מניעה מלהכניס מכלית אמוניה לנמל חיפה.

בנוסף, פנו שורה של מפעלים המשתשמים באמוניה (כרומת, עשות אשקלון, אקסטל, מפעלי קירור פרי ופרסונה) לבית המשפט בבקשה להצטרף לתהליך המתקיים בבית המשפט. המפעלים ביקשו לאפשר כניסה של מכלית אמוניה ולחייב את חיפה כימיקלים להזמין 4,000 טון אמוניה שיוזרמו ישירות למכל של חברת דשנים, המספקת את האמוניה לכלל המשק ובכך למנוע את הבעיתיות מסוגיית ריקון המיכל ביום 1.6.17. בכנס חירום שערכה התאחדות התעשיינים היא ביקשה למצוא פתרון ביניים לטווח הקצר והארוך.

הודעת המדינה

בקשת החברות להצטרף להליך

 

בית המשפט העליון: המיכל יסגר ב-1.6. "צלול" דורשת להטיל עונשים על כל עיכוב בסגירה

בית המשפט העליון הורה על סגירת מכל האמוניה והתחלת ריקונו החל מה-1 ביוני 2017. בנוסף, אישר בית המשפט כניסת מכלית אמוניה אחת, בנפח של 11 אלף טון, שתאפשר לחיפה כימיקלים לעבוד עוד כחודש ולמלא את כל צרכי המשק.

בנוסף, הטיל בית המשפט על השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, לדווח לבית המשפט באשר להיערכות המשק לנושא אספקת אמוניה לכלל המשק באמצעות איזוטנקים ולאספקת אמוניה לחיפה כימיקלים באמצעות יבוא אמוניה חנקתית (שלא ברור אם מדובר בחלופה ריאלית).

לדעת עמותת צלול, בית המשפט שם סוף לסחטנות של חיפה כימיקלים וחשף את הזלזול וחוסר הרצינות שלהם ושל המדינה בניהול משק האמוניה. עמותת צלול מצפה כי במידה ויהיו עיכובים נוספים בתהליך ריקון המיכל מעבר ל-1 ביוני, בית המשפט יטיל עונשים כבדים על כל חריגה ועל כל עיכוב.

בתמונה: חסן נסראללה בהפגנה הסביבתית הגדולה ביותר לסגירת המיכל המסוכן

Save

"צלול": הרגולטור שבוי בידי חיפה כימיקלים

בית המשפט המחוזי הטיל על חיפה כימיקלים להציג  בפני המשרד להגנת הסביבה תוכנית לריקון המיכל, ועל המשרד להגנת הסביבה הטיל לבדוק את התוכנית ולהגיש את מסקנותיו עד ל-6.4.17.

החלטה זו באה לאחר דיון ממושך שבו התברר שלמרות החלטת בית המשפט לרוקן את המיכל עד ה-1.4.17 בפועל הריקון לא יקרה, שכן חיפה כימיקלים לא הציגה תוכנית לריקון ואילו המומחה ששכר המשרד להגנת הסביבה הציג תוכנית לפיה הריקון יארך כ-100 ימים. בית המשפט מתח ביקורת על חיפה כימיקלים ועל המשרד להגנת הסביבה על כך שלא בדקו חלופות אחרות. עוד התברר במהלך הדיון שלמרות שחיפה כימיקלים טענה שיש להשאיר במיכל 600 טון אמוניה, שכן המשאבות נמצאות מעל לקו ה-600 טון, בפועל במיכל יש כבר כיום כמות של 400 טון. יצוין, שבמהלך כל השנים טען פיקוד העורף שיש חובה להשאיר במיכל 2,000 טון אמוניה לשעת חירום. עתה מתברר שהכמות הופחתה והמשק ממשיך להתקיים בלעדיה.

לדעת עמותת צלול, אין מנוס מהמחשבה שהרגולטור (המשרד להגנת הסביבה ועיריית חיפה) שבוי בידיה של חיפה כימיקלים. למרות שמדובר במיכל מסוכן הפועל במפרץ מזה 30 שנה, חיפה כימיקלים היא היחידה שבידיה נתונים לגבי מבנה המיכל ואפשרויות ריקונו. עובדה זו גורמת לכך שהרגולטור צריך להסתמך על חיפה כימיקלים עובדה המצרה את צעדיו בצורה דרמטית. לדעת עמותת צלול, תמוהה העובדה שלמרות שמסוכנתו של המיכל ידועה מזה שנים רבות ולמרות העבודה שמשרדי הממשלה ועיריית חיפה התבקשו לאשר את המיכל ולפקח עליו, הם לא דאגו לקבל לידיהם נתונים מתבקשים, כמו למשל אפשרויות הריקון.

פרוטוקול הדיון  בבית המשפט 26.3.17

Save

Save

"צלול" בוועדת העבודה: "חיפה כימיקלים הכשילה כל פתרון ועושה שימוש ציני בעובדים"

"אנחנו פונים לראש הממשלה והשרים לקיים דיון דחוף בנושא מיכל האמוניה ומצפה שיצאו עם החלטה מעשית ולא הצהרתית", כך אמר יו"ר ועדת העבודה והבריאות של הכנסת ח"כ אלי אללוף, בתום דיון סוער בוועדה בשאלת עתידם של העובדים על רקע סגירתו המתקרבת של מיכל האמוניה של חיפה כימיקלים. לחברת חיפה כימיקלים אמר כי הגיע הזמן שתגיש הצעות קונקרטיות לחלופות ליבוא האמוניה והוסיף, כי חיפה כימיקלים התחמקה מאחריות. "אסור שאף אחד מהעובדים ימצא עצמו ללא עבודה", אמר. עוד התחייב לקיים דיונים נוספים בנושא זה.

במהלך הדיון האשימו רוב הדוברים את חיפה כימיקלים בכך שהיא משתמשת בעובדים בצורה צינית וכי היא היחידה האחראית למשבר שנוצר בכך שלא הביעה נכונות להקים מפעל לייצור אמוניה ולא הסכימה להתחייב לרכישת האמוניה מהמפעל שיוקם. עוד עלה מהדיון, כי מתקיימים מגעים עם ממשלת ירדן לרכישת אמוניה לשלב הביניים עד להקמת המפעל.

עמותת צלול הודיעה בתגובה, שהיא קוראת לממשלה ולחברי הכנסת לא לעכב את סגירת המיכל, לזרז את יישום החלופות, ביניהם חלופה ליבוא אמוניה מירדן ולנקוט באמצעי ענישה כנגד חיפה כימיקלים שמחזיקה את העובדים כבני ערובה ועושה בהם שימוש ציני.

דף העמדה שחילקה צלול לחברי הכנסת:

עמותת צלול מבקשת מחברי הכנסת שלא להיעתר לסחטנות שמפעילה בימים  חברת חיפה כימיקלים,  במטרה להמשיך את פעילות מיכל האמוניה המסוכן שבמפרץ חיפה לשנים הבאות, ובאותה שעה לדאוג לעובדי המפעלים לבל יהפכו לקורבן להתנהלותה הצינית של הנהלת החברה.

כידוע לכם בוודאי, המשרד להגנת הסביבה קבע שאין לחדש את היתר הרעלים של המיכל, החל מראשית יוני 2017. במקביל, הורה בית המשפט המחוזי בחיפה לרוקן את מיכל עד ה-1 באפריל 2017, ולאסור את כניסתה של מיכלית האמוניה לנמל חיפה. במסגרת הדיון בבית המשפט המחוזי הודיע בא-כוח המדינה, כי בדק מול כל משרדי הממשלה הרלוונטיים ואלה קבעו, כי אין צורך במיכל וכי ניתן לסגור אותו באופן מידי. במהלך דיון בכנסת, שנערך ב-27.2.17,  הצהיר גם מנכ"ל חיפה כימיקלים, נדב שחר, כי לחברה אין צורך במיכל.

לאחר החלטות והודעות חשובות אלה, ותוך התעלמות מהן, פנתה הנהלת חיפה כימיקלים לשורה של שרי ממשלה, בדרישה שלא לסגור את מיכל האמוניה, תוך הבטחה לפיה בכוונתו להקים מפעל ליצור אמוניה, בסיוע נדיב של המדינה. עוד ביקש מבית המשפט המחוזי בחיפה לשנות את החלטתו ולאפשר לשמור במיכל מלאי של 600 טון, בטענות שונות, ביניהן שהריקון עלול להיות מסוכן. בקשה זו שמה ללעג את החלטת בית המשפט ואת החלטת כבוד השר להגנת הסביבה, שכן לדעת מומחים, 600 טון מסוכנים באותה מידה כמו 2,000 טון או 12,000 טון, וכל תכליתו של המהלך היא לשמור על המיכל כדי שניתן יהיה למלאו מחדש, וזאת למרות הסיכון הרב שבהשארת האמוניה במיכל.

 עמותת צלול מבקשת מחברי הכנת להתנגד לבקשת הבעלים של חיפה כימיקלים,  שבמשך שלוש וחצי השנים האחרונות הכשיל את הניסיון להקים מפעל לייצור אמוניה, בכך שסרב לייצר אמוניה בעצמו, למרות שהוא המשתמש הראשי באמוניה בישראל, וניצל את כוחו המונופוליסטי לרעה, כשסירב להתחייב לרכוש אמוניה מהמפעל שיוקם, למרות שבלעדי חיפה כימיקלים כלקוח נפגעה הצדקתו הכלכלית של המפעל העתידי. ברור אפוא, שאם חיפה כימיקלים הייתה מעוניינת בהקמת מפעל ליצור אמוניה, הייתה משתתפת במכרז בעצמה או מצטרפת לאחת הקבוצות שהשתתפו במכרז, ולא מחכה עד לרגע הסגירה, לא היינו בסבך שאנו נמצאים בו כיום.

עמותת צלול חושבת שיש לדאוג לשמירת התעשייה ומעל לכל, להגן על העובדים. למרבה הצער, דווקא הנהלת החברה, אשר מובילה קמפיין "דמעות תנין" לטובת העובדים, היא זו שלא נקטה בשום צעד מוקדם אשר יבטיח את המשך העסקתם.

"צלול" מבקשת מכבוד חברי הכנסת, כי ידרשו שכל סיוע ממשלתי,  או כל דחיית זמן קצרה שתתאפשר לחברה לשם התארגנות, בכך שלא יפוטרו העובדים במפעלי חיפה כימיקלים ודשנים בחיפה ובדרום. בנוסף, מבקשת "צלול", כי כספי הסיוע הממשלתי, באם יובטחו, יופנו בראש ובראשונה לתמיכה בחלופות זמניות לאספקת אמוניה, שיסופקו עד שהמפעל לייצור אמוניה יעמוד על כנו, בין באמצעות ייבוא חומצה חנקתית או  באמצעות כל חלופה אחרת, שתאפשר המשך ייצור דשנים ללא המשך השימוש במיכל. סיוע כזה יאפשר לחיפה כימיקלים לעבור את תקופת הביניים עד להקמת המפעל מבלי לפטר מאות עובדים.

Save

Save

Save

בית המשפט המחוזי קבע: המיכל יסגר ב-1 באפריל. "צלול" קוראת לאחים טראמפ לא לערער

בית המשפט המחוזי בחיפה קבע כי יש לסגור את המיכל עד ל-1 באפריל 2017.

פסק הדין ניתן במסגרת ערעור שהגישה חברת חיפה כימיקלים כנגד החלטת השופטת ג'אדה בסול מיום 12 לינואר 2017, שקבעה שיש לרוקן את המיכל בתוך 10 ימים בשל מסוכנותו הרבה. פסק דין זה ניתן בעקבות דרישת עיריית חיפה לסגור את המיכל.

בעקבות פסק הדין קראה עמותת צלול לאחים אדי וג'ולס טראמפ, הבעלים של חברת חיפה כימיקלים, שלא לערער על ההחלטה, להפסיק לאיים על המשק באי-אספקת אמוניה ולהתמקד במציאת חלופות ליבוא האמוניה. כזכור, במהלך דיון בועדת פנים והגנת הסביבה של הכנסת ב-28 לפברואר 2017, אמר מנכ"ל חיפה כימיקלים, נדב שחר, כי לחיפה כימיקלים אין צורך במיכל וכי היא תוכל למצוא חלופות אחרות.

תקשורת:

ישראל היום

תשתיות

רשת ב'

Save

Save

Save

Save

Save

אלקין: "בעוד שלושה חודשים המיכל יהפוך לז"ל". צלול: "לבדוק את הקשרים בין המל"ל לחיפה כימיקלים"

"המשרד להגנת הסביבה קבע שאין מקום למיכל", כך אמר השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, במהלך דיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת. בדבריו, סקר אלקין את מהלכי המשרד בנושא ובין השאר הטיל את האחריות לכישלון המכרז על חיפה כימיקלים. לדבריו: "חיפה כימיקלים לא גילו התעניינות בהצלחתו. הם יכלו להשתתף במכרז, כאשר היה להם יתרון בולט או שיכלו ליצור ברית עם אחד היזמים. התרענו בפניהם אמרנו את זה תוך כדי קיום המכרז. לצערנו הם לא גילו עניין".

עוד אמר אלקין: "הגענו לאן שהגענו לא בחדווה גדולה. אנחנו לא רוצים לפגוע בתעשייה. היה שיח (עם חיפה כימיקלים) במשך שלושה חודשים, אבל הם ישבו בחיבוק ידיים ולא הניחו על שולחנינו הצעה. אין דרך חזרה ממועד סגירת המיכל. שמחתי לשמוע שנפל האסימון אצל כולם, בעוד שלושה חודשים המיכל הופך לז"ל. צריך להתארגן למציאות חדשה, בלי לסכן חיים ובלי לסכן את התעשייה".

מנכ"ל חיפה כימיקלים, נדב שחר, אמר בישיבה כי משרד האוצר היה נגד הקמת המפעל וכי שאף ליבא אמוניה מירדן ולהקים מיכל אמוניה בקצא"א. עוד אמר כי לא התקיים שום דיון להקמת המפעל וכי ברגע שהמדינה הודיעה בבית המשפט שהיא לא צריכה מלאי חירום ואין צורך בנקודה לכניסת אמוניה וכי כל גוף ימצא פתרון לעצמו, חיפה כימיקלים תדע למצוא אלטרנטיבות שבבסיסן עמידה ברמת מלאים. "לא צריך מיכל של 12 אלף טון", אמר, "אפשר לסגור את המיכל".

מנכ"ל צלול, מאיה יעקבס, אמרה כי בעקבות הדיווחים בתקשורת יש לפתוח בחקירה האם המועצה לביטחון לאומי (מל"ל) אכן נסמכה על דו"חות של חיפה כימיקלים כשגיבשה את עמדתה בדבר אי מסוכנות המיכל. עוד דרשה לוודא שהמיכל יסגר באופן סופי ולא ישמש לאחסון מלאי החירום (3,000 טון).

המשתמשים במיכל האמוניה:

סך הכמות המאוחסנת במיכל 120 אלף טון. מלאי החירום -3,000 טון.

חיפה כימיקלים – 85 אלף טון בשנה.

דשנים – 30 אלף טון בשנה

שאר המשק – 5,000 טון לפי הפירוט הבא:

רותם אמפרט – 1,300 טון.

תרכובות ברום – 700 טון.

מקסימה – 3,000 טון (מפיצה למפעלים קטנים ובתי חולים במיכלים קטנים – צילינדרים – בנפח של 1 טון):

מכתשים – מאות טון בשנה.

קופולק רמת חובב – עשרות טון בשנה.

גדות ביוכימיה – מאות טון בשנה.

פרסונה – עשרות טון.

עשות אשקלון – עשרות טון.

בתי חולים, מתקני קירור ועוד. כמות קטנה בלבד.

 

 

 

 

 

 

 

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

נסראללה בהפגנה הסביבתית גדולה ביותר לסגירת מיכל האמוניה

אלפים התיצבו הבוקר (א') ברחבת בית המשפט המחוזי בחיפה בדרישה לסגור את מיכל האמוניה של חיפה כימיקלים במפרץ חיפה. בין המשתתפים ארגוני סביבה ובראשם "צלול"', בני נער ואזרחים רבים שדרשו לסגור א המיכל המסוכן.

ההפגנה נערכה בעקבות ערעור שהגישה חברת חיפה כימיקלים על החלטת בית המשפט לעניינים מקומיים שקבע שיש לסגור את מיכל האמוניה ורקונו בתוך 10 ימים. עמותת צלול, שצורפה לעתירה במעמד של ידיד בית המשפט, טענה שיש לנהוג על-פי עקרון הזהירות המונעת ולסגור את המיכל. חיפה כימיקלים טענה שהמיכל אינו מסוכן וכי את הדיון צריך לנהל בית המשפט העליון, שבו נערכים דיונים בעתירה שהגישה חיפה כימיקלים כנגד עיריית חיפה המסרבת להעניק למיכל רשיון עסק.

מתנדבי צלול נשאו במהלך ההפגנה שלטים: ראש הממשלה, אנחנו מפחדים. בתוך קהל המפגינים הסתובב גם חסן נסראללה, שקרא לחיפה כימיקלים להמשיך ולתמוך במיכל ולא לסגור אותו, שכן עבורו המיכל הוא "פצצת האטום של לבנון", כפי שהוא נוהג להגדירו.

בית המשפט צפוי למסור את החלטתו השבוע (ד').

פרוטוקול דיון בית המשפט המחוזי

Save

Save

Save

Save

רגע האמת הגיע. הפגנה גורלית לסגירת מיכל האמוניה – כולם באים

חברים יקרים,

ביום ראשון הקרוב, ה-26 לפברואר 2017, ב-9.30, יתקיים בחיפה אירוע שאתם לא רוצים לפספס. הפגנת ענק מול בית המשפט המחוזי בחיפה (שדות פל-ים 12) בה ייקחו חלק אלפי משתתפים לסגירת מיכל האמוניה המסוכן של חיפה כימיקלים במפרץ חיפה!

ההפגנה הסביבתית הגדולה ביותר שנראתה כאן מעולם. אחד אחד הם מודיעים על הצטרפות: אזרחים מן השורה שנמאס להם מהסחבת, מועצות מקומיות הודיעו שישלחו אוטובוסים ובהם תושבים ותלמידים,  מועצת התלמידים העירונית הודיעה תשבית את הלימודים ותיקח את התלמידים להפגנה, וגם אתם מוזמנים להגיע. במאבקים הסביבתיים שמתנהלים בחיפה רואים תמיד את אותם פנים. עתה, בפעם הראשונה בתולדות המדינה, יגיעו אנשים באוטובוסים!

הדיון בבית המשפט הוא על צו סגירה של מיכל האמוניה ועל הסירוב של חיפה כימיקלים להשקיע כמה מיליונים מתוך המיליארדים שהיא מרוויחה, ולהקים מפעל ליצור אמוניה, במקום לסכן את חייהם של מאות אלפים בחיפה ובכל צפון הארץ. כולם הרי כבר יודעים – אם המיכל ידלוף כתוצאה מתקלה, מרעידת אדמה או מנפילת טיל, עשרות אלפים ימותו בייסורים ואחרים יסבלו מפציעות קשות בדרכי הנשימה ומעיוורון. "צלול" צורפה  כידיד  בית המשפט, לצד עיריית חיפה, והיא תגיד שוב ובקול רם את שהיא אומרת כבר חמש וחצי שנים. המיכל פג תוקף, מסוכן וצריך לסגור אותו, זאת למרות כל הספינים שמנסים חיפה כימיקלים והתעשיינים לפזר.

ואתם, אל תאמינו לספינים, לשקרים ולמניפולציות ליבוא האמוניה יש חלופות בדוקות. חוות דעת מומחים לחלופות ליבוא אמוניה, קובעת זו במפורש. מתוך כלל הכמות המיובאת – 120  אלף טון בשנה, רק 3,000 טון  משמשים את המפעלים החיוניים (בתי חולים, מזון, צבא, תרופות). את אלה ניתן לייבא במכלים קטנים ובטוחים או לייצר בארץ. כל שאר הכמות משמשת שני מפעלים גדולים– חיפה כימיקלים (85,000 טון בשנה) ודשנים (30,000 טון בשנה) שמיצרים דשן ומייצאים אותו לחו"ל. גם הם יכולים למצוא חלופה ליבוא האמוניה המסוכן ולהמשיך לפעול כמקודם. זה אולי יעלה קצת יותר, אבל שאף אחד לא יספר לנו שאין חלופות. אנחנו לא נגד התעשייה, אנחנו נגד סיכון חיי אדם. יחד עם זאת, "צלול" לא תיתן לאף טייקון דשן  לאיים על חייהם של מאות אלפים. לפני חמש שנים באו הבעלים של חיפה כימיקלים, האחים טראמפ, למוריס קאהן, התורם הראשי של "צלול" בבקשה"להוריד אותנו מהגב שלו". מוריס קאהן סרב.

 ב-2015 פרסמה הממשלה מכרז להקמת מפעל לייצור אמוניה. המכרז נכשל, בשל מחיר הגז אך גם כי חיפה כימיקלים לא הסכימה להתחייב לרכוש אמוניה מהמפעל שיוקם. עכשיו, כשהם מבינים שהמיכל עומד להסגר, הם מתחילים לחשוש ויורים לכל הכיוונים. מאיימים, מגייסים לטובתם את התעשייה, שעובדיה מאוימים כמו כולנו, ואולי אפילו יותר, שכן חלקם עובדים שעות רבות במפרץ חיפה, בסמוך למיכל המסוכן.

חמש וחצי שנים  מובילה עמותת צלול את המאבק לסגירת מיכל האמוניה. התעקשנו, כשאף אחד לא התייחס, קיימנו דיונים בכנסת, בוועדת חוץ וביטחון, התכתבנו עם הרמטכ"ל ועם אלופי הפיקוד ועל שלל שרים, פרסמנו מודעות, הפגנו, ערכנו חוגי בית ונפגשנו עם תלמידי בתי ספר. למרבה האירוניה,  הראשון להבין את חומרת הבעיה, היה דווקא מזכ"ל החיזבאללה, חסן נסראללה, שהכריז כי מיכל האמוניה היא "פצצת הגרעין של לבנון". דווקא הוא עזר להעלות את המודעות. עברו חודשים רבים, עד שגם ראשי הרשויות בצפון הבינו את חומרת המצב. לפני כחודש, כשהתחננו לראשי הערים באזור שישביתו את ישוביהם הם גלגלו עיניים. עכשיו גם הם מבינים.

ראש עיריית חיפה, יונה יהב, היה הראשון להרים את הכפפה ולפעול. אחרי שנים, שבהן התדיין עם חיפה כימיקלים בבתי המשפט, פרסם את  דוח הוועדה המקצועית לבחינת נושא האמוניה, ממנו עולה שפגיעה באונייה המובילה את  האמוניה למפרץ חיפה או במיכל, יגרמו למותם של מאות אלפים. באותה עת ממש, ואחרי לחצים רבים, גם המשרד להגנת הסביבה הודיע, שיחדש את היתר הרעלים רק עד סוף יוני 2017, שלאחריי מועד זה המיכל ייסגר סופית.

היחידים שלא השתכנעו, לפי שעה, שהמיכל מסוכן, הם רשויות הביטחון. ביום חמישי, 23 לפברואר 2017,  דווח  ערוץ 2,  כי הדו״ח של המועצה לביטחון לאומי (מל"ל), הקובע כי מיכל האמוניה לא מסוכן, נכתב על ידי חיפה כימיקלים עצמה. זהו הדו״ח עליו התבססה הממשלה, שגוררת רגלים כבר שנים, למרות מסוכנות המיכל. אך אין ספק, שגם הם מפנימים עתה שהמשחק נגמר.

בואו, יחד נהפוך את ההפגנה לאירוע ענק שאומר שנמאס מקשרי ההון שלטון הפוגעים בביטחונה של ישראל, שנמאס מטייקונים ששמים עלינו פס. בואו גם אתם, שלא גרים באזור. תראו לתושבי הצפון שאכפת לנו מה"חרא" שהם אוכלים, גם כשאתם גרים בתל אביב, הרצליה, או נתניה.

תביאו את הילדים. זאת תהיה חוויה הרבה יותר חזקה מכל יום לימודים בבית הספר. תעשו מזה טיול ברכבת. בית המשפט נמצא במרחק הליכה מתחנת ״מרכז השמונה״. כרגע זו הפגנה לסגירת מיכל האמוניה, אבל היא יכולה להיות על הרבה יותר. הפגנה על תקווה שהשינוי אפשרי. שלא הכול אבוד, שאפשר להציל את מפרץ חיפה!

מאיה יעקבס,

מנכ"לית "צלול"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

המשרד להגנת הסביבה יחדש את היתר הרעלים לשלושה חודשים בלבד

המשרד להגנת הסביבה הודיע שיחדש את היתר הרעלים של מיכל האמוניה לשלושה חודשים בלבד – עד לסוף יוני 2017. במהלך תקופה זו יוטל על חברת חיפה כימיקלים למצוא חלופות ליבוא האמוניה.

עוד החליט המשרד להגנת הסביבה כי בסוף יוני 2017 המיכל ירוקן ולא יעשה בו שימוש.

עוד עולה מההיתר, כי חיפה כימיקלים תאלץ לקבל אישור בעבור כל מכלית הנכנסת לנמל וכי אם תחליט שלא לספק את צרכי המשק, היתר הרעלים יבוטל.

יצוין, שאם חיפה כימיקלים תרצה להאריך את ההיתר היא תאלץ לפנות לבית המשפט או לוועדת שרים לרגולציה.

עמותת צלול  הודיעה בתגובה, שהיא מברכת על החלטת המשרד להגנת הסביבה לשלול את היתר הרעלים ממיכל האמוניה. הודעת המשרד מוכיחה את טענתנו כי חיפה כימיקלים התמידה בהתנהלות ביריונית לכל אורך השנים האחרונות – באי הצגת חלופות ליבוא אמוניה, בהכשלת המרכז למפעל אמוניה בנגב ולאחרונה בהפעלת לחצים על מקבלי ההחלטות. חיפה כימיקלים מפיצה שקרים על מסוכנות המיכל, על צרכי המשק ומטילה רפש במומחים מתנדבים הפועלים לטובת הציבור. הגיע הזמן להסיר את האיום הזה מעל ראשיהם של תושבי חיפה ונראה כי לאחר מאבק של שנים היום הזה קרוב יותר מאי פעם".
בנוסף, שלחו מנכ"ל "צלול", מאיה יעקבס ואמנון פורטוגלי מממכון "ואן ליר" מכתב לחברי התאחדות התעשיינים ובו הם מחו על עמדתו של מנהל איגוד הכימיה, ניר קנטור, בעניין סגירת המיכל ובעקבות דרישתו להצטרף כמשיב לצד חיפה כימיקלים בדרישה לבטל את פסק דינו של בית המשפט לעניינים מנהליים, שהורה על סגירת המיכל.
,
בתוך כך – שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה, תמר שרון נתנאל, נעתרה לבקשת עמותת צלול צירוף כידיד בית המשפט בערעור של חיפה כימיקלים נגד ההחלטה לרוקן את המיכל.
צלול ביקשה להצטרף להליך על רקע העובדה שהיא מובילה בשנים האחרונות את המאבק לסגירת מיכל האמוניה. השופטת ציינה כי הדיון בערעור יתקיים, מתחילתו ועד סופו ביום ראשון 26.2.2017 כלומר שאין בכוונתה לקיים דיון נוסף.
תקשורת:
דבר ראשון: אימת האמוניה. סוף הסיפור?
ישראל היום: היתר הרעלים של מיכל האמוניה לא יחודש.
וואלה: היתר הרעלים נשלל. מיוני תושבת פעילות המיכל.

 

 

 

 

Save

Save

Save

Save

ארגוני הסביבה לממשלה: לא לחידוש היתר הרעלים

"צלול" יזמה מכתב משותף לרוב ארגוני הסביבה הפועלים בארץ ובמפרץ חיפה ובו בקשה מראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר האוצר, משה כחלון והשר להגנת הסביבה, זאב אלקין, שלא לחדש את היתר הרעלים של חיפה כימיקלים.

לשון המכתב:

אנו ארגוני הסביבה, מבקשים מכבודכם, שלא לחדש את  היתר הרעלים של מיכל האמוניה של חברת חיפה כימיקלים במפרץ חיפה ולהביא בכך לסגירתו.

מיכל האמוניה בנוי באזור החשוף לרעידות אדמה ולנפילת טילים. על-פי הערכות מומחים עוד מ-2005, פגיעת במיכל או במכלית המובילה את האמוניה למפרץ חיפה, ושחרור של 2,400 טון אמוניה, יביאו למותם של 17,000 איש, לפציעתם של עשרות אלפים ולנזק אדיר לרכוש פרטי וציבורי. דו"ח הוועדה המקצועית לבחינת נושא האמוניה במפרץ חיפה, בהזמנת עיריית חיפה מינואר 2017, שהוגש לבתי המשפט לעניינים מקומיים ולבית- המשפט העליון קובע, כי במקרה של פגיעה במיכל או במכלית המובילה את האמוניה לנמל חיפה, ימותו ויפצעו מאות אלפים בטווח של קילומטרים רבים.

בספטמבר 2013 החליטה הממשלה לפרסם מכרז להקמת מפעל לייצור אמוניה במישור רותם, שיתחיל לפעול בראשית 2017 ויביא בכך לסגירת המיכל. בדצמבר 2016 התברר שאין יזמים המוכנים להקים את המפעל והוא בוטל. משמעות הדבר היא המשך פעילות המיכל וסיכון חייהם של  מאות אלפים.

בית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה, הורה ב-12.2.17 על סגירת המיכל וריקונו וזאת בשל מסוכנותו. לבקשת חיפה כימיקלים עיכב בית המשפט המחוזי ב-15.2.17 את ביצוע פסק הדין. משמעות הדבר היא הליך משפטי ארוך שאין לדעת מתי יסתיים. כל זאת בשעה שידוע שקיימות חלופות נוספות ליצור ואספקת אמוניה, שיאפשרו אספקה סדירה לכלל המשק.

בעקבות שימוע שערך מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה הודיע כבוד השר להגנת הסביבה, כי הוא יטיל על חברת חיפה כימיקלים את האחריות לספק לעצמה את האמוניה ללא המשך השימוש במיכל המסוכן. הדרך היחידה לקיים הבטחה זו היא לעגנה בכלים הרגולטוריים העומדים לרשות המשרד להגנת הסביבה. כלומר, באמצעות אי-חידוש היתר הרעלים של המיכל והפסקת השימוש בו.

אנו מבקשים מכבודכם לעמוד בהבטחה חשובה זו, לקבל החלטה אמיצה, לא לחדש את ההיתר, להביא לסגירת המיכל ולהסיר את האיום הנורא מעל חייהם של מאות אלפים בחיפה ובצפון הארץ.

מכתב ארגוני סביבה לרוה"מ ולשרים

Save

"צלול" הגישה בקשה לצרפה כ"ידיד בית משפט" בתיק לסגירת מיכל האמוניה

עמותת צלול הגישה בקשה לבית המשפט המחוזי לצרפה כ"ידיד בית המשפט" במסגרת הדיון בצו עיכוב הביצוע שנתן בית המשפט המחוזי בחיפה  להחלטת בית המשפט לעניינים מקומיים, לרוקן את מיכל האמוניה שבמפרץ חיפה. לדיון ביקשה להצטרף גם התאחדות התעשיינים. חיפה כימיקלים ביקשה לצרף לדיון גם את היועץ המשפטי לממשלה.

הדיון יתקיים ב-26 לפברואר ב-13.00.

את בקשתה מבססת "צלול" על-כך שהיא עמותה הפועלת מזה שנים רבות למען הציבור ולמען הסביבה והיא בעלת מומחיות באיתור כשלים סביבתיים, בטיחותיים וכאלה הפוגעים בצדק החלוקתי ועל-כי היא פועלת להסרתם אל מול מקבלי ההחלטות ועל מול הציבור. עוד טענה "צלול", שהיא מובילה במשך שנים ארוכות את  המאבק לסגירת מיכל האמוניה בחיפה, נוכח המפגע הבטיחותי-סביבתי החמור הנוצר בשל פעילותו, ונוכח האפשרות של דליפה ממנו בשל אירוע בטחוני, תפעולי או הקשור למפגעי טבע, שצפויים לגרום לנזק אדיר לחיי אדם ולסביבה הימית והיבשתית. טענה נוספת היא, שפגיעה במיכל או באוניה עלולים לגרום לאסון סביבתי אדיר ממדים שינבע ממגע האמוניה עם מי הים והפגיעה בחי ובצומח שבו, זאת בנוסף לפגיעה האנושה בחיים של מאות אלפים במפרץ חיפה.

"צלול" הדגישה, כי היא מובילה לאורך שנים פעילות ציבורית לסגירת מכל האמוניה וזאת לצד פעילותה הציבורית להגנה  הים, החופים והנחלים, וכי  במהלך השנים פעלה כנגד הסחבת רבת השנים בפעילות לסגירת המכל זאת לאור התכחשות של חברת חיפה כימיקלים לסיכון שגורם המיכל, תוך ניסיון להציג מצג הממזער את הסיכונים ולנוכח גרירת הרגליים של הרשויות בטיפול בבעיה.

לטענת "צלול", לא ניתן להגדיר את המיכל כמפעל חיוני למשק. אך גם לו היה מדובר במפעל חיוני, לא היה מקום לדחות את מועד סגירתו מעבר לדחייה שכבר התרחשה, ואם כימיקלים לא נערכה לאפשרות של סגירת המיכל, ולא הכינה תכניות לאפשרות כזו, אין לה אלא להלין על עצמה,  וכי דווקא דרך פעולתו של בית המשפט לעניינים מנהליים, שהמתין שנים ארוכות טרם מתן הצו, היא האמצעי המידתי שאפשר לחיפה כימיקלים להיערך בדיוק לתרחיש הנוכחי.

בבקשתה פרטה "צלול" את פעילותה ארוכת השנים לסגירת המיכל הכוללת פעילות ציבורית רחבה, קיום חוגי בית, הפגנות, פרסום מודעות, קיום כנסים, דיונים בכנסת ועוד.

לבקשה להצטרפות כידיד בית המשפט

במקביל לבקשת "צלול" גם התאחדות התעשיינים העבירה בקשה לצרפה במעמד של ידיד בית משפט

 עיריית חיפה סרבה לבקשת התאחדות התעשיינים.

מנכ"ל משרד הכלכלה עמית לנג שלח מכתב למנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר בבקשה להאריך את היתר הרעלים בשלושה חודשים במטרה לאפשר לתעשייה להתארגן ליבוא או יצור אמוניה לפני סגירת המיכל. עמותת "צלול" סבורה שעל המשרד להגנת הסביבה לסרב לבקשה, שכן המפעלים יודעים מזה חודשים רבים שהמיכל אמור להיסגר והיתה לשם שהות מספיקה להתארגן לכך.

 

Save

Save

Save

Save

"צלול" לשר הכלכלה: יש להפקיע את ניהול מלאי האמוניה מידי חיפה כימיקלים

עמותת צלול מבקשת משר הכלכלה, אלי כהן, להפקיע את השליטה על ניהול מלאי האמוניה, שבמכל האמוניה במפרץ חיפה, מידיה של חברת חיפה כימיקלים ולהעבירו לידי מנהל החרום במשרד הכלכלה, כפי שמחייב החוק.

בקשה זו באה בעקבות פסיקת בית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה מיום 12.2.17 (תיק פלילי 191/2017) המורה על הפסקה מידית של יבוא אמוניה נוזלית לנמל חיפה ועל ריקונו של מכל האמוניה וזאת בשל מסוכנותו הרבה למאות אלפים במטרופולין חיפה והמפרץ. (החלטת בית המשפט באה בעקבות נתונים חדשים שהגישה עיריית חיפה לבית המשפט, הנסמכים על עבודה שהכינו שורה ארוכה של פרופסורים מומחים המתריעים על מסוכנותם של המכלית המובילה את האמוניה למפרץ ועל מסוכנות המכל). ובעקבות איומיה של  חיפה כימיקלים לפיהם בכוונתה למנוע אספקת אמוניה למפעלים חיוניים, מתוך מטרה ליצור לחץ על המפעלים, על הציבור, על מקבלי ההחלטות ועל בית המשפט המחוזי, אליו בכוונתה להגיש ערעור על החלטת בית המשפט לעניינים מקומיים.

במכתבה ציינה "צלול", כי בית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה קבע במפורש, כי "אין כל מניעה כי היא (חיפה כימיקלים) תשתמש באמוניה המאוחסנת במכל לצריכה היא ולצרכי צדדים השלישיים להם היא מספקת את האמוניה", וגם, "המשיבה תדאג להבטיח את קיומו של מלאי האמוניה לשעת חירום כפי מחויבותה".

לדעת עמותת צלול, על רקע פסק הדין ולאור ההתנהלות הכוחנית של חברת חיפה כימיקלים, המאיימת על אספקת האמוניה לכלל המשק, נוצר במצב חירום, המחייב שימוש בצווי חרום, העומדים לרשות כבוד השר, וזאת כדי למנוע מצבי משבר במשק.

עוד ציינה צלול, כי על-פי הידוע לה, מצב החרום ימשך מספר שבועות בלבד וכי  בפני צרכני האמוניה פתוחה הדלת לבחור בחלופות שונות הקיימות בארץ ובעולם לאספקת אמוניה: יבוא אמוניה במכלים קטנים ובטוחים, ייצור אמוניה בכמויות קטנות מחומצה חנקתית או יצור אמוניה מאוריאה בחצר המפעל. זאת ללא סיכון לסביבה.

Save

"צלול" לאחים טראמפ: "המשחק נגמר"

מודעה שפרסמה עמותת צלול בעיתונות העולמית המיועדת לעיניהם של האחים טראמפ, הבעלים של מיכל האמוניה.

ג'ולס ואדי טראמפ,

בית המשפט הישראלי קבע: מיכל האמוניה הוא "פצצה מתקתקת" ולכן חייב להיסגר.

אזרחי ישראל לא מוכנים להקריב את חייהם כדי להפוך אתכם לעשירים יותר, כאשר חלופות אחרות ליבוא האמוניה ידועות.

מנעו את המצב שבו המורשת שלכם מלהפוך לקטסטרופה.

Save

Save

Save

Save

Save

השופטת בסול: "הבחינה היא חיי אדם וביטחונם אל מול אינטרסים כלכליים"

שופטת בית המשפט לעניינים מינהליים בחיפה, ג'אדה בסול, הורתה על סגירת מיכל האמוניה של חיפה כימיקלים במפרץ חיפה, על איסור מילוי המיכל מחדש ועל ריקונו בתוך 10 ימים.

החלטה זו ניתנה בעקבות נתונים חדשים שהציגה עיריית חיפה לבית המשפט בדבר מסוכנותו של המיכל ומסוכנותה של האוניה המובילה אמוניה למיכל. הנתונים הובאו במסגרת דוח הוועדה המקצועית לבחינת נושא האמוניה ינואר 2017, שהוכן על ידי שורה של מדענים מהשורה הראשונה. לטענת עיריית חיפה פגיעה במיכלית שקולה לחמש פצצות אטום שיגרמו למותם של מאות אלפים, ובעקבות שנים של מחאה ציבורית, בראשה עמדה עמותת צלול שדרשה לסגור את המיכל המסוכן.

חשוב לציין, כי הדיון בבית המשפט לעניינים מינהליים מתקיים מאז 2012, זאת במקביל לדיונים בבית המשפט העליון אליו פנתה חיפה כימקלים המערערת על סירובה של העירייה להעניק לה היתר בנייה ורשיון עסק (דיונים אלה מתנהלים בדלתיים סגורות בשל טענות לסודות בטחוניים).

השופטת בסול טענה במהלך השנים, כי היא מעדיפה שלא לקבל החלטה בנושא בשל הדיונים בבית המשפט העליון, אך הפעם בשל הסכנה הגדולה לה נחשפה היא מחליטה לסגור את המיכל ולהורות על ריקונו. בדבריה מתחה השופטת ביקורת קשה על משרדי הממשלה שלא פעלו בנחישות למצוא פתרונות וחשפו בכך את הציבור לסכנה קשה.

בדבריה אמרה השופטת בסול:

"עסקינן במצב הנמשך שנים, כאשר הרגולטור אינו פועל בשקידה ראויה למציאת פתרונות בו בעת שהאוכלוסיה אזרחית גדולה חשופה לסכנות מהמשך ניהול העסק דנן".

עוד אמרה: "…כאשר המדינה אינה נותנת פתרונות ישומיים נראים לעין, אין הרשות המקומית שבתחום שיפוטה פועל באותו עסק, מנועה או חסומה מלדאוג לשלומם ולבטחונים של התושבים הנמצאים בתחום שיפוטה…".

"…הטיעון כי מדובר במכל חיוני למשק, כאשר המשיבה מחייבת להחזיק במלאי בכמות מינימלית הנקבעת לה לצרכי שעת חירום, טיעון זה במידה רבה פופוליסטי ומטרה בעדת שמתברר כי הכמות הנחוצה לשעת חירום היא של 2,000 עד 3,000 טון בלבד. כ-3% מהכמות המחוזקת על-ידי המשיבה, כאשר החלק הארי של האמוניה משמש את המשיבה עצמה לצרכי עסקיה, שאין לשכוח כי מדובר בעסק פרטי הפועל למטרות רווח…".

"…הבחינה היא חיי אדם וביטחונים אל מול אינטרסים כלכליים, כספיים והתשובה לשמה מה הוא האינטרס העדיף היא ברורה למדי".

להחלטת השופטת ג'אדה בסול

ב-15.2.27 השופטת תמר שרון נתנאל, מבית המשפט המחוזי בחיפה, נתנה צו עיכוב ביצוע להחלטת בית המשפט לעניינים מקומיים, המחייב את חיפה כימיקלים לרוקן את המיכל עד לקבלת תגובה מהעירייה. עוד קבעה השופטת, כי היועץ המשפטי לממשלה רשאי להגיב לבקשת עיכוב הביצוע עד ה- 19 בפברואר בשעה 10:00. הדיון בערעור נקבע לשמיעה ל-26 בפברואר בשעה 13:00.

החלטת השופטת באה בעקבות ערעור שהגישה חיפה כימיקלים לבית המשפט המחוזי בחיפה על החלטת בית משפט לעניינים מקומיים בחיפה ביום ראשון לרוקן את מיכל האמוניה שבמפרץ חיפה בתוך 10 ימים. לטענת חיפה כימיקלים, כל טענות עיריית חיפה כבר נדחו בעבר על-ידי בית המשפט על סמך חוות דעתם של גורמי ביטחון בהם צה"ל והמועצה לביטחון לאומי. עוד טענה חיפה כימיקלים שהמיכל מכיל מלאי חירום המשמש את כל המדינה.

לטענת חיפה כימיקלים: "עיריית חיפה מפריחה נתונים מופרכים ודמגוגיים שתכליתם לזרוע בהלה בקרב הציבור, שעה שלא רק שאין להם כל תימוכין מדעיים או עובדתיים הרי שהם גובלים בהטעייה – לא פחות. עמדתם הנחרצת של הגורמים המופקדים ואמונים על ענייני הבטיחות ועל תרחישי חירום – פיקוד העורף, המועצה לביטחון לאומי ועוד, הינה, כפי הנטען בתגובותיה של המדינה, שהמענה המיגוני הקיים נותן מענה הולם לעת הזו לכל תרחישי הייחוס הרלבנטיים, תוך שבכל הנוגע לטענותיה של המשיבה ביחס לסיכון הנשקף מאוניית האמוניה נטען כי סבירות התרחיש הנטען על ידה הינה נמוכה מאוד".

עורכי הדין של חיפה כימיקלים גם תקפו  את דו"ח מומחי הטכניון שהציגה עיריית חיפה, לפיו פגיעה באונייה תגרום למותם של מאות אלפים.

עוה"ד יוסי בנקל ואלי כהן: "כותבי הדו"ח לא טרחו כלל לבקר במסוף האמוניה הארצי, להיפגש עם המשיבה ומומחיה, כמו גם, עם מומחי פיקוד העורף, המועצה לביטחון לאומי והמשרד להגנת הסביבה שלהם יש את המיומנות הבקיאות והידע הנדרשים המשמשים אותם למעקב ופיקוח שוטף על מסוף האמוניה הארצי והאמצעים להגנתו, מזה שנות דור ואשר חוות דעתם, כפי שיפורט להלן, עומדת בסתירה ובניגוד, לשון המעטה לנטען בדו"ח. מה גם בכל הכבוד, אין לאף אחד מעורכי הדו"ח מומחיות בכל הנוגע למסופי אמוניה וממילא הדבר לא נטען על ידם כי יש להם מומחיות כאמור ו/או חיברו דוחות דומים עבור גופים נוספים בעניינים אלו ודומה כי לא בכדי".

לדעת עמותת צלול, התנהלותה של חיפה כימיקלים ראויה לכל גנאי ולהתערבות דחופה של משרדי הממשלה שחייבים להודיע על כוונתם לסגור את המיכל ולאפשר פעילות תקינה של התעשייה ללא האיום המרחף על ראשם של תושבי חיפה..

יש לציין, כי בראשית מרץ 2017 יתבקש המשרד להגנת הסביבה להחליט האם הוא מחדש את היתר הרעלים של המיכל. משמעות אי הארכת ההיתר היא סגירת המיכל. עמותת צלול דורשת מהשר להגנת הסביבה, זאב אלקין, להוכיח אחריות ציבורית ולא לחדש את ההיתר.

ב-5 במרץ צפוי דיון בבית המשפט העליון בערעור שהגישה חיפה כימיקלים על סירובה של עיריית חיפה להעניק לה רשיון עסק.

במקביל לדיונים פרסמה קבוצה של מהנדסים, מדענים וחוקרים מסמך – חלופות יישמויות למשק האמוניה – הערכת חירום של משק האמוניה ונגזרותיה. ממנו עולה, שקיימות חלופות מידיות ליבוא האמוניה, בין השאר יבוא חומצה חנקתית, יבוא אמוניה במכלים קטנים ועוד.

בתמונה: הפגנה מול בית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה לסגירת המיכל.

 

 

 

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

לפני הכרעה: המשרד להגנ"ס יחליט האם להאריך את היתר הרעלים

מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה יחליט בסוף פברואר 2017 האם להאריך את היתר הרעלים של מיכל האמוניה של חיפה כימיקלים.

בראשית 2017 ערך מנהל המחוז, שלמה כץ, שימוע לחברת חיפה כימיקלים לפני הארכת ההיתר, בו דרש לדעת מה בדעת החברה לעשות עם המיכל וזאת לאור הסכנות הנשקפות ממנו – תקלה בשגרה (קרע בצינור המוביל את האמוניה למיכל מהאוניה ומשם למפעל חיפה כימיקלים, רעידת אדמה או אירוע ביטחוני. בראשית פברואר השיבה חיפה כימיקלים כי יש בידיה את כל האמצעים למגן את המיכל. עתה מוטל על המחוז לבדוק את התשובה ולקבל החלטה.

עמותת צלול דורשת ממחוז חיפה ומהשר להגנת הסביבה, זאב אלקין, שלא לחדש את היתר הרעלים ולהטיל על חיפה כימיקלים לדאוג לעצמה לאספקת אמוניה שלא באמצעות יבוא מסוכן במכלית ולא באמצעות אחסונה במיכל שהוא פג תוקף וחשוף לרעידות אדמה ולפגיעת טילים.

לכתבה שפורסמה במדור דעות של עיתון כלבו 4.2.17

אחת הדוגמאות המובהקות לאטימות שלטונית ולאדישות ממשלתית היא דרך הטיפול בסילוקו של מיכל האמוניה של חיפה כימיקלים ממפרץ חיפה, שהוא אחד האיומים הקשים על חיי אזרחי צפון הארץ.

מיכל האמוניה פועל במפרץ חיפה מזה 30 שנה. אין לו היתר בנייה, אין לו רישיון עסק והוא חשוף לרעידות אדמה ולנפילת טילים, ואילו הרשויות בשלהן, מגלגלות עיניים ומנסות להרדים את הציבור במני הסברים ותירוצים על חשיבותה של האמוניה לחיינו.

מעל לכל, חשוב שנזכור. אמוניה אומנם מוגדרת כחומר חיוני, אך בפועל מי שמשתמש ב-96% מהכמות המיובאת הם שני מפעלים פרטיים – חיפה כימיקלים (בבעלות משפחת טראמפ) ודשנים (בבעלות משפחת עופר) המייצרים דשן ומייצאים אותו לחו"ל. 4% בלבד מתכולת המיכל משמשת לשאר הצרכים בהם קירור, תעשייה ועוד.

עוד בתום מלחמת לבנון הראשונה ב-1982, לפני 25 שנה, טענו גורמים ביטחוניים ואזרחיים שהמיכל מסוכן ויש לסלקו. ב-2005 קבעה קבוצת חוקרים מאוניברסיטת חיפה, כי פגיעה במיכל או במכלית המביאה את האמוניה למיכל, תגרום למותם של 17 אלף איש ולפציעתם של עשרות אלפים. לאחר מלחמת לבנון השנייה, במהלכה נפלו טילים בסמוך למיכל, הזמין המשרד להגנת הסביבה עבודה שקבעה שהמיכל מסוכן ושהדרך הטובה ביותר לסילוקו תהיה הקמת מפעל לייצור אמוניה במישור רותם. ואכן, ב-2013 החליטה הממשלה על פרסום מכרז להקמת המפעל, שיביא לסגירת המיכל ב-2017. חלפו עוד שלוש שנים של גרירת רגליים והבטחות של המדינה להעמיד לרשות היזם סכום דמיוני של 700 מיליון שקל, עד שהתברר בסוף 2016 שאין ולו חברה אחת שמוכנה לקחת על עצמה את הקמת המפעל. שלוש שנים בוזבזו על מכרז שהיזמים התריעו מראש על כישלונו.

פרק חדש בסאגה הבלתי נגרמת נפתח רק לאחרונה. בראשית ינואר 2017 זימן מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה את חיפה כימיקלים לשימוע לפני הארכת היתר הרעלים של המיכל, בו דרש ממנה להציג חלופות ליבוא והאחסון המסוכן. לאחר שלוש שנים שבהן המדינה כמעט התנדבה לממן את יצור האמוניה, היא נזכרה שבעצם מדובר באינטרס שלהן. תשובתה של חיפה כימיקלים נמסרה השבוע (ד'), אך ספק אם תהיה בכך בשורה.

ממש בסמוך לשימוע (ג') כינסה גם עיריית חיפה מסיבת עיתונאים דחופה, שבה הציגה עבודה שבה פרטים חדשים-ישנים מהם עולה שפגיעה במכלית עוצמתה חמש פצצות אטום. לא פצצה אחת כפי שהתרברב מזכ"ל החיזבאללה, חסן נסראללה, אלא חמש פצצות, שיחריבו את כל אזור הצפון. גם הפעם, כמו בכל הפעמים הקודמות, תגובת המועצה לביטחון לאומי (מל"ל) המייעצת לראש הממשלה, לא אחרה לבוא, והיא שללה את ממצאי המחקר. לא נותר אלא להיזכר בשורת הכנסים שארגנו רשת החירום הלאומית (רח"ל) ופיקוד העורף במלאת 10 שנים למלחמת לבנון השנייה, שבהם סגן ראש המל"ל, זאב צוק רם, הפליא  לשרטט תרחישי אימה לפיהם בכל יום מלחמה יפלו על אזור הצפון 1,000 טילים מסוגים שונים, ובהם טילים מדויקים, אך למרבה ההפתעה, אלה לא יפגעו במיכל.

אין ספק שפרסום מחקרים ומסיבות עיתונאים הם דבר חשוב, אך אין מנוס מהמחשבה, שהגיע העת שתושבי הצפון יעברו לצעדים מעשיים הרבה יותר – ישביתו את התעשייה, את התחבורה, את נמל חיפה, את בתי החולים ואת מערכת החינוך, בדרישה לסגור את הפצצה המתקתקת המאיימת להחריב את ביתם. נראה כיצד אז תגיב הממשלה והאם שוב תצטט את דבריהם המופרכים של מומחי המל"ל ופיקוח העורף לפיהם הסיכוי לפגיעת טיל במיכל נמוך.

בשנה האחרונה ערכה עמותת צלול, הפועלת מזה שש שנים לסגירת המיכל, שורה ארוכה של מפגשים עם תושבים ותיקים, עולים חדשים, יהודים וערבים, במטרה להסביר להם את הסכנה ולעודד אותם לפעילות. מה שעלה מהמפגשים האלה הוא בעיקר ייאוש עמוק מדרך טיפולה של הממשלה במצוקתם. טוב יעשו מקבלי ההחלטות אם יבינו, שהייאוש הזה יכול באחת להפוך לזעם קשה.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

רישיון למיכל האמוניה = רישיון להרוג

עשרות השתתפו במשמרת המחאה שארגנה עמותת צלול בדרישה לסגור את מיכל האמוניה של חיפה כימיקלים. המשתתפים קראו למנהל מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ, שלא לחדש את היתר הרעלים של חיפה כימיקלים ולהביא בכך לסגירת המיכל. משתתפי המחאה גם החתימו את העוברים והשבים על עצומה הקוראת לסגירת המיכל המסוכן.

 

 

Save

Save

מיכל האמוניה: רבים השתתפו במשמרת מחאה

עשרות השתתפו במשמרת  מחאה שאורגנה במטרה לדרוש מהמשרד להגנת הסביבה שלא להאריך את היתר הרעלים של מיכל האמוניה במפרץ חיפה. מתן הייתר הרעלים משמעותו המשך פעילותו המסוכנת של המיכל במפרץ חיפה. ביטול ההיתר משמעותו סגירת המיכל.

משתתפי משמרת המחאה קראו לשר להגנת הסביבה, זאב אלקין, שלא להאריך את היתר הרעלים של חיפה כימיקלים ולראש הממשלה, בנימין נתניהו, להתערב באופן מידי לסגירת המיכל.

 

סוגרים את מיכל האמוניה, עכשיו!

 

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

המשרד להגנ"ס הזמין את חיפה כימיקלים לשימוע. "צלול" דורשת להסיר את היתר הרעלים

מיכל האמוניה במפרץ חיפה

מיכל האמוניה במפרץ חיפה

בעקבות כשלון המכרז להקמת מפעל ליצור אמוניה במישור רותם, הזמין מנהל מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ, את חברת חיפה כימיקלים לשימוע בו הודיע, שלא יחדש את היתר הרעלים באם החברה לא תציג פתרונות לסגירת המיכל. משמעות אי-חידוש ההיתר היא סגירת המיכל.

לדעת עמותת צלול, אי חידוש ההיתר מחויב המציאות, שכן לא ניתן להמשיך לסכן את חיי התושבים.

תקשורת:

msn: חברת חיפה כימיקלים הוזמנה לשימוע לפני ביטול היתר הרעלים

תשתיות

מעריב

 

 

Save

מכתב ראשי הרשויות בצפון הארץ: נתניהו, סגור את המיכל

עמותת צלול יזמה מכתב של כל ראשי הערים בצפון הארץ, הקוראים לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ליטול אחריות לסגירת מיכל האמוניה המסוכן של חיפה כימיקלים.

%d7%9e%d7%9b%d7%aa%d7%91-%d7%a8%d7%90%d7%a9%d7%99-%d7%a2%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%a8%d7%90%d7%a9-%d7%94%d7%9e%d7%9e%d7%a9%d7%9c%d7%94

מכתב ראשי הרשויות לראש הממשלה

תקשורת:

כוכב, רשת עיתונות מקומית

 

Save

Save

Save

Save

Save

Save

"צלול" בכנס החירום בכנסת בנושא האמוניה: "אנחנו בני ערובה בידי חיפה כימיקלים"

%d7%9b%d7%a0%d7%a1-%d7%97%d7%99%d7%a8%d7%95%d7%9d-1" אנו מאמינים שסגירת מיכל האמוניה תשתש כאבן דומינו ראשונה ותפיח תקווה בציבור שאפשר להציל את מפרץ חיפה מאסון", כך אמרה מנכ"ל עמותת צלול, מאיה יעקבס, בפתיחת כנס החירום שנערך בכנסת ב-21 לנובמבר 2016. את הכנס יזמו מפלגת יש עתיד, עיריית חיפה, בראשות ראש העיר, יונה יהב ועמותת צלול. הכנס נטלו חלק חברי-כנסת, מומחים לאסונות, מומחים לכימיה, נציגי חיפה כימיקלים ונציגי ציבור, התקיים כשבוע לאחר שנודע על כשלון המכרז להקמת מפעל ליצור אמוניה במישור רותם, וזאת לאחר שאף חברה לא ניגשה למכרז.

עוד אמרה יעקבס, כי באולם ישובים אנשי מקצוע מהשורה הראשונה, שבאים לסתור את דברי פיקוד העורף והמל"ל לפיהם יש סבירות סטיסטית נמוכה לפגיעה במיכל על- ידי טיל. טענה שאין לה שום בסיס במציאות.

יעקבס הדגישה, כי חיפה כימיקלים היא האחראית העיקרית למיכל וכי תושבי חיפה הם בני ערובה בידיה. "'צלול' דורשת לא לחדש את היתר הרעלים של המיכל ולמנות ועדת מנכ"לים באחריות משרד ראש הממשלה, שתטפל בסגירת המיכל. אנחנו מ-פ-ח-ד-י-ם והאחריות היא של ראש הממשלה". אמרה.

ד"ר אפריים לאור, מומחה לאפר"ן אמר" "אני מופיע בכנסת בפעם ה-17 בנושא זה. למרבה הצער, אין לנו שום בסיס להערכת מצב. אף פעם לא נעשה סקר סיכונים אינטגרטיבי למיכל. זה המקום להגיד שמרבית החומר המיוצר אינו נחוץ לישראל ונשאלת השאלה האם ראוי שבאזור לחימה יפעל מפעל כה מסוכן. אין ספק, שיש להפחית את כמות החומרים המסוכנים, והשאלה היא איך עושים זאת.  עוד אמר, כי צריך לספר לאוכלוסיה מה קורה ולמגן אותה מפני פגיעה".

עוד אמר לאור, כי לדעתי, יש לטמון את החומרים המסוכנים בתוך ההר. לדבריו: "ביפן, טומנים לא רק מכלים, אלא גם צינורות  מזה 20 שנה. אפשר לעשות זאת גם אצלנו".

סמנכ"ל תפעול של חיפה כימיקלים, עמיחי זיידר, אמר שחיפה כימיקלים מאוד מעוניינת לרכוש אמוניה מהמפעל וכי מי שטוען אחרת טועה ומטעה. באשר לסיכונים הנובעים מהמיכל אמר: "אנחנו יודעים שבסיקרי סיכונים הכלל הוא "גרבג' אין גרבג' אווט". הנושא של הסיכון הוא מורכב. אנחנו נשמח מאוד אם יבוצע סקר סיכונים אמיתי על-ידי חברה בינלאומית.

"עמדתנו היא, שהסיכונים הם בסדר גודל הרבה יותר נמוך וכולל עשרות אנשים בלבד. אם תהיה הודעה להסתגר בבתים אפילו בן אדם אחד לא יהרג. ב-120 השנים שבהם יש יצור אמוניה לא תועד ולו נפגע אחד במרחק של חמישה קמ' מהמוקד", אמר. ראש עיריית חיפה, יונה יהב, אמר בתגובה שהוא לא שמע שחיפה כימיקלים רוצה להשתתף במכרז.

השר להגנת הסביבה לשעבר, ח"כ עמיר פרץ, שלקח תחת אחריות משרדו את פרסום המכרז, אמר שנושא המיכל הוא הרבה מעבר לשאלה הסביבתית וכי אין ספק שצריך להעתיק את המיכל. לדבריו, במלחמת לבנון השנייה, נערך בכל לילה דיון במיכל האמוניה. "בניגוד למה שנאמר כאן" אמר פרץ, "לא זכיתי לגיבוי גדול ממשרד האוצר (בראשו עמד יאיר לפיד). עוד אמר, כי עצם העובדה שבמכרז השתתפו שבע חברות, מעידה על-כך שלמכרז היה סיכוי להצליח, אלא שאז המדינה לא התחייבה למחיר הגז. עוד אמר, כי למגן את המיכל זה לא הגיוני וכי הפתרון היחיד הוא להקים מפעל. "אני מצטער שזה נפל בגלל מניפולציות", אמר.

ראש עיריית קריית ביאליק, אלי דוקרסקי, אמר שמי שנחשף לתרחיש היחוס של צה"ל, מבין עד כמה חשוב לסלק את המיכל. "הנושא הזה חוצה מפלגות ולכן חשוב לטפל בו", אמר. יש לציין, כי כשבוע קודם לכן שלחו כל ראשי הרשויות באזור הצפון מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, אותו יזמה עמותת צלול, בדרישה ליטול אחריות לסגירת המיכל.

ח"כ דב חנין, המטפל בנושא המיכל מזה שנים רבות, אמר שלמד שלושה לקחים: אין התרעה, אי אפשר לפנות את האמוניה בזמן אמת ואין מיגון (לא של המיכל ולא של האוניה). "דברנו בוועדת המשנה (לבחינת הסיכונים במפרץ חיפה)  על- כך שהגיע הזמן שהגיע הזמן לבחון את השאלה מה חייב להיות אצלנו ומה לא. יש תשובה אחת לכך – המיכל לא יכול להיות במפרץ חיפה. חייבים לעלות מדרגה – לסגור את המיכל ולייצר פתרונות כשהמיכל סגור".

ח"כ מאיר כהן מיש עתיד אמר שאין מנוס מלתת סל הטבות ליזמים לא רק בגלל שהמפעל יוסיף כמה מקומות עבודה, אלא בעיקר כי הוא יספק הגנות משמעותיות.

מאיר בן זאב, אמר כי ניתן לייצר אמוניה מאוריאה, כפי שעושה חברת החשמל.

ראש עיריית קריית טבעון, דוד אריאלי, אמר שהאינטרס הלאומי הוא לא רק הצלת חיים, כי הגיע הזמן להפסיק להתייחס אל מפרץ חיפה כאל פח האשפה של המדינה, וכי על עיריית חיפה לקחת על עצמה את העתקת המיכל כפרויקטור.

אדריאן הלל, אחד היזמים, שהשתתפו במכרז אך לא הגישו הצעות, אמר, כי לחיפה כימיקלים אין אינטרס להתפנות מהמפרץ כי הפינוי יעלה מאות מיליוני דולרים. עוד אמר כי המיכל הוא תפעולי וכי לחיפה כימיקלים אין היכן לאחסן את האמוניה.

ח"כ יעל פארן, מהמחנה הציוני אמרה, כי כולם מתפרנסים מצוין מכתיבת מכרזים וכי אין מדובר בפרויקט לאומי. יש עסקים פרטיים שצורכים אמוניה שידאגו לעצמם. המדינה לא יכולה להיות צד לעניין.

יו"ר הועדה לביקורת המדינה, ח"כ קרין אלהרר, אמרה שהוועדה לביקורת המדינה קיימה שלושה דיונים אליהם הוזמנו נציגי הממ"ל והמשרד להגנת הסביבה. בדיון האחרון הוועדה שאלה את המשרד להגנת הסביבה באשר לעתיד המיכל. תשובת המשרד היתה  שיש לחכות ל-14 בנובמבר. "באותו מעמד שאלתי את המנכ"ל המשרד להגנת הסביבה מה יהיה הצעד הבא באם לא תהיה שום הצעה. תשובתו היתה: 'אנחנו חושבים על זה'".

עוד אמרה: "אני צופה שאם נמשיך בניהול הסיכונים, דו"ח צוק איתן יהיה הבעיה הקטנה שלנו".

מנהל אגף הכימיה בהתאחדות התעשיינים, ניר קנטור, אמר כי תעשייה זה גאווה וכי הוא מצר על כך שהמכרז בוטל וכי זהו תפקידה של המדינה לדאוג לאספקת אמוניה שהיא צורך חיוני למגוון תעשיות (נשק, צבעים, נפט ועוד) וכי אם המכרז לא היה מספיק טוב, צריך לתת הזדמנות נוספת.

היועץ המשפטי של עיריית חיפה, עו"ד חן רשף, אמר כי הפתרון הוא כלכלי יש פה מפעל שצריך חומר גלם ולכן יצור עצמי הוא הפתרון הנכון. חיפה כימיקלים שחררה את עצמה מהתחייבות ויש להטיל עליה ללדאוג לעצמה.

ח"כ יעל פארן אמרה שאין זה תפקידה של המדינה להשקיע חצי מיליארד שקל בהקמת מפעל וכי צריך לשמור את הכסף למטרות אחרות. "אפשר לייצר אמוניה מאוריאה ואפשר גם לשים על השולחן את האופציה של סגירת מפעלים. אם יש מפעל שמסכן חיים צריך לסגור אותו. "אם צריך תמיכה לסגירת המפעל ואם צריך לפצות את העובדים, חייבים לעשות זאת. אי אפשר שכל תושבי חיפה יהיו בני ערובה של מפעל אחד", אמרה.

ח"כ יעל גרמן, אמרה שבהרצליה היה מפעל לחמצן ואורגון שסיכן את הסביבה, שבו עבדו עשרות ומאות עובדים. העירייה החליטה לסגור את המפעל, תוך שהיא מקבלת תמיכה מהמשרד להגנת הסביבה וממשרד הביטחון.

ח"כ זוהיר בהלול קרא לציבור לצאת לרחובות ולדרוש להפסיק את הפקרתם של 600 אלף איש. לדבריו: "הרחשים הטקטוניים מאיימים לנפץ את החיים שלנו".

משה פרג'ון, מנכ"ל בתי זיקוק לשעבר, אמר כי המיכל לא נבדק מעולם וכי בשל בעיית קורוזיה הוא עלול לדלוף בעצמו "גם ללא עזרה מהחיזבאללה". לדבריו, אפשר ליבא אמוניה מירדן ואפשר לייצר אמוניה. "אני לא מבין למה זה העסק של המדינה. חיפה כימיקלים הם ילדים גדולים והם יכולים להסתדר בעצמם", אמר.

מירל לוטן, קצין צבא לשעבר ואיש פיקוד העורף, אמר כי תעשיית דשנים אינה מתאימה לישראל וכי במהלך מלחמת לבנון השנייה פיקוד העורף התבסס על מידע כוזב. עוד אמר כי אי אפשר למגן או לרוקן את המיכל, אי אפשר לשפוך את האמוניה לים וגם הדגיש, כי המיכל לא נבדק במשך 30 שנה.

מוטי אשכנזי, מי שלאחר מלחמת יום הכיפורים היה זה שגרם למינוי ועדת אגרנט, אמר: "סוף מעשה במחשבה תחילה וכי במקרה האמוניה אין מעשה ואין מחשבה". עוד אמר כי מדינת ישראל זקוקה לרשות לאומית שתתמודד עם נושא החומרים המסוכנים וכי מיכל האמוניה צריך לשמש כמודל לחשיבה אחרת לכל נושא החומרים המסוכנים.

ראש המחלקה להנדסת איכות ואמינות, המכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן; פרופ' עמוס נוטע, קרא לרגולציה מקיפה בנושא החומרים המסוכנים. לדבריו, מיכלים מהסוג של מיכל האמוניה מוחלפים אחרי 20 שנה, בעוד שאצלנו מיכל שגילו 30 שנה ממשיך לפעול. לדבריו, מדובר בחידוש בינלאומי וכי על ישראל לפנות לסחר ב"מכלים אינסופיים".

ח"כ יאיר לפיד סיכם את הדיון: "יש חוק פוליטי לפיו פוליטיקאים לא מקבלים קרדיט על מניעת אסונות. אם 600 אלף איש ידרשו לפנות את המיכל, הוא יפונה".

%d7%9b%d7%a0%d7%a1-%d7%97%d7%99%d7%a8%d7%95%d7%9d-2%d7%9b%d7%a0%d7%a1-%d7%97%d7%99%d7%a8%d7%95%d7%9d-3תקשורת:

הארץ: גורמים בתעשייה אפשר לסגור את מיכל האמוניה בחיפה

ווינט: דיון חירום בכנס, 17 אלף איש יהרגו ברגע הפגיעה

לוקל: כנס חירום בכנסת מצילים את מטרופולין חיפה מאסון האמוניה

תשתיות: בעקבות כשלון המכרז, כנס חירום בנושא מיכל האמוניה

הפורטל לטבע חקלאות וסביבה

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

מכרז מפעל האמוניה נכשל. "צלול" דורשת את התערבות ראש הממשלה

%d7%9e%d7%a4%d7%97%d7%93%d7%99%d7%9dתיבת המכרזים במשרד להגנת הסביבה נותרה ריקה. אף חברה מתוך שלל החברות שהודיעו שיתחרו על מכרז האמוניה לא הגישה העצה. משמעות הדבר היא כשלון המכרז וחזרה לנקודת האפס, שמשעותה שמפעל ליצור אמוניה במישור רותם לא יוקם ואילו המפעל המסוכן במפרץ חיפה ימשיך לפעול. "צלול" מבקשת מראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקחת את נושא המיכל על אחריותו ומהממשלה לדרוש את סגירתו של המיכל.

המכרז להקמת מפעל ליצור אמוניה פורסם בעקבות החלטת ממשלה מאוקטובר 2013 שהורתה למשרד להגנת הסביבה ולמשרד הכלכלה לפרסם מכרז להקמת מפעל לייצור אמוניה. רק במאי 2015 פרסם המשרד להגנת הסביבה מכרז, שהיה מלא באי ודאות ובשאלות לא פתורות.

היזמים שביקשו להשתתף במכרז ביניהם "דור כימיקלים", "ענבל", "לינדה הגרמנית", "הצ'יסון" ו"מנרב", טענו כל העת שהמכרז אינו מאפשר להשתתף בו – מחיר הגז גבוה מדי (בעקבות מתווה הגז) והוא אינו עונה לשורה ארוכה של שאלות, ביניהן, שאלת ההגבלים העסקיים, סירובה של חיפה כימיקלים להתחייב לרכוש את האמוניה ועוד. למרות טענות אלה דחה המשרד להגנת הסביבה את מועד סגירת המכרז שבע פעמים, אך גם זאת ללא הועיל.

גם בית המשפט העליון נדרש לסוגיה בעקבות ערעור שהגישה חיפה כימיקלים על החלטת עיריית חיפה שלא להעניק למיכל היתר בניה ורשיון עסק. בית המשפט דרש מהמדינה לפרט את המהלכים שהיא עושה לפתרון סוגיית המיכל המסוכן.

"צלול" דורשת מראש הממשלה ליטול אחריות על סגירת המיכל ומהמשרד להגנת הסביביה שלא לחדש את היתר הרעלים שתוקפו יפוג בראשית 2017.

הודעת המשרד להגנת הסביבה על כשלון המכרז.

תקשורת:

YNET נכשל מכרז האמוניה, הכתובת היתה על הקיר.

ישראל היום: חרף מאמצי הממשלה לא התקבלו הצעות למכרז האמוניה.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

"לא יהיה לך עתיד כי אתה מת", חותמים עכשיו על העצומה לסגירת מיכל האמוניה

%d7%aa%d7%9e%d7%95%d7%a0%d7%94-%d7%9e%d7%a1%d7%a8%d7%98%d7%95%d7%9f-%d7%90%d7%9e%d7%95%d7%a0%d7%99%d7%94-2צפו בסרטון של עמותת צלול המתאר מה יקרה לשתי הסטודניות החכמות והיפות האלה באם מיכל האמוניה של חיפה כימיקלים יפגע מטיל, מתאונה או מרעידת אדמה. ספויילר: כולנו נמות.

לחצו על התמונה וחתמו על העצומה שלנו לסגירת המיכל המסוכן.

לצפייה בקליפ

ובעוד קליפ

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

מכתב ה-1,000: ראש הממשלה אנחנו מ-פ-ח-ד-י-ם

%d7%9e%d7%95%d7%93%d7%a2%d7%94-%d7%a9%d7%9e%d7%95%d7%aa-28-10עמותת צלול פרסמה מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, עליו חתומים 1,000 גברים ונשים מכל רחבי הארץ, הדורשים לסגור את מיכל האמוניה המסוכן. במכתב דורשים החותמים מנתניהו להתערב באופן ישיר ולקחת אחריות לסגירת המיכל.

פרסום המכתב הוא שלב נוסף במאבקה של עמותת צלול לסגירת המיכל המאיים על חיי מאות אלפים בצפון הארץ ועל חיי כלל אזרחי ישראל, שכן פגיעת טיל במיכל האמוניה תסבך את ישראל במלחמה כוללת שתוצאותיה יהיו קשות לאזור כולו.

Save

Save

ליברמן, אסון האמוניה על ראשך!

תמונה ליברמןעמותת צלול פנתה לשר הביטחון, אביגדור ליברמן, בדרישה ליטול אחריות לסגירת מיכל האמוניה המאיים על חייהם של מאות אלפים בחיפה ובצפון. במכתבה לליברמן כתבה "צלול" כי גורמי הביטחון מדברים בקולות שונים בכל הקשור לסיכוני המיכל וכי הגיע הזמן שגורם בטחוני בכיר יטול אחריות על סגירתו.

לטענת "צלול": בדברם על המלחמה העתידית מתארים גורמי הביטחון תרחיש אימים של נפילתם  אלפי טילים על צפון המדינה, אך בדברם על המיכל הם מציינים שקיים סיכון קטן לפגיעה בו. סתירה שיש להביא לפתרונה, וטובה שעה אחת קודם.

צלול הדגישה כי בעקבות מלחמת לבנון השנייה החליטה הממשלה (החלטה 766 מיום 6.10.13) להטיל על המשרד להגנת הסביבה ועל משרד הכלכלה לפרסם מכרז להקמת מפעל ליצור אמוניה במישור רותם, שיביא לסגירת המיכל המסוכן – בראשית 2017. למרות החלטה זו, המכרז טרם פורסם במלואו עד לימים אלה, וכן קיים ספק באם תמצא חברה שתיטול על עצמה את הקמת המפעל. משמעות הדבר היא המשך קיומו של המיכל המסוכן במפרץ חיפה וחשיפת חיי התושבים לסכנה קיומית יומיומית.

עוד ציינה "צלול", כי מיכל האמוניה, שבו 12 אלף טון אמוניה, גז רעיל וקטלני, פועל במפרץ מזה כמעט 30 שנה. המיכל אינו ממוגן, הוא חשוף לרעידות אדמה ולנפילת טילים, ומאז מלחמת לבנון השנייה משמש כיעד אסטרטגי מוצהר של החיזבאללה. על-פי הערכות ממעיטות, פריצת 2,000 טון אמוניה מהמיכל או מהמכלית המביאה את האמוניה למיכל, תגרום למותם של 17 אלף איש, לפציעתם של עשרות אלפים, ולנזקים רבים לרכוש. וכי פגיעת טיל במיכל תגרום להסלמה של כל עימות בין ישראל לבין שכנותיה.

 

 

 

 

Save

Save

Save

Save

Save

لقد تعب سكان حيفا ونواحيها من الأعذار والمماطلة!

מיכל האמוניה צילום צפריר רינתلقد تعب سكان حيفا ونواحيها من الأعذار والمماطلة!

لا تزال الحكومة تعد منذ ثلاث سنوات أنّها ستغلق حاوية "الأمونيا"  ل"حيفا كيميكاليم"

ولا شيءَ يحدث!

انضمّوا الينا في كفاحنا لاغلاق الحاوية.

فلنمنع جميعا أكبر كارثة في تأريخ الدّولة أيْ:

عشرات الآلاف من القتلى والجرحى والأضرار المالية الضّخمة.

ان الضغط الجمهوريّ فقطْ هو الّذي

يضطرُّ الحكومة, الّتي تُهمِل حياتنا, الى اتخاد خطوات فوريّة.

فلنُغلقْ حاوية "الأمونيا" الآن.

انضمّوا الينا في ورقة "الفيسبوك": "صلول"

وقّعوا على العريضة لاغلاق الحاوية:

haifabay.zalul.org.il

اكتبوا "ليك":

www.facebook.com/zalulisrael

شاركوا العائلة والرّفاق بهذه المعلومات

فلنُغلقْ حاوية "الأمونيا" لآن!

تفعل حاوية الأمونيا ل"حيفا كيميكاليم",الّتي فيها 12 ألف طون منَ الأمونيا والغازالسّامّ القاتل الموجودة في

مركز خليج حيفا في المنطقة المعرّضة للزّلزال (كسر ياجور) ولسقوط الصّواريخ.

لا يزال الأمين العامّ لحزب الله  حسن نصرالله يهدّدنا بأنَّه سيستخدم الحاوية كأنها قنبلة ذرّيَّة  من شأنها أنْ

تدمّر منطقة الشّمال بأكمالها .

يستخدم الأمونيا مصنعان خاصّان لانتاج الأسمدة: "حيفا كيميكاليم" و"دشانيم".

كما نعلم أنّ ألفي طون يسبّبان من الأمونيا الموت العذّاب الرّهيب لحوالي 17 ألف نفس ولجرح عشرات

الآلاف وكذلك للأضرار الماليّة الضّخمة.

نتيجة عن نشاط منظّمة "صلول" قرّرت الحكومة في شهر أيلول 2013 أن تُغلقَ حاوية "الأمونيا" بواسطة

إقامة مصنع لانتاج الأمونيا في "ميشور روتم" في بداية 2017 . وقد نُشِرت المناقصة في شهر حزيران

2015 ولكنّ لم يتمَّ تنفيذها حتّى الآن ومن المشقوق فيه أنّه يتمُّ تنفيذها.

ولا شيء يحدث!

تطالب منظّمة "صلول" باغلاق الحاوية فورا من أجل منع أكبرَ كارثة في تأريخ الدّولة.

حتّى اغلاق الحاوية تطالب "صلول" لتخفيض الكميّة المختزنة في الحاوية ذلك بواسطة

تخفيض الإنتاج أو بواسطة تكثير عدد الزّيارات المتكرِّرة لناقلة الأمونيا الّتي تحمل

الأمونيا الى الحاوية.

عرض حياة مئات الآلاف للخطر من أجل إعادة تأهيل مصنعين خاصّين لا يجوز أخلاقيّا

وقانونيّا معا.

 فلنُغلقْ حاوية "الأمونيا" الآن.

 اذا لم نَرْعَ أنفسنا لم يَرْعَهَا غيرنا!